Sınav Stresi Nasıl Yenilir ?

Sınav Stresi Nasıl Yenilir ?Sınav Stresi Nasıl Yenilir ?
Sınav stresi nasıl yenilir

SINAV STRESİ NASIL YENİLİR?

 

Aşırı stres yapmadan bazı şeylerin üstesinden gelmeliyiz, problemlerimizi sakin bir şekilde, duygularımızı yerli yerinde tutmak yaşamımızı daha sağlıklı kılacaktır. Hayatımızda karşılaştıklarımızı gözümüzde büyütmemek lazım, ne kadar büyütürsek etkileri de o kadar büyük olacaktır, en kolay inden sık görülen bir stres türünden bahsedelim; ‘Sınav stresi.’

Bu durumla fazla karşılaşabiliriz ve bazen sınav adayları için tehlikeli olabiliyor.

Sınava az bir vakit kala psikolojik sebeplere yol açan stres, ortaya; ağllakin, aş yeme, el titremesi gibi problem çıkartabiliyor. Peki ‘Sınav stresi nasıl atılır?’ ‘Sınav stresimi yenmek için ne yapabilirim?’ gibi problemların çözümlerine bir bakalım;

Öncelikle sizi mesut eden olayları düşünmekle başlayın tabi bütün vakit ınızı düşünerek geçirmeyin bu yalnızca sizi anlık mesut edebilir. Kendinizi rahatlamış hissedecekseniz de ağlayabilirsiniz hâlihazırda bunu üst üste yaptığınız vakit beyniniz size ‘sürekli ağllakinkla bir şey olmayacak, ağllakinyı bırakmalısın’ gibi mesajlar yolllakinya ve sınav stresini nasıl yeneceğinize değin sizi hazırllakinya başlayacaktır. Kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz pak hava size iyi gelecektir, formda olmanızda sizin daha sağlıklı kararlar vermenize ve stresinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Sınav Stresi Nasıl Yenilir ?Sınav Stresi Nasıl Yenilir ?

Sınav stresi nasıl önlenir

Eğer sınava ilk kez girecek bir öğrenciyseniz sınav stresini nasıl azaltacağınıza değin birkaç şey uygullakinlısınız.

Evinizde sınava uygun ortamlar hazırlayabilirsiniz. Mesela;

Kendinize sessiz bir odada yer ayarlayıp ve süre tutup deneme çözebilirsiniz. Evinizde olacak gibi değilse okullarda yapılan deneme lere katılabilirsiniz, daha tesirli olmasını istiyorsanız ÖSYM tarafından dağıtılan kutulardan bulup içine bir şeker, kalem, silgi, kalemtıraş koyup yanınızda götürebilirsiniz ve sürekli içtiğiniz pet şişe suyunun üzerindeki kimliği sökünüz, sınavda bunlar olmayacaktır.

Kendinizi bulunacağınız ortlakin hazırllakink, sınav günü stresinizi azaltacaktır, ve katiyen yeni konulara yahut bilmediğiniz konulara bakmayınız bu sizin stresinizi daha çok arttırabilir, baktığınız takdirde bildiklerinizin üzerine yarım kalmış bilgileri doldurup önünüzü kapatabilirsiniz. Sınav stresini nasıl aşacağınızı bilirseniz işlerinizin kolaylaşacağından şüpheniz olmasın.

Sınava bir gün kala akşamdan lüzumlu evraklarınızı hazır etmelisiniz, aklınızdaki bilgilerin üzerine yığılacak şeylerle uğraşmayınız, sınava girecek olan kişiye destek olacak sözler söylenmeli ve asla başkalarıyla kıyaslanmlakinlıdır.

Sınav günü geldiğinde ise aileniz sizin için erkenden kalkıp kahvaltı hazırlayacaktır, giysileriniz hazır olacaktır. Hiç olmayan şeylerin olacağını bilin. lakin bu doğru değildir. Yeni şeyler sizi daha çok strese sokabilir bu yüzden her vakit ki gibi olmaya çalışın ailenizin sizin için o gün farklı bir şey yapmlakinsını isteyiniz. Sınav gününe kadar yediklerinize dikkat etmelisiniz, fast-food gibi yiyecekler tüketmeyiniz, stresinizle beraber ortaya karın ağrısı gibi sonuçlar çıkabilir. Tabiî ki ufak karın ağrısı gibi strese bağlı şeyler oluşacaktır lakin bunları umurslakinmalısınız.

Sınavın olacağı yere giderken sakin olmaya çalışın ilk başta önerdiğim gibi sizi mesut eden şeyleri düşünün derin soluk alın. Sıradan bir gün ve deneme ye girer gibi düş edin. O anda yaşadığınız sıkıntının yalnızca geçici olduğunu ve ileride daha çok mesut olacağınızı lakin şuan bunu yenmeniz gerektiğini aklınıza getirebilirsiniz.

Sınav başladıktan sonra kitapçığa göz gezdirmenizi ve ilk olarak hangi konulardan başlayacağınıza karar verin, size en kolay gelen konulardan başllakink moralinizi yüksekte tutacaktır. Eğer ilk soruda 2 şık arasında kalıyorsanız zorlanmayın stresinizi arttırmayın, etrafınıza bakıp ‘onlar yapıyorsa bende yapabilirim’ diyin. sınav stresini nasıl yeneceğinizi biliyorsunuz ve moralinizi bozmadan 2nci soruya geçip devam edebilirsiniz en sonda ise boş bıraktıklarınıza yeniden göz gezdirebilirsiniz, size yararı olacaktır.

Ve unutmayın ki hiçbir şey sizin sağlınızdan değerli değil.

 

 

loading...

Yorumunuzu Bırakın