Sıkılmayı mı tercih ederdiniz, acı çekmeyi mi?

Yeni yayımlannen bir araştırmaya göre, yalnızlıktan sıkılan insanlardan bazıları, yegâne kafaına kalmaktansa ıstırap çekmeyi yeğleme edebiliyor.

Araştırmada yapılan tecrübelerden birinde, katılanlardan neredeyse yarısı, yalnız ve sessiz geçirdikleri 15 dakika içinde kendilerine hafif oranda elektroşok verdi.

Deneye katılan kişilerin hiçbir şey bulunmayan bir odaya kapatılması ve elektroşok alıp almayacaklarının test edilmesi, bazı araştırmıstıraplar tarafından eleştirildi.

Sıkılmayı mı tercih ederdiniz, acı çekmeyi mi?Sıkılmayı mı tercih ederdiniz, acı çekmeyi mi?

yalnızca düşünerek zaman geçmez mi?

“Bilim” dergisinde yayımlannen tartışmalı yazıde insanların düşüncelerini çok yaratıcı ve eğlenceli bulmadığı belirtiliyor.

Araştırmayı yürüten ekibin kafaındaki Profesör Timothy Wilson, “Deneyimize katılanlar müddetkli olarak, makul bir müddet için de olsa hiçbir şey yapmadan kendi düşünceleriyle kafa kafaa kalmaktansa, herhangi bir şey yapmayı yeğleme ediyor” diyor.

yazıyı eleştiren bazı araştırmıstıraplar, bulguların abartıldığını savunuyor.

yazıda psikolojik testlerde insanların “sadece düşünmek”ten hoşlanıp hoşlanmadığının düzmece ele alınıp alınmadığı sorgulanıyor.

‘Kendi düşünceleriyle eğlenmeleri’ istendi

Araştırmada, üniversite öğrencilerinin de dahil olduğu bir küme insan duvarları boş ufak bir odaya kapatıldı.

Deneye katılanların odadaki masaya oturması ve kendilerini “kendi düşünceleriyle eğlendirmesi” istendi.

Bu kişilerin odaya girmesinden itibaren 6., 12. ve 15. dakikalarda “iyi zaman geçirip geçirmedikleri” ve “konsantre olmakta sıkıntı çekip çekmedikleri” soruldu.

cevap veren 10 kişiden 9’u sıkıldığını yahut çok sıkıldığını dedi

Sıkıntının bu ufak odadan yahut katılanların ıslakından kaynaklanmadığını ortaya koymak isteyen araştırmıstıraplar, ıslak yelpazesini 77’ye kadar genişleterek aynı araştırmayı katılanların hanesinde bilgisayarları kafaında yapmasını istedi.

Araştırmaya evinden katılanlardan çoğu, telefonlarına baktı yahut müzik dinledi.

Elektroşok tecrübei

Son olarak ise elektroşok tecrübei yapıldı. Professör Wilson’un ekibi bu tecrübele, insanların düşüncelerine yoğunlaşmaktan ne radde sıkıldığını ölçmeye çalıştı. Ekip, insanlaın sıkıntıdan kötü şeyler yapıp yapmayacağını mana aya çabaladı.

42 kişiden 18’i, yalnız kaldıkları 15 dakikada en az bir kez kendilerine elektroşok verdi.

Bu kişilerden çoğunun erkek olduğu belirtildi.

BBC’ye konuşan Profesör Wilson, kullanılan elektroşokun çok olmadığını, yalnız birden ve ıstırap veren bir dalga yaydığını dedi

Wilson, “O kadar sıkılmışlardı ki, kendilerine elektroşok vererek seslerini duyurmaya çalıştılar” diye konuştu

Sonuçlar tartışmalı

Warwick Üniversitesi’nden davranış psikoloğu Profesör Ivo Vlaev, araştırma sonuçlarını “çok ilginç” bulduğunu yalnız elektroşok tecrübeine değin kısmın çok fazla vurgulandığını dedi

Profesör Vlaev, sözlerine şöyle devam etti:

“Buradaki anne nokta, bu kişilerin mutsuz hissetmesi. mutlu hissetmeniz için bir amıstırapnız olmalı, bir mana olmalı. Araştırmada kişilerin bulunduğu ortamda bu yok. Ve elinizde bir vazife olduğunda her şey mana lı hale geliyor. Bu çok kolay bir vazife bile olsa.”

Cardiff Üniversitesi’nden hekim Chris Chambers ise araştırmanın sonuçlarını o kadar da etkileyici bulmadığını dedi

BBC’yle araştırmaya değin fikirlerini paylaşan hekim Chambers, şöyle konuştu:

“Bu çalışma ilk olarak insanların sıkılmaktan hoşlanmadıklarını ortaya koyuyor. ama sırf bunu kanıtlamak için 11 değişik tecrübe yapılması ve bunun bir ilim dergisinde yazı olarak basılması ise oldukça şaşırtıcı.”

Kaynak:BBC Türkçe

loading...

Yorumunuzu Bırakın