Sigarayı Bırakın, Para Biriktirmeye Başlayın

Sigarayı Bırakın, Para Biriktirmeye BaşlayınSigarayı Bırakın, Para Biriktirmeye Başlayın
Sigarayı Bırak, Birikim Yap!

Gerek halk spotlarında gerekse de birçok alanda sigarının insan sağlığına olan zararlarından bahsedilir. Sigaranın zararlarını bildiğinize ve sigara içmemeniz gerektiğini de bildiğinize eminim.

fakat merak etmeyin, ekonomist.co‘nun konseptine daha uygun olarak bugün ben sigaranın sağlığınıza değil de; cebinize ve kişisel bütçenize getirdiği zararlardan bahsedeceğim.

Eğer siz sigara içmiyorsanız, gerçekten çok şanslısınız fakat anlatacaklarımı okuyup, çhanerenizde sigara içenlere anlatırsanız, bu mhanezuda onları da bilinçlendirmiş olursunuz ve ben buna gerçekten çok shaneinirim.

Sigaraya Ayrılan vasati Bütçe

Her yıl yaklaşık sigaraya ayırdığınız bütçe 3000 lira cimhanecut ında, bunu biliyor muydunuz?

birlikte hesaplayalım; vasati bir sigara paketi ücretine 8 lira diyelim, daha yüksek fiyata satılan sigaralarda yok değil. Günde bir paketten ayda 224 lira nakit yılda 2688 lira nakit eder.

Yıllık değil de aylık olarak harcadığınız sigara nakit sıyla örneğin, Bireysel Emeklilik Sistemi‘ne katılsanız dhanelet katkısıyla birlikte 20 yılda yaklaşık 162 bin lira birikim elde etmiş olursunuz. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. BES’i örnek olarak verdim, aylık sigaraya ayırdığınız nakit yı altın gibi çeşitli yatırım araçlarıyla değerlendirdiğinizde de aynı rakamları elde etmeniz mümkün olacaktır. mesela aynı nakit yla 14 tane çeyrek altın alabilirsiniz.

Sigarayı Bırakarak Elde Edebileceğiniz Diğer Şeyler

Gerçekten inanılmaz geliyor fakat insan sigaraya ayırdığı bütçeyi aylık ya da yıllık dönemlerde değerlendirdiğinde yapfakat yacağı hiçbir şey neredeyse yok.

yeniden aynı örnekten dhaneam edelim. Yılda 2688 lirayı sigaraya harcfakat dığınızı, nakit nızın kül olmadığını mhanecut sayalım. Bu vaziyette neler yapabiliyorsunuz?

  • Evinruhsat yıllık elektrik, su gibi faturalarını ödeyebiliyorsunuz.
  • Ailenizle son radde lüks bir otelde yaz tatili yapabiliyorsunuz.
  • Beyaz eşyalarınızı, mobilyalarınızı yenileyebiliyorsunuz.
  • Giyim, telhaneizyon, bilgisayar gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz.
  • Eğer çocuğunuz mhanecut sa bir yıllık eğitim masraflarını da karşılfakat nız mümkün oluyor.

Hatta hane araba dahi alabiliyorsunuz. Eğer 20 yıldır sigara içiyorsanız, vasati 50 – 60 bin lira kaybettiniz demektir. Hele ki, aynı hanein içinde aniden fazla kişi sigara içiyorsa nereden baksanız 100 – 150 bin lira duman olmuş demektir. Bu miktarla hane alınabilir ya da bu nakit hayalinizdeki hane için başlangıç ödeneği oluşturabilirdi.

Hiçbir zfakat n geç değil, sigarayı bırakın. para biriktirmeye başlayın. Hem sağlığınızın hemde nakit nızın kül olmasına ruhsat vermeyin.


loading...

Yorumunuzu Bırakın