Siber saldırı için Bakan ODTÜ’yü suçladı, ODTÜ’den cevap gecikmedi!

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ‘tr’ uzantılı adreslere yaşanan siber hücumya ait ODTÜ‘nün kâfi önlem i almismiğını dedi ODTÜ Rektörü acar ise 14 Aralık’ta Alem tarihinde yaşanmış en hummalı hücumya maruz kaldıklarını belirterek emniyet tedbirlerinin ziyadesiyle alındığını vurgulismi

Ulaştırma, Havacılık ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin geçen hafta ülküi olduğu büyük siber hücumyla alakalı olarak, “Siber cenk gerçek cenk tan bin beter sonuçlar doğurabiliyor, her cinslü önlem i alıyoruz, daha da almamız lazım” diye konuştu

Siber saldırı için Bakan ODTÜ’yü suçladı, ODTÜ’den cevap gecikmedi!Siber saldırı için Bakan ODTÜ’yü suçladı, ODTÜ’den cevap gecikmedi!

Yıldırım, vatandışı kaynaklı olan ve menşei tam olarak bilinemeyen hücumnın 14 Aralık’tan itibaren tesirli olduğunu, derhal karşı önlem lerin devreye alındığını dedi Bakan Yıldırım, hücumnın esas olarak Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından işletilmekte olan ‘nick.tr’ isimli Türkiye’deki bütün ‘.tr’ uzantılı web adreslerinin yönetildiği DNS sunucularını ülkü aldığını belirterek, “Sunucuyu ODTÜ işletiyor fakat sorun bir milli emniyet sorunsi, bu nevi hücumlara karşı lüzumlu önlem lere sahip olunmalı” diye konuştu

Binali Yıldırım şöyle konuştu: “Siber cenk ve siber hücum çok ehemmiyetli konular. O yüzden biz bir siber emniyet yasası çıkarttık, devlet çapında tatbikatlar yaptık. Bunlara devam edeceğiz, önlem leri arttıracfileız. Çünkü siber cenk ve hücum, gerçek cenk gibi davulla zurnayla gelmiyor, bir anda başlıyor ve yaşamı tfakatmen nüzul etmeyi fakatçlıyor. Bu bakımdan da belki sonuçları gerçek cenk tan bile kötü; zira sizi hazırlıksız yakalfakatyı ülküliyor.”

ODTÜ’deki sunucuyu BTK bünyesine almak istediklerini yalnız ODTÜ’nün vermediğini belirterek “Hatta bize dava açtılar. Peki kalsın fakat önlem ler hakkında ortak devinim edebilmeli, böyle hücum anlarında işbirliği yapabilmeliyiz en azından. Bu hücumda gördük ki ODTÜ kâfi önlem i almamış. Artık böyle hücumlar yevmiye yaşamın parçası haline geliyor; her an her yerden hücum yapılabilir. O yüzden önlem lerimizi de sürekli almalı, sürekli emniyet düzen mizi yüksek tutmalıyız. konu çok ciddi” diye konuştu.

Siber saldırı için Bakan ODTÜ’yü suçladı, ODTÜ’den cevap gecikmedi!Siber saldırı için Bakan ODTÜ’yü suçladı, ODTÜ’den cevap gecikmedi!

ODTÜ’DEN YANIT

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet acar , 14 Aralık’ta başlayan siber hücumlara ait, “milletlerarası literacinse geçecek düzeyde bir siber hücum yaşandı. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. meydan ismi idaresi sistemi, hücum evvelinde ve hücum esnasında milletlerarası emniyet standartları ne gerektiriyorsa, lüzumlu önlem ve işlemlerin hepsini ziyadesiyle yerine getirdi” diye konuştu

acar , “.tr” üst düzey meydan ismi ve onun altında yer meydan 2nci düzen meydan adlarının idaresi ve koordinasyonunun 1992 senesinden bu yana ODTÜ tarafından sürdürüldüğünü anımsattı

“.tr” uzantılı meydan Adları idaresi’nde yetki paylaşımı ve denetim sfilelfakatk ismina, 2000’de Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kuruluna bfilelı olarak çalışan, sektör temsilcilerinin yer aldığı “DNS Çalışma Grubu”nun oluşturulduğunu anlatım eden acar , bu bfilelamda 2000’den bu yana siyaset ve kuralları belirleme işlevini DNS Çalışma Grubunun, tahsis işlevini ise ODTÜ’nün yerine getirdiğini anlattı.

Prof. Dr. acar , ODTÜ’nün “.tr” uzantılı web adreslerinin tahsisinde ytesirli olmasına ait şunları söyledi:

“Bizim 15 sene evvel önemini vurgulayarak altyapısını oluşturduğumuz ‘güçler ayrılığı’ ve ‘çok paydaşlı yönetim’ modelinin ne denli ehemmiyetli olduğu, milletlerarası çevrelerde son 4-5 senedır konuşulur oldu. ODTÜ, ‘.tr’ uzantılı web adreslerinin tahsisine ait yetkisini, milletlerarası anlaşma dahilinde kullanıyor. İnternet tahsisi üzerine çalışan ICANN ve IANA isimli kuruluşların verdiği ve denetlediği yetki bu. Bu hizmeti veren bir kurumun altyapısında ya da işleyişinde bir aksfakat olması halinde ICANN ve IANA hâlihazırda otomatik olarak devreye giriyor. emniyet hakkında da milletlerarası standartlar ne gerektiriyorsa onun üzerindeyiz.”

“DÜNYA ÜZERİNDE YAŞANMIŞ EN YOĞUN SALDIRI”

Alem üzerinde yaşanmış en hummalı hücumlardan birinin, 14 Aralık’ta gerçekleştiğini belirten acar , vatan içinde ve haricinde 5 ayrı noktada konuşlanan 6 adet “.tr” meydan ismi sunucusuna doğru gelen Dfileıtık Servis Kesintisi hücumsının (DDoS) yaşandığı bilgisini verdi.

acar , bunun neticesinde bütün diyarde, web bant genişliğinde çok ciddi hummalılukların yaşandığını, hücumnın esas olarak “DNS yükseltme hücumsı” olarak başlismiğını aktardı. acar , hücumnın “.tr” meydan adlarından alakalı IP adreslerine ulaşılmasını engellemek fakatcıyla suni file trafiği buluş etmek de dahil, DNS sunuculara doğru hummalı file trafiği yollanması şeklinde, diyar haricindeki kaynaklar tarafından organize olarak gerçekleştirildiğini dile getirdi.

acar , “Bu toplu hücum, bugüne kadar Alem üzerinde yaşanmış en hummalı hücumlardan birisi milletlerarası literacinse geçecek düzeyde bir siber hücum yaşandı” anlatım sini kullandı.

Siber saldırı için Bakan ODTÜ’yü suçladı, ODTÜ’den cevap gecikmedi!Siber saldırı için Bakan ODTÜ’yü suçladı, ODTÜ’den cevap gecikmedi!

“ARTAN İHTİYACA yanıt VERİLEBİLİYOR”

hücum başlayınca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) lüzumlu bilgileri verdiklerini ve BTK’nın USOM koordinasyon merkeziyle süreci beraber yürüttüklerini ve Telekom operatörleri ile çok tesirli çalışmalar yaptıklarını belirten acar , şu bilgileri verdi:

“Bu hücum, yalnızca meydan ismi idaresi altyapısına yapılmismi, bunu söylememiz lazım. derhal derhal bütün web sfilelayıcılarının altyapılarında zahmet yaşandı. hücum başlfakatz başlfakatz ODTÜ’nün sunucularını sistemden ayırdık. ODTÜ’deki 12 bilgisayar mühendisi, devamlı olarak sisteme destek veriyor. ODTÜ’nün Bilgi İşlem Dairesi’nde 56 şahıs çalışıyor. Onların da desteği alındı. Bunlara ilaveten Enformatik Enstitüsü ve Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyeleri devreye girdi. Enformatik Enstibütünüz şu anda bir hayli diyarnin profesyonellerine siber emniyet eğitimleri veriyor. Ülkemizde bu kadar hummalı uzmanlık ve deneme ODTÜ’de mevcut Bugüne kadar meydan ismi idaresini geliştirmek için hiçbir yatırımdan kaçmismik. Bu teknolojiyi ve servisi diyarmize, ODTÜ getirdi ve 1992’den bu yana bu sistemi aksatmadan çalıştırıyor ve geliştiriyor. Bugüne kadar da meydan ismi çekip çevirme servisini problemsiz olarak sunuyor. Artan ihtiyaca sürekli olarak yanıt verilebiliyor.”

“GÜVENLİK TEDBİRLERİ FAZLASIYLA ALINDI”

Siber hücumlara karşı önlem lerin hummalı şekilde alındığını vurgulayan acar , şöyle dedi: “hücum esnasında 3’ü vatan haricinde olmak üzere yekûn 11 meydan ismi sunucusu ile hizmet verildi. vatan haricindeki sunucularda uygulanan ANYCAST isimli sanal sunucu teknolojisi yüzünden 11 sunucu ile pratikte 20’den fazla sunucu olarak hizmet sfilelandı. hücum evvelinde ve esnasında alınan önlem ler, bizim buluş ettiğimiz bir şey değil, bunlar milletlerarası düzeyde geliştirilen ve paylaşılan sistemler ve işlemler. Şunu çok rahat söyleyebilirim, bu cins servisleri veren kurumların, vatan haricinde uygulismiğı emniyet tedbirleri ziyadesiyle alındı. Önlemlerden bir adet si sunucuları dfileıtmak. Normal bir zfakatnda bize lazım olan bir ya da 2 sunucu. İşte böyle bir duruma yanıt verebilmek için hâlihazırda üç adet yedeğimiz vardı. hücum evvelinde sunucuların bir adet si Hollanda‘daydı ve öyle bir hücum oldu ki, Hollanda’daki sunucu çok donanımlı olmasına rfilemen, orası da bloke oldu. hücum başlayınca da en gelişmiş teknolojiyi kullanarak lüzumlu tedbirleri aldık ve bu çerçevede sunucu sayısını hızla 11’e çıkardık.”

Siber saldırı için Bakan ODTÜ’yü suçladı, ODTÜ’den cevap gecikmedi!Siber saldırı için Bakan ODTÜ’yü suçladı, ODTÜ’den cevap gecikmedi!

“SALDIRILAR SİYASİ VE TİCARİ TEHDİT HALİNE GELDİ”

Rektör Prof. Dr. acar , bu cins hücumların, geçmişte ABD’de, Avrupa’da, bir sezon Baltık diyarlerinde ve Ukrayna’da da yaşandığını anlatarak, “Bu cins hücumlar, politik ve ticari bir tehdit vasıtası haline geldi ve bu meydan da bir sektör de oluştu” değerlendirmesinde bulundu.

Virüs kullanan korsanların bilgisayarlara habersizce girerek, geri kapı yarattıklarını ve kontrol ettikleri on binlerce bilgisayarı kiralismiklarını aktaran acar , “Bu yolla bilgisayarlar, geri kapısından girip ileti gönderebilir hale geliyor. Dolayısıyla bir anda on binlerce yerden ileti gönderilebiliyor. fakat bilgisayar sahiplerinin ne olduğundan habu yana yok. Korsan kuruluş mesela diyor ki, ‘ben sana saat 14.00-18.00 arasında 15 bin bilgisayar veriyorum, fiyatı de bu.’ Bu kapasiteyi kendisi de bir tehdit olarak kullanabiliyor. Düşünün, e-ticaret yapan bir şirkete ‘şu kadar para vermezsen bloke ederim seni’ diyor. Bu yolla sitesini 12 saat kullanılfakatz hale getirebiliyor” anlatım lerine yer verdi.

loading...

Yorumunuzu Bırakın