Sert diş fırçası iyi midir?

Ağız ve diş bakımında doğru bildiğimiz yanlışlar ya da yanlış bildiğimiz doğrular…

Ağız ve diş bakımı hakkında ehliyetli bilince sahip olmayanlar, sağlığını yanlış bilgilerle devinim ederek tehlikeye atabiliyor. Dişleri beyazlatmak için başvurulan yanlış yöntemlerle sıhhatli dişler kaybedilirken ağız kokusunun herkeste mevcut olduğu düşüncesiyle tedavi ihmal ediliyor. Ağız ve diş bakımında yapılan yanlışları ve yapılması gerekenleri Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu anlatıyor…

Sert diş fırçası iyi midir?Sert diş fırçası iyi midir?

katı diş fırçası iyi midir?

Ağız Kokusu Tedavi Edilebilir Bir sıkıntı

Çürük diş, diş eti hastalığı, sindkocaman m sistemi ile alakalı rahatsızlıklar, sinüzit yahut üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan ağız kokusunun, insanın hayat kalitesini düşürdüğünü belirten Kışlaoğlu, bu mesele un yanlış verilere dayanarak ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Süt Dişlerinin Bakımı İhmal Ediliyor

Çocuklarda süt dişinin erken çekimi, yeni müddetcek olan müddetki dişlerde çapraşıklığa ve çene kemiği gelişiminde bozulmalara sebep olduğundan, bu dişlere dolgu yapılması gerekirken, ehliyetli bir bilince sahip olmayan ebeveynler ‘Nasılsa yeni diş gelecek’ düşüncesiyle dolgu yaptırmayı düşünmüyor.

Diş Hekimi Kışlaoğlu, ağız ve diş bakımında doğru bildiğimiz yanlışları şöyle sıralıyor;

* katı diş fırçası daha iyi temizler: YANLIŞ

Dişleri iyi fırçalamak fırçanın katı liğiyle değil, fırçalama tekniğiyle alakalıdir. genellikle orta katı likte diş fırçası kullanılması uygundur. Çok katı fırçalar, dişleri aşındırabilir.
Bastırarak fırçalamak, dişleri temizlemek yerine fırça çürüğü dediğimiz aşınmalara sebep olur. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka ortaya menfaat ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca katı fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine sebep olur.

* Beyazlatıcı içeren diş macunları dişlere zarar verir: DOĞRU

Diş beyazlatıcı olarak piyasada satılan macunlar aslında dişleri beyazlatmaz. Ayrıca anti-tartar yahut sigara içenlere yönelik üretilen diş macunlarında da kalabalık miktarda aşındırıcı maddeler olduğu için uzun müddetli kullanımda diş minesine kalıcı zararlar verebilir.

* Dişleri karbonat ve tuzla fırçalamak dişleri beyazlatmaz: DOĞRU

Karbonat ve tuz, kocaman granüllü maddeler olduğu için dişin mine tabakalarını çizer ve aşındırır. Bunun neticesinde dişler parlaklığını kaybeder ve yiyip içtiğimiz besinlerle, dişler kısa müddet sonra doğal rengini kaybeder.

* Diş taşları temizlendikten sonra daha çok diş taşı oluşur: YANLIŞ

Dişleri periyodik ve doğru fırçalamak diş taşı oluşumunu engeller. Altı ayda bir diş hekimi kontrolü yüzünden iyi fırçalayamadığımız alanlarda oluşan diş taşlarının diş hekimi tarafından temizlenmesi gerekir.

* Diş fırçalarken diş etlerinin kanaması iyidir: YANLIŞ

Diş fırçalarken görülen kanamalar, diş eti iltihabının belirtilerinden bkocaman dir ve zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş etlerinin, kanamadan ötürü fırçalanmaması sonucu, mevcut iltihabi vaziyet şiddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi fırçalamalı ve mutlaka diş hekimine başvurmalı.

* Ağrı olduğunda dişe aspkocaman n, tütün, kolonya, rakı ve tuz koymak ağrıyı keser: YANLIŞ

Alkol ve alkol içerikli maddelerin diş ve diş eti bölgesine uygulanması, diş etlerinde alkol-aspkocaman n yanığı denilen komplikasyonlara sebep olur. Dişlerin üzerine uygulanan tütün, tuz gibi maddelerin de ağrı kesici özellikleri yoktur. Ağrı, yalnız mevcut mesele giderildiğinde ortadan kalkar.

* Süt dişleri düşecek de olsa dolgu yapılmalıdır: DOĞRU

Süt dişinin erken çekimi, alttan gelen müddetki dişlerde çapraşıklığa ve çene kemiği gelişiminde bozulmalara sebep olur. Bu sebep le düşecek de olsa bu dişlere dolgu yapılmalıdır.

* Her hamilelik bir diş götürür: YANLIŞ

Her hamilelikte diş kaybı söz konusu değildir. Ağız bakımının tam olarak sağlanamaması, tedavi edilemeyen çürüklerin mevcut lığı ve diş eti hastalıklarının ilerlemesi vaziyetunda diş kayıpları oluşabilir.

* Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir: YANLIŞ

Aciliyet gerektiren diş tedavileri, hamileliğin her sezonunda yapılabilir.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı
Çağdaş Kışlaoğlu

loading...

Yorumunuzu Bırakın