Sahip Olunması Gereken Önemli Para Alışkanlıkları

Şimdiden edineceğiniz akçasal alışkanlıklarla iyi bir finansal geleceğe sahip olabilirsiniz. Giderleri denetim altına almak, rakamlara romantik yaklaşmamak, tesirli stratejiler oluşturmak bu alışkanlıklardan yalnızca birkaçı.

Sahip Olunması Gereken Önemli Para AlışkanlıklarıSahip Olunması Gereken Önemli Para Alışkanlıkları
Akıllı akça alışkanlıkları.

Erkenden sahip olunacak esas bazı akça alışkanlıkları bütçenizi denetim altında tutmanızı, tasarruflarınızı artırmanızı ve düzenli birisikim yapmanızı sağlayabilir.

Her birisimiz gelir elde ediyoruz ve her birisimizin kendisine göre uygulanabilir tasarruf seçenekleri muhakkak mhanecut İyi bir finansal geleceğe giden yol; tasarruftan, birisikimden ve yatırımdan geçiyor. Tüm bunları ortak paydada buluşturansa sahip olunması gereken akça alışkanlıklarıdır.

Finansal ömür ınıza kabul edeceğiniz birkaç önemli akça alışkanlığı edinerek iyi bir finansal ati için bugün şansınızı artırmaya başlayabilirsiniz:

Giderlerinizi denetim altına almakla başlayın

Giderlerin denetim altına alınması.

Az ya da çok, bir şekilde gelir elde ediyoruz. Haliyle yaşamsal ihtiyaçlarımız için de giderlerimiz oluyor. Harcamalarımızdan ne kadar fazla tasarruf yapabilirsek, gelirimizden o kadar akça arta kalıyor ve arta kalan akça da birisikimlerimizi oluşturuyor. Bu nedenle giderlerin mutlaka denetim altına alınması gerekiyor.

Giderlerinizi daha önce tasarlamadıysanız, tesirli bir gider planı yapmayı düşünmelisiniz. En basitinden giderlerinizi kategorize ederek tasarlama yapmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, aylık hane giderleri, aylık kişisel giderler ve aylık ulaşım giderleri gibi kategoriler oluşturarak giderlerinizin tespitini yapmaya başlayın. Gider tespiti yapmanız, giderlerinizi denetim altında tutmanızı ve giderlerinizden daha fazla tasarruf yaakçak birisikimlerinizi artırmanıza yardımcı olur. Unutmayın, giderlerinizden ne kadar fazla tasarruf yapar ve giderlerinizi azaltırsanız, gelirinizden arta kalan akça en hızlı şekilde birisikim hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

Bu arada gider tespiti yapmanın en iyi yollarından birisi aynı vakitte çok daha tesirli olan bütçe planı yapmaktır. Kişisel bütçe planı nasıl yapılır adlı yayından konuyla alakalı daha fazla düşünce alabilirsiniz.

Giderlerinizi denetim altına alarak savurganlığın önüne geçin, giderlerinizi sınırlandırın ve dikkatli harcama yapma alışkanlığını ömür tarzı olarak benimseyin. Çünkü bu alışkanlık doğrudan birisikimlerinizi artıracak.

Rakamları ve duyguları birbirisinden tamamen ayırın

Sahip Olunması Gereken Önemli Para AlışkanlıklarıSahip Olunması Gereken Önemli Para Alışkanlıkları
Parasal alışkanlıklarda rakamlar ve duyguların ayrılması.

Rakamların olduğu yerde mantık vardır ve hiçbir şekilde duygulara yer yoktur. Gelirden, giderden, birisikimden ve yatırımlardan bahsediyoruz. Rakamlar mevcut duygulara asla yer yok.

Örneğin, giyebileceğiniz onlarca gömlek varken; sırf rengi, deseni ya da markası sizi cezp ediyor diye yeni bir gömlek için harcama yapmayın. Çünkü yeni bir gömleğe ihtiyacınız olmadığını biliyorsunuz. Harcamalarınızı gerçekten ihtiyacınız olan diğer şeyler için yapın.

Bir başka örnek olarak, verileri ve gelişmeleri hiçe sayarak yalnızca yükseleceğini düşündüğünüz pay senetleri yahut dövizlere romantik yaklaşacak kadar toy olmamalısınız. Yapmayın, rakamların duygusu yoktur.

İyi bir maddi ati için rakamlarla duyguları en başından ayırmayı alışkanlık haline getirin. Çünkü buna ihtiyacınız olacak.

tesirli tasarruf ve birisikim stratejileri oluşturun

Sahip Olunması Gereken Önemli Para AlışkanlıklarıSahip Olunması Gereken Önemli Para Alışkanlıkları
Tasarruf ve birisikimde tesirli stratejiler.

tesirli bir tasarruf stratejisi oluşturmakla başlayın. derhal her şeyden tasarruf yapmayı öğrenin. Evde elektrikten, yolda ulaşım giderlerinden, müzik dinlerken Spotify’dan (alternatif olarak Youtube) derhal her şeyden tasarruf yapabilirsiniz.

Eray Bozan’ın tasarrufu yaşam tarzı haline getirmiş ülkeler yazısı aklıma geldi. örneğin harcamaları azaltarak daha fazla tasarruf yapmak için İngilizlerin ve Amerikalıların ikinci el alışverişe olan ilgileri, Avrupa’nın ekonomik sakinleri olarak bilinen Almanların en çok akçayı giysilere harcamaları ama yüksek ücretleri bu elbiseleri uzun yıllar giyebilmek için verdiklerini ve Japonların su tüketiminden tasarruf yapabilmek için suyu havayla sağlayan ürünler geliştirmeleri dünyanın her köşesinde tasarrufun birçok yolunun olduğunun kanıtıdır.

Tasarrufları boşuna yapmıyoruz elbette. Yaptığımız her tasarruf birisikimleri artırmamızı sağlıyor. Gelire göre birisikime ayrılması gereken tutar herkes için yüzde 10 – yüzde 25 aralığındadır. Örneğin, her ay 2000 lira gelir elde ediyorsanız, birisikim için her ay vasati 400 lira ayırabilmeniz gerekir. Tasarruflarınızı sıkı tutarak her ay birisikimleriniz için daha fazla tutar ayırabilirsiniz. Bunun için de kendinize tesirli ve düzenli bir birisikim stratejisi oluşturabilirsiniz.

Tasarruf ve birisikim yapmak, sahip olmanız gereken bir diğer önemli akça alışkanlıkları arasında olmalıdır. Tasarruf ve birisikim yapmaya alışın ve bu alışkanlıkları her vakit ömür ınızda tutun.

Akıllıca yatırımlar yapın

Sahip Olunması Gereken Önemli Para AlışkanlıklarıSahip Olunması Gereken Önemli Para Alışkanlıkları
Akıllıca yatırımlar.

Tasarruf yapıyorsunuz ve birisikimlerinizi sürekli artırıyorsunuz, geriye yegâne bir şey kalıyor o da yatırım yapmaya başlamak.

Akıllıca yatırım yapmanın ilk kuralı, yatırım yapacağınız ürünü biliyor olmanızdır. Yatırım yapmaya başlamadan önce yatırım araçlarını tanıyın. Uzun vadeli yatırım araçları yahut kısa vadeli yatırım araçları gibi alternatif vadeli ürünleri öğrenin. Risk toleransınızı mutlaka belirleyin. Birikimlerinizin tamamını yegâne bir yatırım ürünü için asla riske atmayın. Yatırımlarda risklerinizi azaltacak portföy çeşitlendirmesi gibi ömür kurtaran yöntemleri kullanın.

Akıllı yatırımlar yapmayı alışkanlıklarınız arasına dahil edin.

Toparlayacak olursam; giderlere dikkat etmek, duyguların değil rakamların söyledikleriyle devinim etmek, tasarruf ve birisikim stratejisi oluşturmak ve son olarak akıllı yatırımlar yapmak ömür ınızda yer vermeniz gereken en esas akça alışkanlıklarındandır. Her daim iyi bir finansal ati için böylesi çok daha kolay


loading...

Yorumunuzu Bırakın