Sağlıksız beslenme alışkanlıkları çok daha pahalıya mal oluyor

Sağlıksız, düzensiz ve kötü beslenme alışkanları hem bünyemizi hem de cebimizi etkiliyor. Sağlık beslenmenin sebep olduğu hastalıkların aylık tıbbi faturası yaklaşık 2400 lira.

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları çok daha pahalıya mal oluyorSağlıksız beslenme alışkanlıkları çok daha pahalıya mal oluyor
Sağlıksız beslenme maddi boyutu.

Ayaküstü atıştırmalıklar, hamburgerler, kızartmalar gibi fast food ürünleri her ne kadar lezzetli olsa da çoğu vakit bize satın aldığımız fiyattan çok daha pahalıya mal olurlar.

Daha da vahim olanı kötü ve düzensiz beslenme alışkanlıklarının sebep olduğu obezite birçok kronik hastalığa da sebep olur. Ne yazık ki, obezite sebep iyle ortaya çıkan cesaret ya da kan damarlarını etkileyen kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kanser oldukça yaygın. Kötü ve düzensiz beslenme alışkanlıklarının sebep olduğu bu hastalıklarında faturası bir hayli kabarık. Eğer iyi bir sağlık sigortanız yoksa bu hastalıkların tedavisi on binlerce liraya mal olabiliyor.

TÜİK verilerine göre 2008 yılında ülkemizdeki obezite oranı %15,2 iken bir önceki yıl bu rakam %19,9’a ulaşmış. Bu rakam ülkemizdeki obezite hastalarının %31,1 oranında arttığına işaret ediyor. Türkiye halk Sağlığı kurumu “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” ön çalışması raporunda obezitenin ülkemizde görülme sıklığının gün geçtikçe artmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

İşlenmiş gıdalar, atıştırmalıklar ya da herhangi bir fast food menü için vasati 10 lira ücret ödüyoruz. ama işin tıbbı masraf kısmına baktığımızda obezite ve sonrasında bu hastalığın sebep olabileceği diğer hastalıkların tedavisi için yaklaşık aylık 2400 liradan fazla ödeme yapmamız gerekiyor. Bu tutar yıllık 28 bin liraya tekabül ediyor. Diğer profilden ödenen bu vasati tutar yalnızca fiziki tedavi masraflarıyla sınırlı. Obezite ve bu hastalığın sebep olduğu diğer hastalıkların ruh sağlığımızı da etkilediği büyük bir gerçek.

Önerilen yayın: Para Biriktirmeye mani Restoran Harcamaları

Son tıbbi çalışmalar gıda ve ruh sağlığı arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin, Omega-3 yağ asitlerini içeren balık gibi yiyeceklerin beyin başta olmak üzere vücudun arka kalanına gönderdiği sinyallerin ruh sağlığını da etkilediği biliyor.

Düzensiz ve kötü beslenme alışkanlıklarının hem cebimize hem de bünyemize zararı oldukça büyük. Güzel haber şu ki, düzensiz ve kötü beslenme alışkanlıklarının sebep olduğu ve sebep olabileceği tüm problemleri önleyebilmek mümkün.

Düzenli yeme alışkanlıkları edinmeniz, fast food yiyeceklerini yeğleme etmek yerine daha yüksek kaliteli gıdaları yeğleme etmeniz, konserveler yerine mevsiminde taze zerzevat ve meyveleri yemeniz; hem olası sağlık giderlerinizi ortadan kaldırır hem de gövde ve ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.


loading...

Yorumunuzu Bırakın