Sağlıklı Bir Sahur Yemeği Nasıl Hazırlanır?

Sağlıklı Bir Sahur Yemeği Nasıl Hazırlanır?Sağlıklı Bir Sahur Yemeği Nasıl Hazırlanır?
Sahur Sofrası Nasıl Olmalı ?

On bir ayın sultanı “Ramazan” geldi. İslam âleminin heyecanla beklediği bu mukaddes ayda oruç tutmanın fazileti elbette çok büyük. Yapılacak diğer ibtaneler ile birlikte ruhsal manada erişilecek doygunluk insanlar açısından oldukça önem taşıyor. Bu manada yazılarımızı takip eden siz değerli okuyucularımızın huzurlu bir ramazan ayı geçirmesini can-ı gönülden temenni ediyoruz.

Oruç tutarken dikkat edilecek hususlara istikbal olursak, bunlardan biri hiç şüphesiz sağlıklı bir sahur yemeği hazırlamaktır. Hem sağlık açısından hem de gün içerisinde rahat edebilmek adına sahurda sofraya konan yiyeceklere ayrıca özen göstermek gerekiyor.

Özellikle poğaça, börek gibi hamur işleri ve pilav, makarna türü yiyecekler metabolizma için profesyoneller tarafından uygun bulunmuyor. Sindirim sistemiyle alakalı bir problem yaşamamak için bu tür yağlı yiyeceklerden uzak durulması öneriliyor.

Sağlıklı Bir Sahur Yemeği Nasıl Hazırlanır?Sağlıklı Bir Sahur Yemeği Nasıl Hazırlanır?

Sağlıklı Sahur Sofrası Nasıl Olmalı ?

Dolayısıyla zerzevat ağırlıklı bir sofra kurulduğunda dinç bir gün geçirilebilir. Bu yiyecekler neler olabilir? Yumurta tok tutan gıdaların başında geliyor. Bununla birlikte süt, peynir ve taze meyve ile sütlü tatlılar da yenebilir. Tokluk süresini artırmak ve vücudun sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcı olması için çorba, komposto, hoşaf gibi sıvı gıdalar tüketilebilir. Meyve tercihi de birer tane elma ya da armut şeklinde yapılabilir.

Oruç tutarken sahurda ve iftarda hazırlanan yiyecekler dikkatli seçildiği takdirde hem gün içerisinde hem de uzun vadede rahat bir süreç geçirilmesini sağlayacaktır. zerzevat meyvenin yanı sıra yapılacak bir salata da sindirime yardımcı olması açısından önem taşımaktadır.

Kızartma, hamur işleri, aşırı yağlı yiyeceklerle yapılan sahur sonrasında uzun süre aç kalınacağı unutulmamalıdır. Yavaşlayan metabolizma istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden sağlık ön planda tutulmalı, hafif gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir.

Sahur yemeğinin ardından Genellikle derhal uykuya geçildiğinden dolayı hazım zorlaşmaktadır.  Kişi rahatsız hissedebileceği için profesyoneller bu mevzuda en az yarım saat bekleyip yatmayı öneriyor.

Son olarak sıvı tüketimine ayrı bir yay ayraç açmak gerekiyor. Sahurda fazla su içilmesi tokluk hissinin ortaya çıkmasına ve gün içinde daha çabuk aç hissedilmesine sebep olur.  Bu sebep le reçel, bal gibi tatlı gıdaları mümkün olduğunca azaltmak gerekmektedir. Su tüketimini ise iftar ile sahur arasında yapmak uygun olacaktır.

loading...

Yorumunuzu Bırakın