İş Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay

İş Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detayİş Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay
İş kurarken dikkat edilmesi gerekenler.

İş kurmak üzere olan herkesin aklında hep aynı endişeler vuku bulur. Çoğu vakit girişimciler işlerinde başarılı olup, olamayacağı hakkında tereddütte düşer. Bu mevzuda sizi cesaretlendirecek ve aynı vakit da işinizi kurarken doğru adımlar atmanızı sağlayacak bazı detaylardan bahsetmek istiyorum.

Bahsedeceğim detaylar eminim ki, sizlere düşünce vereceği gibi patron olmanız içinde etkin ve faydalı bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.

İş Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşinizi kurarken hatta kurma aşamasında dikkat etmeniz gereken detayları 5 başlık altında sıraladım.

1. emin Misiniz, Son Kararınız Mı?

Kuracağınız iş hayallerinizi süslüyorsa ve hayalinizdeki işse; “tamam budur, eminim ve son kararım” diyorsanız, harika! hemen vakit kaybetmeden diğer başlığa geçin. Eğer, hayalinizdeki işi yapmayacaksanız, durup bir kere daha düşünün.

Çoğu insan hayalindeki işi yapmadığı için işinde mutsuz. Yaşadığı mutsuzluk ise işine doğal olarak da performansına yansıyor. Kimse mesut olmadığı bir işte verimli olamaz. Bu sebeple hayalinizdeki işi yapın. Bu madde diğer tüm yazacaklarımdan çok daha önemli.

Bu mevzuda daha detaylı düşünceler için şuradaki yazıya bakabilirsiniz.

iki Fizibilite Çalışması Yaptınız Mı? Yapın.

İşinizi kuracağınız pazarı önceden araştırarak daha isabetli adımlar atabilmeniz mümkündür. Türkçede yapılabilirlik olarak bilinen fizibilite çoğu vakit iş kurarken yanlış kararlar almanıza mani olur. kolay bir fizibilite çalışması yapmak için uzman yetkinliklere sahip olmanız gerek kalmiyor

Örneğin, bir Pet Shop işi kuracağınızı düşünelim. İş kuracağınız bölgede başka Pet Shop mevcut mı, mevcut sa; ürünlerinde çeşitlilik sunuyor mu, ürünleri ne kadara satıyor, bölgede evcil hayvan sahibi kaç kişi yaşıyor ya da satacağınız ürünlere talep olacak mı, işinizi kuracağınız bölgedeki umumi sosyal ve ekonomik sınıf nasıl gibi kolay sorulara yanıt bularak tesirli pazar araştırması yapmanız mümkün. Daha sonra işinize göre; iş gücü, ulaşım imkanları, bölgenin gelişme potansiyeli, tedarikçi yakınlığı gibi faktörleri de araştırmanıza katabilirsiniz.

örneğin manav açmayı düşünüyorsanız zerzevat meyve haline yakın olmanız, müşterilerinize taze ürünler sunmanız açısından faydalı olacaktır. yahut iş gücü ağırlıklı bir iş kuracaksanız iş gücü potansiyeli yüksek olan bölgelerde işinizi kurmanız daha mantıklı olacaktır. Pazar araştırmanızı detaylı fizibilite örneklerine göre yapabileceğiniz gibi iş planı bazında da yapabilirsiniz.

3. Öz kapitalnizle Başlayın

İşinizi kurabilecek kadar kapitalniz mevcut sa bu iş sandığınızdan daha teferruatsız olacak demektir. Öz kapitalyle işe başlamak borçlanarak başlamaktan daha kolay ve stressizdir.

neden mi? Bir alt başlığa bakın.

dört Yatırımınızın arka Dönüş Süresini Hesaplayın

İş kurmak da bir çeşit yatırımdır. Peki, yatırımınızın arka dönüş süresini hesapladınız mı? Eğer, hesaplama yapmadıysanız, hesaplayın. Çünkü, işinizi akça kazanmak için kuruyorsunuz, işinizi kurarken birçok masrafınız olacak bu masrafları en kısa sürede çıkarmanız gerekecektir. Hatta üst başlıkta belirttiğim gibi öz kapital değil de borçlanma yoluyla işinizi kurduysanız, borçlarınızın vadesi yaklaşırken büyük stres altına girebilirsiniz. Yaşayacağınız stres hali da işinize pek müspet yansımayacaktır.

Bu nedenle yatırımınızın başka bir deyişle işinizin arka dönüş süresini iyi hesaplayın.

kapital sıkıntısı çekiyorsanız KOSGEB gibi kuruluşların verdiği hibe yahut faizsiz kredi desteklerini araştırmanızı tavsiye edebilirim.

5. kapital ve Kâr Oranını İyi Karşılaştırın

kapital ve kâr oranlarının karşılaştırmanız, işinizin arka dönüşünün müspet yahut menfi olacağını ortaya koyacaktır. İşinizde başarılı olabilmeniz için ilk etapta elde edeceğiniz kârların kapitalnizi karşılaması, eşitlemesi ve daha yüksek kâr potansiyeline sahip olması gerekir. Bu sebeple kurulum kapitalnize belirli dönem giderlerinizi de ekleyerek, elde edeceğiniz kâr oranını hesaplamanız ve ati süreçlerde bunu göz önünde bulundurmanız önemlidir.

6. Kelle Avcısı Olmaya Hazır Mısınız?

İş dünyasında hep tartışılan bir konudur: “Patron mu işletmeyi sırtında taşımalı yoksa çalışanlar mı?” bana göre her ikisi de. Patron kadar çalışanlarda bir işletmenin geleceği ve sürdürebilirliği için önemlidir. İşinizi kurmadan önce görev vereceğiniz çalışanların hangi yeterliliklere sahip olması gerektiğini belirleyin ve bu noktalara göre adaylar bulun. Çalışanlar ne kadar istekli ve yetkin olursa işletme performansınızda aynı ölçüde yüksek olacaktır. Çalışan seçiminizi bu nedenle iyi yapın.

Bu yazıda iş kurarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylardan bahsettim. Sizlerde bir şeyler eklemek isterseniz, yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın