İŞ HAYATINDA KADINLARA STİL ÖNERİLERİ

İŞ HAYATINDA KADINLARA STİL ÖNERİLERİ İŞ HAYATINDA KADINLARA STİL ÖNERİLERİ
Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

İŞ HAYATINDA KADINLARA STİL ÖNERİLERİ

İş hayatında içine düşülen en büyük yanlış, çeşitli meslek gruplarını temsil eden kıyafetlerin mevcut olduğu yanılgısına düşmektir.

Yaratıcı işlerin yapıldığı reklamcılık, iç yapı moda tasarımı gibi işlerde sıra dışı renklerde punk saçlar, hızma ve kapüşonlu sweatshirt yahut memurluk olarak nitelendirilen bankacılık, devlet değinesi işleri, öğretmenlik, doktorluk gibi işlerde takım giysi ya da tayyör giyilmesi gibi bir prototip uygulfakatsı katiyen yanlıştır. Bu düşünceler ‘serbest üniforma’dan farksızdır.

Diğer profilden iş hayatı, sınırları çizilmemiş kaideler içerir. Siz her ne kadar ortfakat uyarak başarılı olacağınızı düşünürseniz düşünün ‘başkalarının kopyası’ olarak bir yere gelemezsiniz. İyi yerlere gelmiş bir kopya görülmemiştir; kopya olmaktan ileri gidemezsiniz…

Stil sahibi olmak için giyim ve davranışlarla bütünleyici tavsiyeler;

1-Kendiniz olun: Giyiminiz sizi temsil eder. Stiliniz de sizin aynanızdır. Giyiminize yaşfakat değin zevklerinizi yansıtın. Kendiniz olmaktan çekinmemek sizi farklı kılar, imzanız olur ve hatırda kalırsınız.

2- Masanız sizi anlatır: Dış görünüşünüz kadar yazıhaneteki masanız da sizi anlatır. Masanızı bir takım aksesuarlar ve fotoğraflarla belirli ölçülerde kişiselleştirmeniz yerinde olur. yine de abartmayın. Masanızın tozunu alın ve sıklıkla toplayın.

3-Aksesuarlar stilinizi tfakatmlar: Değer verdiğiniz aksesuarlarınız olmalı. Değerli aksesuarlar demiyorum değer verdiğiniz aksesuarlar olmalı. Özellikle manevi değeri olan yahut öyküsü olan, taktığınızda yahut kullandığınızda sizi siz yapan aksesuarlar… Birbirine yahut yazıhane masanıza çarparak ses yapan teneke yahut imitasyon takılar ise hoş karşılanmaz; stilinizi de bir anda darmadağın eder.

4- ten renginizi tfakatmlayan renkler seçin: Koyu tonlarda takımlar ciddi görünüyor diye seçilebilir fakat siz kadınsınız ve renkli tayyörler de giyebilirsiniz. ten renginizi tfakatmlayan renkler seçin; ne sizi ölü gibi, hasta yahut solgun göstermeli ne de çok patlayan renkler olup cildinizi yaşlı göstermeli…

5- Saç renginiz de sizi anlatır: Detaya girmeden doğal ve gerçek, özellikle kaşlarınızla aynı renk, sizin olan, size ilişkin saç renginiz olmalı diyeceğim.

6- Fotoğraflarınızla aynı olun: Fotoğraflarınıza photoshop uygulatmıyorsunuzdur umarım. İş hayatında, şirket profilinizde kullanılan ve şirket websitesinde yer meydan fotoğrafınızla aynı görünün.

7- Ayakkabılarınız deri olmalı: “Dost başa düşman ayağa bakar” derler; saçlarınızdan sonra ilk bakılan yer ayaklarınız ve ayakkabılarınız bilin. Ayakkabılarınız deri olmalı; bunun için paraya da kıyın. Hem deri ayakkabılar terletmez ve kokutmaz hem de iyi yatırımdır.

8- büroda sandal, terlik giymeyin: Bunu yazarken gülüyorum inanın fakat yapan mevcut . Plaja mı gidiyorsunuz hanımlar?

9- Kaçmış çorap, akmış makyaja dikkat: Paranoyaya gerek yok fakat birkaç saatte bir üzerinizi ve aynada makyajınızı kontrol edin.

10- Tırnaklarınız kısa ve pastel renklerde olmalı: Kırmızı oje iyi durabilir fakat bir uzman gündüz vakti kırmızı oje sürmez.

11- Dapdaracık kıyafetler işyeri için değil: “Eğer bir model değilseniz yahut arkadaşlarınızla gece kulübüne eğlenmeye de gitmiyorsanız iş yerinde dapdaracık kıyafetlerin işi ne?” diye sormak istiyorum.

12-Gereksiz pencereler: uzman bir çalışan kadın sırtı kuyruk sokumuna kadar açık bluzlar, pencereli üstler yahut gereksiz derin dekolteler giymez.

13- Yüksek topuklar şart değil: Bazen iş hayatında aşırı yüksek topuklar görüyorum. Bu sizi bir uzman olmaktan uzaklaştırıyor. Hafife alınmak istemezsiniz değil mi?

14-Aşırı makyaj şart değil: Yüksek topuklar için yazdıklarımı aynen yazacağım, isterseniz okurken sıkılın. Bazen iş hayatında aşırı makyajlı yüzler görüyorum. Bu sizi bir uzman olmaktan uzaklaştırıyor. Hafife alınmak istemezsiniz değil mi?

15- Beyaz bluz içine kara çfakatşır giymek: Beyaz bluza beyaz çfakatşır giymek ne kadar abesse simkara çfakatşır giymek da o kadar kolay görünüyor. Belirgin olmayan ve koyu tonlarda çfakatşır seçin ve giydikten sonra aynaya en az on defa daha bakın.

16-Dedikodu yapmayın, yapanlara katılmayın: büroda dedikoducu olmak uzman olmayan çirkin bir davranıştır. O kadar çirkin görünür ki isterseniz Harmevcut d mezunu olun mahallede çekirdek çitleyen boş insanlardan farklı görünmezsiniz.

17-Tuvalette yapılması gerekenler: büro masanızda makyaj yapmayın ve tırnak törpülemeyin. Bunlar yalnızken, örneğin tuvalette yapmanız gerekenler. Bir de tuvalette olmasa da uluorta yazıhanete yapmfakatnız gerekenler arasında söküğünüzü dikmek ve sakız çiğnemek mevcut .

18- Size ilişkin bir not sistemi olsun: Şık bir not defteri ve ajandanız olmalı. Kendi iş hayatımdan hatırladığım kadarıyla bir direktörün de sürekli müsvedde kağıtlarına not tutup sonra o kağıtları kaybetmesi hiç hoş karşılanmıyordu.

19- Özel görüşmelerinizi yazıhanete yapmayın: Özel hayatınıza ilişkin insanların sizi yazıhanete ziyaretleri ya kısa tutulmalı ya da öğle tatiline denk getirilerek dışarıda sürdürülmelidir. Keza özel telefon görüşmelerinizi de yazıhanete yapmayın. Kimsenin sizin özel hayatınızı dinlemesi gerek kalmiyor

20- Diğer çalışanlara sesleniş: “Şekerim, cicim” gibi yapışkan sözler alışkanlığınız olmfakatlı. Ayrıca diğer çalışanlara arkadaşça dahi olsa lakap takmayın.

İŞ HAYATINDA KADINLARA STİL ÖNERİLERİ İŞ HAYATINDA KADINLARA STİL ÖNERİLERİ

FULYA ÖZTÜRK PLACING iş hayatı manşet stil önerileri 2016-04-16
loading...

Yorumunuzu Bırakın