İŞ HAYATINDA ERKEKLERE STİL ÖNERİLERİ

İŞ HAYATINDA ERKEKLERE STİL ÖNERİLERİ İŞ HAYATINDA ERKEKLERE STİL ÖNERİLERİ
Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

İŞ HAYATINDA ERKEKLERE STİL ÖNERİLERİ

İş hayatındaki kadınlar için yazdığım yazıdan pek farklı yazmayacağım ilk üç pfasılagrafımı yine fakat önerilerim katiyen farklılıklar gösterecektir…

İş hayatında içine düşülen en büyük yanlış, çeşitli meslek gruplarını temsil eden kıyafetlerin var olduğu yanılgısına düşmektir.

Yfasılatıcı işlerin yapıldığı reklamcılık, iç yapı moda tasarımı gibi işlerde sıra dışı renklerde punk saçlar, hızma ve kapüşonlu sweatshirt ya da memurluk olfasılak nitelendirilen bankacılık, devlet değinesi işleri, öğretmenlik, doktorluk gibi işlerde takım giysi ya da ceket giyilmesi gibi bir prototip uygulfakatsı katiyen yanlıştır. Bu düşünceler ‘serbest üniforma’dan farksızdır.

Diğer profilden iş hayatı, sınırları çizilmemiş kaideler içerir. Siz her ne kadar ortfakat uyfasılak başarılı olacağınızı düşünürseniz düşünün ‘başkalarının kopyası’ olfasılak bir yere gelemezsiniz. İyi yerlere gelmiş bir kopya görülmemiştir; kopya olmaktan ileri gidemezsiniz…

Stil sahibi olmak için giyim ve davranışlarla bütünleyici tavsiyeler;

1- Kendiniz olun: Giyiminiz sizi temsil eder. Stiliniz de sizin aynanızdır. Giyiminize yaşfakat değin zevklerinizi yansıtın. Kendiniz olmaktan çekinmemek sizi farklı kılar, imzanız olur ve hatırda kalırsınız.

2-Masanız sizi anlatır: Dış görünüşünüz kadar bürodaki masanız da sizi anlatır. Masanızı bir takım aksesuarlar ve fotoğraflarla belirli ölçülerde kişiselleştirmeniz yerinde olur. Yine de abartmayın. Masanızın tozunu alın ve sıklıkla toplayın.

3- Aksesuarlar stilinizi tfakatmlar: Değer verdiğiniz aksesuarlarınız olmalı. Değerli aksesuarlar demiyorum değer verdiğiniz aksesuarlar olmalı. Özellikle manevi değeri olan ya da öyküsü olan, taktığınızda ya da kullandığınızda sizi siz yapan aksesuarlar…

4-cilt renginizi tfakatmlayan renkler seçin: Koyu tonlarda takımlar ciddi görünüyor diye seçilebilir. cilt renginizi tfakatmlayan renkler seçin. Özellikle erkeklerde atletik görünüm iş hayatında da atılımcı olduğunuza işaret edecektir. Bu yüzden çok bol ya da büyük takım giysiler, kravatlar seçmekten kaçının. Renkler erkeklerde de önemlidir. Ne sizi ölü gibi, hasta ya da solgun göstermeli ne de çok patlayan renkler olup cildinizi yaşlı göstermeli…

5- Saç renginiz de sizi anlatır: Artık erkekler de serbestçe saçlarını boyatıyor. Bu yüzden doğal ve gerçek, özellikle kaşlarınızla aynı renk, sizin olan, size ilişkin saç renginiz olmalı diyeceğim yine…

6- Fotoğraflarınızla aynı olun: Fotoğraflarınıza photoshop uygulatmıyorsunuzdur umarım. Bu özellikle erkek fotoğraflarında çok farklı yerlere çekilebilecek bir etki bırakır ve yanlıştır. İş Hayatında, şirket profilinizde kullanılan ve şirket websitesinde yer meydan fotoğrafınızla aynı görünün.

7- Ayakkabılarınız deri olmalı: “Dost başa düşman ayağa bakar” derler; saçlarınızdan sonra ilk bakılan yer ayaklarınız ve ayakkabılarınız bilin. Ayakkabılarınız deri olmalı; bunun için pfasılaya da kıyın. Hem deri ayakkabılar terletmez ve kokutmaz hem de iyi yatırımdır.

8- büroda sandal, terlik giymeyin: Erkekler de parmak fasılası terlik ya da sandalet giymiyor mu şehir sokaklarında, plazalarda, çığlık atasım geliyor. İş hayatında tfasılaklı erkek ayaklarına yer yok beyler…

9- Kaş aldırmaktan kaçının: Bir fasıla metroseksüel deniyordu değil mi kaş aldıran erkeklere? Kaş aldırmayın beyler. İnanılmaz çok lüzumlu yse de yalnızca 2 kaş fasılası ve ince bir sıra belki fakat hiç tavsiye edemiyorum. Yanlış kaş meydan birisinin eline düşerseniz vay halinize…

10- Tırnaklarınız kısa ve pak olmalı: Erkekler tırnakiçi pakliği hakkında bazen yetersiz ve dikkatsiz olabiliyor. Sayacaklar ki “Birçok işe el atıyoruz, fasılaç tamiri, ağır işler, yük taşıma, bahçe işleri… biz yapıyoruz.” Hiç birisi bahane değil. Önce su sabun ve tırnak içleri de dahil el yıkfakat. Hatta belki yıkfakat fırçasıyla da tırnakları yıkfakat… Çok önemli.

11- Dar ceket modasına şüpheli yaklaşıyorum: Bu yıl erkeklerde bele oturan dar kesim ceketler moda. Bazı mağazalarda alışveriş yapan erkeklere de bu dar kesim ceketler yerine 2 gövde küçük ceketler satıyorlar. Aman Tanrım! Ters yöne koşasım geliyor birisinin üstünde görünce. Hem devinim kısıtlılığı hem de yıkanmış çekmiş görünümü…Ne diyeceğimi bilemiyorum.

12- Gereksiz gömlek düğmesi açma: Eğer gerçekten racon derdiniz yoksa bir bölgede sebep bir kabadayı görünümünde olasınız?

13- Uzun burun ve topuk şart değil: sebep bu kadar uzun yapılır erkek ayakkabıları? Zaten kösele sesi vardır erkek ayakkabılarında, bir de sebep topuk koyarlar erkek ayakkabılarına? Diyelim ki bir de üst düzey yöneticisiniz; çalışanlarınızın koridorda yaptığınız sesten birden baskınlarınıza hazırlıklı olması da ayakkabı sesinize bağlı.

14- Mendil şart değil: Özel davetler harici göğüs cebinde mendil taşınması katiyen gereksiz. Günlük iş hayatında bu kadar ‘kıl pranga’ görünmek ne için lüzumlu olsun ki?

15- Gömlek içine beyaz atlet giymek: Erkekler gömlek içine kollu/kolsuz atlet giyiyorlar ve baharda ceketlerini çıkarıp dolaştıklarında ilginç görüntüler ortaya çıkabiliyor. Bunun önüne geçilmesi gerekir; özellikle de kısa kollu atletler için. Ya hiç atlet giyilmemeli ya da gömlek altında görünmeyecek atletler seçilmeli.

16- Dedikodu yapmayın, yapanlfasıla katılmayın: büroda dedikoducu olmak profesyonel olmayan çirkin bir davranıştır. O kadar çirkin görünür ki isterseniz Harvard mezunu olun mahallede çekirdek çitleyen boş insanlardan farklı görünmezsiniz.

17- Tuvalette yapılması gerekenler: büro masanızda tırnak kesmeyin, ceket fırçalfakatyın.Bunlar yalnızken, örneğin tuvalette yapmanız gerekenler. Bir de tuvalette olmasa da uluorta büroda yapmfakatnız gerekenler fasılasında söküğünüzü dikmek ve sakız çiğnemek mevcut

18- Size ilişkin bir not sistemi olsun: Şık bir not defteri ve ajandanız olmalı. Kendi iş hayatımdan hatırladığım kadarıyla bir direktörün de sürekli müsvedde kağıtlarına not tutup sonra o kağıtları kaybetmesi hiç hoş karşılanmıyordu.

19- Özel görüşmelerinizi büroda yapmayın: Özel hayatınıza ilişkin insanların sizi büroda ziyaretleri ya kısa tutulmalı ya da öğle tatiline denk getirilerek dışarıda sürdürülmelidir. Keza özel telefon görüşmelerinizi de büroda yapmayın. Kimsenin sizin özel hayatınızı dinlemesi gerek kalmiyor

20- Diğer çalışanlfasıla sesleniş: “Hayatım, güzel kız” gibi yapışkan sözler alışkanlığınız olmfakatlı. Ayrıca diğer çalışanlfasıla arkadaşça dahi olsa lakap takmayın.

İŞ HAYATINDA ERKEKLERE STİL ÖNERİLERİ İŞ HAYATINDA ERKEKLERE STİL ÖNERİLERİ

erkek FULYA ÖZTÜRK PLACING manşet stil önerileri 2016-04-24
loading...

Yorumunuzu Bırakın