İş Fikri Oluşturma İlk Adım: Fikir Bulma Aşaması

İş fikri oluşturma yöntemleri, işe fayda bir iş fikri bulmanızı kolaylaştıracak. İş fikri oluşturma aşamaları takibiyle adım adım kendi fikrinizi bulabilirsiniz. İhtiyacınız meydana gelebilecek her şey burada ve tam da olması gerektiği gibi hazır.

İş Fikri Oluşturma İlk Adım: Fikir Bulma Aşamasıİş Fikri Oluşturma İlk Adım: Fikir Bulma Aşaması
İş fikri nasıl oluşturulur?

Çalıştığınız şirkete sığmıyorsanız ya da hâlihazırda siz girişimci bir ruhla doğduysanız ve kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız, yaşamanızı değiştirecek ve hayatınızda sıçrama tahtası meydana gelebilecek iş fikrini bir an önce oluşturmaya başlamalısınız.

Bu yazıda size doğru iş fikrini nasıl oluşturabileceğinizi, nelere dikkat etmeni gerektiğini ve daha da önemlisi hangi iş düşünce lerinin kazançlı olabileceğinden bahsedeceğim. Yazı sonuna doğru bir iş fikri oluşturmanın aşamalar halinde nasıl yapılabileceği hakkında da düşünce sahibi olacaksınız.

İnsanların nelere ihtiyacı var bulun

Şu kati bir gerçek, ortaya çıkan her iş fikri insan ihtiyaçlarından dolayı ortaya çıkmıştır. İnsan ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına ortaya çıkan düşünce ler, problemları çözüme ulaştırmaktadır. Öyleyse düşünmeniz gereken ilk şey insanların nelere ihtiyacı olduğudur.

İnsanların esas ihtiyaçlarını düşünün. İnsanlar her vakit ; gıda, giyim, barınma, eğlence ve bilgi gibi birçok şeye ihtiyaç duyarlar.

Barınmayı ele alalım, yıllar önce yegâne katlı evler yaygınken artık merkezlerde talep doğrultusunda apartmanlar daha yaygın. İnsanlar işlerine daha yakın olabilmek için merkezlerde çalışmak zorunda kalıyor. Merkezlerde birkaç katlı evler problemları çözmeyeceği için daha yüksek apartmanlar yapılıyor. Apartmanlar bir süre için problemi çözse de güvenlik yüzünden farklı ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Örneğin, güvenliği olan siteler ya da rezidanslar da bu problemları şimdilik çözüyor. Farklı bir örnekle hırsızlık alarmı da aynı problemi çözebilmek adına ortaya çıkmıştır.

İnsanların problemları ve hiçbir vakit bitmeyen ihtiyaçları var Bu ihtiyaçları ve problemları düşünün. Çünkü bu problemları ve ihtiyaçları giderebilecek düşünce lere ihtiyacınız var Kendinizi düşünün, nelere ihtiyacınız var ? Çözülmeyen bir problem mutlaka olmalı.

Apple’ın yaratıcısı Steve Jobs, ‘İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar’ demişti. Haksız da değildi.

Bilgi, beceri ve yeteneklerinizi saptayın

basit değil, sıfırdan bir iş fikri oluşturmaya çalışıyorsunuz. O halde daha da detaya inmek gerekiyor. Sahip olabileceğiniz en güçlü üç şey; bilgi, beceri ve yeteneklerinizdir. sadece düşünce oluşturma sürecinde değil, işinizi kurduğunuz da bile bu üç şey son radde önemli olacak.

Her birini kısaca açıklamak gerekiyor.

Bilgiye nasıl ulaşılır?

Çok kolay Bilgi öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla sahip olunabilen bir olgu. Bilgiye ulaşmak için aldığınız eğitimleri düşünün. Hangi meslek okulundan mezun olduğunuzu, hangi eğitimleri aldığınızı ya da üniversitenizin hangi bölümünden mezun olduğunuzu düşünün. Öğrendiğiniz ve eğitimini aldığınız her şey sahip olduğunuz bilgi birikimidir. Muhakkak bildiğiniz bir şeyler olmalı, düşünün.

Beceriye nasıl ulaşılır?

Bu da basit Elinizden hangi işlerin geldiğini düşünün. Ustalık ve maharet gerektiren bir şey yapabiliyorsanız becerilerinizi de buldunuz demektir. mesela eğitimini almadığınız halde insanları kolaylıkla ikna edip satış yapabiliyorsanız, işte bu beceridir. Aynı şekilde aşçılık eğitimi almadığınız halde dünyanın en lezzetli yemeklerini yapıyorsanız da bu beceridir.

Yeteneğe nasıl ulaşılır?

Hepsinden kolayı. kabiliyet bilgi ve beceriden oluşur ve kati likle geliştirilebilen bir şeydir. Güzel yemekler yapamıyorsanız, aşçılık kursuna katılarak daha güzel yemekler yapabilirsiniz. Satış yapamıyorsanız, pazarlama eğitimleri alarak ikna yöntemlerini ve pazarlama yegâneniklerini öğrenebilirsiniz. Kısaca yeteneğinizi geliştirebilmeniz mümkün. Sahip olduğunuz bilgi ve becerileri geliştirerek işinizde tesirli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bilgi ve becerilerinizi keşfedin, yeteneklerinizi geliştirebileceğinizi unutmayın ve kendinize şu soruları problem ve en doğru cevapları bulun:

 • Hangi işleri yapabilirim,
 • Elimden hangi işler geliyor,
 • Düşündüğüm işi yapabilecek bilgi ve beceriye sahip miyim?

Araştırın ve gözlemleyin

Bilgi, beceri ve yetenekleriniz hangi işleri yapabileceğinizi ortaya çıkardı. fakat unutmamanız gereken bir şey var o da sizinle aynı bilgi ve beceriye sahip birçok insanın da var olduğu gerçeğidir. Bu nedenle karşınıza çıkabilecek rakiplere ve sizin karşılarına çıkacağınız potansiyel rakiplerden ayrışmak için işinize kendinize ait bir özellik vererek, güçlü rakiplere karşı önlem almanız gerekir.

Şimdi talepleri araştırma ve gözlem yapmanızın vakit ı geldi. İnternet, gazeteler, dergiler ve televizyon gibi tüm mecralara odaklanın. Her birine göz atın. En önemlisi de mecralardaki reklamlara dikkat edin. tanıtımlar gerçekten de ufkunuzu bu mevzuda açacaktır. tanıtımlarda gördüğünüz bir şeyi satın alıp almayacağınızı düşünün. Gördüğünüz ürün ya da hizmetin müspet ve olumsuz taraflarını bulmaya çalın.

Kendi iş fikrinizi bulabileceğiniz gibi var iş düşünce lerini de değiştirip ya da geliştirip farklı bir düşünce ler bulabilirsiniz. İnsan ihtiyaçlarını hatırlayın, ebedi ve sınırsız!

Araştırma ve gözlemlerinizi olabildiğince abartın. Bu aşamada beyin fırtınası metodunu uygulayın ve çevrenize de danışmayı ihmal etmeyin.

Fikri bulduysanız, pazar araştırması yapın

İş fikrinizi somutlaştırabilmek için pazar araştırması verileri son radde önemlidir. Pazar araştırmasının önemi, işinizin ne kadar kazanç sağlayacağı daha da önemlisi bu kazançların sürdürülebilir olup olmayacağının ortaya çıkarılmasıdır. yalnız kazançların devamı sağlanabilirse işiniz ayakta kalabilir.

Kabaca pazar araştırması, piyasaya sunacağınız ürünleri ya da hizmetleri belirlediğiniz fiyata satın alacak müşterilerinizin olup olmayacağını anlamak demektir.

Pazar araştırması belli başlı soruların cevaplarına ulaşmayı gerektirir. Cevaplarını bulmak zorunda olduğunuz bazı sorular şöyle olmalıdır:

 • Rakipler var mı,
 • Rakipler hangi ürünlere/hizmetlere odaklanıyor,
 • Rakiplerin zayıf ve güçlü yanları neler,
 • Pazarın yekûn büyüklüğü nedir,
 • Pazar içerisinde yeryüzü ve talep ne vaziyette
 • Pazar içerisinde satışlar düşüyor mu yoksa yükseliyor mu,
 • Ürün/hizmet nerede satılacak,
 • Satılacak ürün/hizmet kimlere hitap ediyor,
 • Ürün/hizmet satışının yapılacağı bölgede gelir düzeyi ne vaziyette
 • Satılacak ürün/hizmetin maliyeti, karı ve satış fiyatı ne olacak?

Pazar araştırmasını, ürün/hizmet satışı yapacağınız bölgede de insanlara; anket ve yüz yüze görüşme gibi seçeneklerle tamamlamanız gerekir.

Genelde düşünce bulma süreci başında girişimciler, başarılı olamama korkusu yaşıyorlar. İçsel dünyada yaşanan bu korkunun üstesinden gelinmeli çünkü başarılı meydana gelebilecek güzel düşünce ler daha en başından sırf bu nedenle kaçırılabiliyor. İçsel korkuların dışında bir de dünyada olup bitenler var İşin kurulacağı ülkedeki ekonomik durum da girişimcilerin korkularını tetikleyebiliyor. Benzeri korkulara kapılmadan önce günümüzde bazı büyük şirketlerin kriz ve savaş döneminden sıyrılarak nasıl başarılı olduklarını hatırlamaya çalışın.

Unutmayın, her şey sizle başlayıp, sizle bitecek.


loading...

Yorumunuzu Bırakın