Risksiz Yatırım Önerisi: Hazine Bonosu

Risksiz Yatırım Önerisi: Hazine BonosuRisksiz Yatırım Önerisi: Hazine Bonosu
Hazine Bonosu

Risksiz yatırım hakkında tavsiye arayanlar için hazine bonosunu tanıtacağım. Hazine bonosunun ne olduğunu ve hazine bonosuna nasıl yatırım yapacağınız hakkında sizleri bilgilendireceğim. Bu yayını okuduktan sonra hazine bonosuna yatırım hakkında aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacaktır lakin her vakit söylediğimiz gibi mevzu hakkında sorularınız olursa yorumları kullanarak ulaştırabilirsiniz.

Hazine Bonosu Nedir?

Hazine Bonosunu tanımlamadan önce bononun ne olduğunu tanımlamak isterim. Bono, kabaca borçlanma senetleridir diyebiliriz. Hazine Bonosu ise, Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’nin çıkarmış olduğu ve bir yıldan kısa vadelerle borçlanması demektir. yani sizler hazine bonosuna yatırım yaptığınız vakit devlet size borçlanmış olacaktır.

Hazine Bonosu Nasıl Kazandırır?

Devlet, hazine bonosu yardımıyla sizlerden üremiyle borç akça alır ve vadesi geldiğinde size aldığı borcu üremiyle art öder. Hazine bonosunun vadesi bir yıldan kısadır lakin, bunun dışında üç yahut altı ay gibi vade seçenekleri de mevcuttur.

Hazine Bonosu Güvenli Midir?

Hazine bonosunun devlet güvencesi vardır. yani hazine bonosunun risksiz önemli bir yatırım seçeneği olduğunu söyleyebiliriz. Hazine bonosu aldığınız vakit devlet size borç verdiğiniz anaakça ve üremini vadesi geldiğinde ödeyeceğine değin söz vermektedir. Ülkemiz ilk olarak 1854 yılında bono vermeye başlamış ve verdiği tarihten bu vakit a kadar sözünde durarak borçlarını ödemiş. Bunu sebep söyledim çünkü, dünya tarihinde borç alıp, ödemeyen devletlerde vardır. Örneğin, 2001 yılında Arjantin hükümeti moratoryum duyuru ederek borçlarını ödeyememiştir. ama dediğim gibi bizim devletimiz tarihinde böyle bir şey olmadığı için hazine bonoları güvenilir ve risksiz yatırım araçlarından biridir.

Düzeltme: Bir okurumuzdan gelen bilgilendirme üzerine düzeltme yapmam gerekti. Türkiye Cumhuriyeti, 1958 yılında moratoryum duyuru etmiş ve borçlarının 1971 yılına kadar taksitlendirilmesini istemiş ve belirttiği tarihte ödemelerini yapmıştır. yani borçlu kalmamıştır.

Hazine Bonosu Nereden Alınır?

Hazine bonosu bankalar yahut aracı kurumlardan alınabilir. Hazine bonosunun fiyatı ülkemizin kredi notu, ürem ve enflasyon oranına göre belirlenmektedir. Hazine bonosunu aldığınız vakit vadesini beklemek zorunda da değilsiniz, hazine bonosu alınıp satılabilir. yani vadesi gelmeyen bir bonoyu bugün satmanız mümkündür. Bu alım satımlarda bono fiyatını etkileyebilmektedir.

Hazine Bonosunun Yararları Nelerdir?

Hazine bonosu; devlet garantilidir, likittir, emanet hesaplarda bedelsiz saklama hizmeti sunulur, yüksek sabit getiri sağlar ve en önemlisi de en başında söylediğim gibi risksizdir.

Bütün dünya devletleri bu sistemi uygular ve borçlanırlar. Bir ülkenin borçlanması, geleceğe yönelik o ülkenin finansal mevzuda olumluluğunun göstergesidir. Risksiz bir yatırım seçeneği arıyorsanız hazine bonosunu düşünmenizi öneririm.


loading...

Yorumunuzu Bırakın