Repo Nedir?

Repo Nedir?Repo Nedir?
Repo

Repo, 1980’li yılların sonlarına doğru özellikle yabancı bankaların öncülüğünde kullanılmaya başlanan ve kısa vadeli getiri sağlayan bir yatırım aracı olup arka alma taahhüdü ile yapılan satım işlemi şeklinde de özetlenebilir. Repo işlemine mevzu olan taşınır kıymetler, hazine bonoları, banka bonoları, devlet tahvilleri ile kamu Ortaklığı İdaresi ve TOKİ tarafından ihraç edilen borçlanma senetleridir.

Ellerinde bulunan birikimleri kısa vade de değerlendirmek isteyen yatırımcıların sık sık kullandıkları bir yatırım yöntemidir.

Repo yoluyla Genellikle bankalar, yatırımcıya satacakları devlet tahvili ve hazine bonosu gibi sabit getirili bir taşınır kıymeti önceden belirlenen bir fiyattan ve belirlenen bir tarihte arka almak üzere yatırımcıyla anlaşma yapmaktadır. Tabi bu alım satım arasında meydana gelen fark’ta, yatırımcıya gelir olarak yansımaktadır.

Yatırım Araçlarından: Repo Yatırımı

Ellerinde bulunan birikimi değerlendirmek için uzun vadeli bir yatırım düşünmeyen yatırımcılar, kısa vadeli ürem geliri elde etmek istediklerinde umumi de başvurdukları yatırım aracı repo işlemidir. Yatırımcının baka ile yapmış olduğu anlaşma gereği, bankaların ellerinde bulunan hazine bonolarından, ileriki bir tarihle ve belirlenen bir fiyatla arka vermek üzere alır.

Aslında bu alışveriş karşılığında kanun olarak banka, repo yaptığı taşınır değeri teslim etmeli ve vadesi gelince anlaşma şartlarına uygun olarak arka almalıdır. ancak uygulamada karşılaşılan bazı sorunlardan dolayı yatırımcıya hazine bonosunun ya da devlet tahvilinin teslimi yerine düzenlenen bir makbuz verilir ve müşteride repo vadesi dolduğunda bu makbuzu bankaya ibraz ederek parasını akça olarak alır.

Repo Kazandırır Mı?

Repo, enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde iyi kazandıran bir yatırım aracıdır, çünkü enflasyon yüksek olunca üremlerde yüksek olur ve reponun gelir getiren kapısının anahtarı da bu ürem’dir. Ülkemizde umumi de ticaretle uğraşan insanların ellerinde bulundurdukları akçalerini 1 – 3 – 5 günlük repo işlemine tabi tutarak kısa vadeli gelir elde etme yoluna gitmektedirler.

Repo getirisinin hesabını da basitçe şöyle yapabiliriz:

Repo Getirisi = (Ana para / 100) x (Basit ürem / 365) x gün sayısı

Sonuç, vade nihayetinde elinize geçecek repo getirisini verecektir size.


loading...

Yorumunuzu Bırakın