Portföy Nedir?

Portföy Nedir?Portföy Nedir?
Her yatırımcının mutlaka sahip olduğu portföy nedir?

Portföy, aynı kişi yahut kuruluş tarafından sahip olunan menkul kıymetler toplamı anlamına gelir. Kişiler ya da kuruluşlar farklı menkul kıymetler ve çeşitli türlerde yatırım araçlarını kullanarak portföy oluştururlar. Portföy, varlıkların yegâne yahut azami olarak en az 2 kıymete yatırılmasıyla oluşur. Portföy oluşturmadaki en esas amaç, yatırımcıların risk toleranslarını belirleyerek finansal kazançlarını garanti altına alma isyegâneleridir.

Her yatırımcının risk toleransı farklıdır. Bu nedenle yatırımcılar alabilecekleri risklere göre portföylerini oluştururlar. Kimi yatırımcılar risk almayı sever ve yatırımlarını yegâne bir kıymete yönelik yaparlar. ama bazı yatırımcılar ise riskten kaçınarak varlıklarını 2 yahut daha fazla kıymete yönlendirirler, bu vaziyette portföy oluşur.

Portföy, yatırımcıların varlıklarını ister aynı, isterse de farklı özelliklere sahip kıymetlere yatırmasıyla oluşturulabilir. Örneğin, bir borsa yatırımcısı portföyünü oluştururken farklı sektördeki şirketlerin pay senetlerini satın  alabileceği gibi aynı sektörde bulunan farklı şirketlerin pay senetlerini de satın alabilir. Örneği biraz daha genişletecek olursak, varlığının bir kısmını belirli sektörlere ilişkin şirketlerden paylerine ayıran bir yatırımcı aynı vakitte varlığının belirli bir kısmını tahvil, bono ya da çeşitli fonlarda değerlendirebilir. İşte bu vaziyette yatırımcı kendi portföyünü ortaya çıkarır ve yönetir.

Portföy yüzünden kişi yahut kuruluşlar yatırımlarını çeşitlendirerek, riskleri dağıtmaya çalışırlar. Şöyle düşünebilirsiniz; elinizdeki yegâne su testisi kırılırsa o anda içine su koyabileceğiniz bir başka testi olmaz ama 2 su testisiyle su doldurmaya giderseniz, birisi kırılsa dahi diğerine su koyabilirsiniz. yani söz gelimi, yatırım portföyünüzü geniş tutmanız olası riskleri azaltır.

Portföy çeşitlendirme risklerin dağıtılması gibi avantajlar sağlar. ama çeşitlendirme sonrasında daha fazla yatırım aracının yönetilmesi zorunluluğu, daha fazla çözümleme yapma gerekliliği gibi bazı dezavantajları da beraberinde getirir.

Burada asıl bilinmesi gereken, her yatırımcının bir portföye sahip olduğudur. Her yatırımcı kendi portföyünü oluşturup, yönetebileceği gibi aynı şekilde portföy oluşturan ve yöneten şirketler aracılığıyla da yatırımlarının yönetilebilmesini sağlayabilmektedir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın