Portföy Çeşitlendirmesi Nedir?

Portföy Çeşitlendirmesi Nedir?Portföy Çeşitlendirmesi Nedir?
Portföy çeşitlendirmesi nedir ve nasıl yapılır?

Portföy çeşitlendirmesi, yatırımcıların oluşturduğu portföy içerisindeki yatırım araçlarının riskini düşürebilmek adına ayrımlı yatırım araçları ya da bir enstrüman grubu içerisinde çeşitlendirme yapması anlamına gelmektedir.

Tanımın biraz karışık geldiğinin ayrımındayım. Daha açık bir şekilde anlatmaya çalışacağım ama öncesinde portföy hakkında bilgi almak istiyorsanız; portföy nedir? adlı yazıyı okumanızı tavsiye edeceğim.

Her yatırımcı, risk ve getiri beklentilerine göre sermaye lerini yegâne bir kıymete yönlendirirler ya da çoğu vakit risklerini azaltabilmek için portföy çeşitlendirmesi yaparak ansızın fazla kıymeti portföylerinde bulundururlar. Gerek ansızın fazla kıymete gerekse de bir kıymete yatırım yapılması durumunda portföy oluşturulmuş olur.

Portföy Çeşitlendirmesi

Yatırımcılar, sermaye lerini yatırım araç küme ları içinde kendi aralarında çeşitlendirme suretiyle aynı ya da birbirinden ayrımlı özelliklere sahip yatırım araçlarını kullanarak portföy çeşitlendirmesi yaparlar.

Farklı özelliklere sahip yatırım araçlarında çeşitlendirme için şöyle bir örnek vermek mümkün; pay senedi alıp satmanın yanı sıra, hazine bonosu, altın ya da döviz alım satımı da yapılabilir. Farklı özellikler barından tüm yatırım araçları bu çeşitlendirmeye dahil olabilir.

Aynı özelliklere sahip ama kendi arasında küme landırılabilecek portföy çeşitlendirmesi içinde gene pay senedi örneğini ele alacak olursak, böyle bir çeşitlendirme için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir;

  • Farklı sektörlerde etkinlik gösteren şirketlere ilişkin pay senetlerinin alınması,
  • Aynı sektörde ya da değil ayrım etmez; ayrımlı şirketlere ilişkin pay senetlerinin alınması,
  • Farklı ülkelerde etkinlik gösteren şirketlerden pay senetlerinin alınması vb.

Portföy Çeşitlendirmesi Nasıl Yapılır?

Portföy çeşitlendirmesi yapmaya başlamak için öncelikle risk ve getiri yeğlemeleri belirlenmelidir. Aynı şekilde yatırım araçları hakkındaki “bilgi” de göz önünde bulundurulmalıdır. Risk ve getiri kararı katiyen yatırımcının, bilgi durumuna göre verilmek zorundadır. Portföy çeşitlendirmesi umumiyetle riskleri azaltmak adına yapılıyor ama yatırımcının bilmediği bir yatırım aracına sermaye yönlendirmesi de riski beraberinde getirir.

Bu noktada şunu belirtmek istiyorum, portföy çeşitlendirmesinde en büyük dezavantaj, yapılan çözümlemelerin artmasıdır. Hangi yatırım aracını değerlendirecek olursanız olun, çözümleme yapmanız ve yatırımlarınızı buna göre takip etmeniz gerekecektir. yabancı bir yatırım aracına sermaye yönlendirilmesi bu nedenle daha fazla risk taşır.

örnek döviz piyasasına yabancı olan bir yatırımcının, bu piyasaya sermaye yönlendirmesi yerine getiri ve risk toleransına daha uygun meydana gelebilecek borsa piyasasını değerlendirmesi daha mantıklı olacaktır.

Konunun nasıl yapılır kısmına art dönecek olursak, artık sizinde tahmin edebileceğiniz gibi portföy oluşturma esnasında getiri ve risklere göre ayrımlı yatırım araçları da portföye eklenmelidir. Farklı özelliklere sahip yatırım araçlarını yeğleme edebileceğiniz gibi (pay senedi, döviz, altın…), aynı özelliklere sahip bir küme yatırım aracı içerisinde de (pay senedi örneğinde olduğu gibi) çeşitlendirme yapabilirsiniz.

Portföyünüzü hangi yatırım araçlarıyla çeşitlendireceğinize karar verdikten sonra, yatırım sermaye nizi dağıtmanız gerekir.

Benim portföyümün pay senedi, ürem ve tahvilden oluştuğunu mevcut sayalım. İzlemem gereken adımlar şu şekilde olmalı:

  • pay senedi, ürem ve tahvili çözümleme etmeliyim,
  • Risk ve getirinin uygunluğundan güvenilir olmalıyım,
  • Getiri ve risk toleransıma göre yatırım sermaye min ne kadarlık kısmını pay senedi, ürem ve tahvilde kullanacağımı belirlemeliyim,
  • Son olarak alım satımda komisyon dahi yatırım sermaye mi etkileyecek tüm faktörleri göz önünde bulundurmalıyım.

Portföy Çeşitlendirmesinde Risk

Son olarak sistematik olmayan ve sistematik risk hakkında da bilgi vermek istiyorum.

Portföyümüzü çeşitlendirdiğimiz vakit riskleri dağıtmış oluyoruz. Portföy çeşitlendirmesi yoluyla azaltılabilen riske sistematik olmayan risk adı verilir.

Diğer taraftan, her ne kadar çeşitlendirme yaparsak yapalım, azaltmamız imkansız olan risklerde bulunur. Bu riskler yatırım gerçekleştirilen ülkedeki enflasyon, ürem oranları gibi umumi ekonomik problemler ve siyasal sorunlardan kaynaklanır. Portföy çeşitlendirmesi yoluyla azaltılamayan bu riske ise sistematik risk adı verilir. 

Portföy çeşitlendirmesi yaparken bu risk unsurlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın