POLİTİKA MODASI VE SEÇMENİ ETKİLEMEK

FULYA ÖZTÜRK PLACING

POLİTİKA MODASI VE SEÇMENİ ETKİLEMEK POLİTİKA MODASI VE SEÇMENİ ETKİLEMEK

İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

Dünyada ne kadar yayın mevcut sa Kanada’da Libreal Parti’den başbakan seçilen Justin Trudeau‘yu ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ı yazıyor. ”Trudeau şunu yaptı”; ”gençlik fotoğrafı şöyleydi”; ”karısını bölük içinde böyle öptü”… Politikasını yazan yok. sebep başbakan seçilmiş vaadleri neymiş detaya inen yok. Belki de merak eden bir gazeteci yok. Yeni Clinton çifti bulundu, artık helaya kadar takip edilirler…

Tsipras için de ”kamu ın adamı”, ”borçlarla boğuşuyor”, ”istifa etti”, ”gecesini gündüzüne katıyor”, ”aldığı kararlar yüzünden eşi boşanabilir” diye yazıyorlar… Peki Tsipras’ın kravatı nerede? sebep hep ceketsiz yaka baş açık dolaşıyor? sebep HDP’li Demirtaş da tıpatıp onun gibi giyinip dolaşıyor kamu arasında?

Bir de Merkel mevcut tabii. Çok yolculuk ediyor. Neredeyse her gün bir kürsüde konuşma yapıyor. Sürekli toplantılarda protokol sıralarında ve kameralar önünde. ”Suriyeliler’i alacak”, ”Yunanistan’a yardım eli uzatacak”, ”Şansölye Avrupa Birliği için çıkış arayışında” yazılıyor… Peki kaç yayın onun hep aynı kesim ve hep üç düğmeli ceket giydiğinin farkında? Ceketlerinin yalnızca kumaşları ve renkleri değişiyor fakat modelleri kim bilir belki de şansölye olalı bu yana aynı terziden aynı modelle çıkma.

Sanırım şimdi ne söylemek istediğimi anladınız. Bu politikacılar sebep ülkelerinde bu kadar çok dinleniyor biliyor musunuz? Halkın beklentilerini karşıladıkları için. Kanada bir tv yıldızı, Yunanistan bir kurtarıcı, Almanya ise bir ana aradığı için.

Malumunuz haftaya seçim mevcut Türkiye’de. Şimdi tüm anlattıklarım ışığında önce Türkiye’nin ne aradığını düşünün. Sonra da hangi liderin bu arayışa bir anahtar olacağını hesap edin.

Anımsatmadan geçemeyeceğim; bir zfakatnlar Türkiye’de, halen ABD’de olduğu gibi ateşli seçim kampanyaları olurdu. Broşürler, bayraklar dağıtılırdı. Bu zfakatnki gibi zayıf, yalnızca meydan konuşmaları ve müzikli minibüslerden ibaret değildi 80’lerin, 90’ların seçim kampanyaları. İmaj çalışmaları, Erol Atar’a çektirilen seçim fotoğrafları, seçimlik yeni takım elbiselerle cılız bir mikrofonla bile liderini duyabilen büyük kalabalıklar… Bir de sınırlı TV konuşmaları mevcut dı ki dizilerden çok yüksek reyting meydan Sadelik fakat ileti kesif konuşmalar. Çocukluğumun Özal’ı altın çerçeveli gözlükleri ve altın kaplfakat dolmakalemiyle ekranda belirdiğinde herkes pür dikkat onu izlerdi. Rakip partilerin taraftarları bile onun dediklerine odaklanırdı. Çünkü o zfakatnlar ”dinleme” söyleyen bir trend mevcut dı; anlatma ve dinleme birbirini tfakatmlardı. Beklenti de o yöndeydi; dinleyen anlatana rey verirdi.

POLİTİKA MODASI VE SEÇMENİ ETKİLEMEK POLİTİKA MODASI VE SEÇMENİ ETKİLEMEK

 

Demirtaş Erol Atar Justin Trudeau manşet Merkel moda Özal politıkacılar seçim Yeni bir Clinton çifti 2015-10-24
loading...

Yorumunuzu Bırakın