PayPal’ın Türkiye’den çekilmesinin altından ne çıktı!

Türkiye’nin yeni kurduğu Troy’un önünü açmak için Paypal’ı ülkeden fırlatmak başlı başına mesele lu bir yaklaşım. Türkiye’yi bütün Alem’da aciz gösterecek bir tavırdır.

PayPal’ın Türkiye’den çekilmesinin altından ne çıktı!PayPal’ın Türkiye’den çekilmesinin altından ne çıktı!

BDDK tarafından anlaşılması kuvvet bir teşebbüs ile web üzerinden online olarak alışveriş yapılmasını sağlayan ödeme sistemi Paypal’a Türkiye’de proses yapabilmesi için lisans verilmemesi, Türkiye’nin global oyunda büyük bir ismim gerilemesine neden olmaktan diğer bir işe yaramayacaktır. Büyük hamleler yapar gibi görünürken ufak hesapların peşinde koşan ve bu tavrı ile çağın evrensel dşayet lerinden uzaklaşan Türkiye, 6 Haçünkün’dan itibaren biraz daha içine kapanık bir görüntü sergileyecek.

Size çok kısa 2 örnek vererek asıl konuya geçmek istiyorum. 2000 seneında bir animasyon şirketi ile çalışıyordum, klasik animasyon ismini verdiğimiz yüksek masraflı ve yavaş ilerleyen yegânenikleri kullanıyorlardı. Patronun karşısına oturdum ve artık bilgisayar ile canlandırma döneminin başladığını, çağı yakalamak gerektiğini dedim Böyle bir şeyin asla olmayacağını, bütün şirketler bilgisayar ile canlandırma yapmaya başlasa da kendilerinin klasik yöntemlerde ısrar edeceklerini dedi Beni de muhtelif neden ler ile postaladılar. İki sene sonra klasik animasyon yegâneniklerini terk etmiş ve bilgisayar ile canlandırmaya geçmişlerdi. diğer çareleri yoktu, çağı yakalamasalar işsiz kalacaklarını nihayet gördüler.

İkinci örnek , 1998 seneında yakın çevremde bulunan yetişkinlere çok kısa bir müddet içerisinde bütün hayatlarının İnternet’e bağımlı olacağını söylediğimde bana güldüler. ”Bizden geçti, artık sruhsat hayatınız olursa olur” dediler. Şu anda her birisisi ellerinde tablet ve Notebook ile bütün günlerini İnternet’te geçiriyorlar.

TÜRKLİYE CİDDİ BİR yanılgı YAPTIĞINI YAKINDA GÖRECEK

Türkiye’de bu tip örnek lerin sayısını arttırmak çok kolay çağı yakalamaktansa dik kafalı devinim ederek yumurta kapıya dayanınca ya da iş işten geçince teşebbüsde bulunarak gelişmiş ülkeleri geriden takip etmek bizim ömür kriterimiz haline geldi. Paypal’ın kapatılması yöresel şartlarına kısıtlı bir ömür müddetn çoğu insan için mühim değil görülebilir, yalnız global manada Türkiye çok ciddi bir yanılgı yaptığını yakında görecektir.

Paypal’a bu tip bir restin neden çekildiğini yazımın nihayetinde aktaracağım, evvelinde söylemek isterim, Türkiye vatan dışı ile e-ticaret yapan yurttaşının elektronik mağazasının kapısına asma kilidi vurdu, çağın nimetlerinden yararlanarak gezegen genelinde emniyetli e-ticaret yapan herkes şu anda panikte, evinin ekmeğini çıkarmak için çalışırken yegânenolojinin nimetlerinden yararlanan yurttaşı bundan daha fazla mağdur etmek olası değildi, BDDK us almaz teşebbüsi sonucunda yegâne bir devinimi ile yurttaşa sanki ”E-ticaret yapma, çağı yakalama, dışarıdan döviz getirme” demiş oldu.

Paypal’ın kapatılmasının bir diğer etkisi ise ebay gibi Paypal üzerinden çalışan şirketlerden alışveriş yapanlar üzerinde gözlenecek. Bu metot online alışveriş olanağının yarattığı imkanlar sınırsız boyuttaydı, misal aracınızın ihtiyacı olan bir parça Türkiye’de bulunmuyor ise, en uygun fiyata, en süratli ve emin şekilde ebay’den sipariş vermek hem maddi manada hem de vakit açısından kazançlı bir alternatif yaratıyordu. Geçmişte motosikletim için gereken bir parçayı Japonya’dan sipariş etmem gerektiğinde ebay’i yeğleme eden tamircim beni oldukça rahatlatmıştı. Hem parçayı daha ucuza satın almıştım, hem de Japonya’da bulunan Firmanın en az 1.5 aydan evvel gönderemeyeceğini söylediği parça Avrupa’da bir satıcıdan 10 gün içerisinde ve daha düşük fiyata elimize geçmişti. O parça olmadan motosikletimi kullanamadığım düşünülür ise şayet bu sistemin ne denli rahatlatıcı olduğunu anlamak pek ala olası . Artık yurttaş Paypal üzerinden alışveriş olanağı sunan hiç bir emin e-ticaret sitesinden alışveriş yapamayacak.

Bununla beraber Paypal üzerinden otomatik ödemesi olan çok sayıda insan ödeme yapmak zorunda oldukları ecnebi işletmeler ile papaz olacaklar. E-ticaret sitesi kurmuş ve ecnebi müşterileri olan çok sayıda müessese müşterilerine ”kusura bakmayın bizim ülkemiz Paypal kullanmamıza ruhsat vermiyor. Şimdi ya mecburen öyegânei daha az emniyetli online ödeme şirketlerinde hesap açarsınız ya da bizimle çalışamazsınız” söylemek zorunda kalacaklar ki, müşterilerini kaybetmelerinin kaçınılmaz olacağını tahmin etmek kuvvet değil. Bu insanlar irili ufaklı ölçülerde ülkemize döviz sokuyorlardı ve ilerleyen sene larda işlerini büyüterek getirdikleri döviz miktarını arttıracakları tahmin edilebilir. Vatandaşı bu teşebbüslerinden uzaklaştırmak us alır bir iş olmadı.

PayPal’ın Türkiye’den çekilmesinin altından ne çıktı!PayPal’ın Türkiye’den çekilmesinin altından ne çıktı!

DÜNYANIN BU ALANDAKİ EN BÜYÜK VE EN GÜVENİLİR FİRMASI

Paypal son radde emin bir işletmeydı, kendi alanında gezegenin en emin ve büyük işletmesı ile Türkiye yollarını ayırırken, daha az emin olan ufak işletmelerın çalışmaya devam etmelerinde mesele görülmemiş olacak ki, Paypal‘a alternatif meydana gelebilecek yalnız ehliyetli radde de yaygın olmayan öyegânei ufak işletmelerın proses yapma haklarına dokunulmamış. Skrill, PayU vb çok sayıda alternatif işletme Türkiye’de proses yapabilirken Paypal gibi en yaygın, en geniş alanda kabul görmüş, en emin ve sağlam Firmanın yoluna taş konulması bu işin altında diğer hesaplar olduğundan kuşkulanmak için ehliyetli.

Görüşlerden birisisi şu; ”Paypal’ın serverları Türkiye’de değil, o neden le şayet batacak olursa Türkiye’de bulunan Paypal müşterilerinin içeride kalan akçaları BDDK tarafından ödenmek zorunda kalınırdı. Paypal serverlarını Türkiye’ye getirmeyi kabul etmediği için BDDK da lisans vermekten vazgeçti.”

Bu oldukça abuk sabuk bir argüman, çünkü Paypal o denli büyük bir şirket ki, şayet o batmışsa gezegendeki iktisat hâlihazırda bütünüyle batmış söylemektir. Bu denli emin ve büyük bir Firmanın batma riski oldukça düşükken, batma olası lığı daha yüksek olan çok sayıda öyegânei dijital ödeme şirketinin proses yapmaya devam etmesine göz yummak, yukarıdaki iddiayı abuk sabuklaştırıyor.

“TROY” ADLI BİR ONLİNE SİSTEM KURDULAR VE EN BÜYÜK RAKİBİ DEVRE DIŞI BIRAKTILAR

Asıl neden diğer gibi görünüyor, Türkiye yakın vakit da Bankalararası kart Merdefa i (BKM) tarafından işletilecek “Troy” (Türkiye’nin Ödeme Yöntemi) isimli bir online akça transferi sistemi kuracağını duyurdu. Paypal’a rakip olamayacağı aşikar olan bu akça transfer sisteminin önündeki en büyük mani insanların dar bir çerçeve içerisinde kabul görmesi olası olan yerli bir sistem yerine, gezegen genelinde kabul görmüş ve emniyetli olduğu iyi bilinen Paypal ile proses yapmaya devam edeceğini bildiklerinden, Troy’un en büyük rakibini, diğer bir deyişle Paypal’ı Türkiye piyasasından vakitlice silmek gibi bir hesap yaptıklarından kuşkulanmak daha akla yatkın görünüyor.

Bu mevzuda yeniden ciddi mesele lar karşımıza çıkıyor, nasıl ki çalıştığınız şirket belli bir banka ile anlaşmalı çalışıyor ve maaşlarınızı o bankada açacağınız bir hesaba yatırmakta diretiyorsa, e-ticaret yapan şirketler de önlerine gelen her elektronik ödeme şirketi ile çalışmıyorlar. Ebay ve daha nice şirketin Paypal ile belli ki bir anlaşmaları mevcut ve, Türkiye’de kurulan bir alternatif şirket ile anlaşma yapacakları kuşkulu. Bu neden le Troy’un global manada kabul görmesi zayıf bir ihtimalken, henüz prosese açılmamış bir şirketin yolunu olası rakiplerden temizlemek için yurttaşın bu denli büyük bir mağduriyete sürüklenmesine neden olunması us alır gibi değil.

HALKI MAĞDUR EDİYORLAR

Troy’dan çok umutlular ise, o halde bir kaç sene daha Paypal’ın proses yapmasına ruhsat verilebilir, Troy’un sistemi global manada kabul gördüğünde bu us almaz teşebbüsi deneyerek yurttaşın mağduriyetini belki de bir nebze düşürürlerdi. ancak buna da tenezzül etmiyorlar ve henüz prosese başlamamış mahalli bir Firmanın önünü açmak için Türkiye’nin e-ticaret potansiyelini düşürecek bir teşebbüs ile halkı mağdur ediyorlar. Alem pazarına irili ufaklı açılma şansı yakalamış yurttaşın bugün resmen ekmeği ile oynandı.

Troy’un önünü açmak için Paypal’ı ülkeden fırlatmak başlı başına mesele lu bir yaklaşım. Türkiye’yi bütün Alem’da aciz gösterecek bir tavırdır. Bir işletme ile yarış edemeyeceğinizi düşünerek o Firmanın önünü kesmek, ”kardeş burada dükkan açamazsın” dedikten sonra rakip Firmanın camını penceresini indirtip kapısına tetikçi göndermekten pek de değişik değil.

Türkiye bu tavırlardan vazgeçmediği müddetce ne global manada ne saygı elde edebilir, ne de global rakipleri ile ‘Fair Play’ çizgisinden bu denli uzaklaşarak uygun yarış ortamında saygın bir oyun oynadığını iddia edemez.

PayPal’ın Türkiye’den çekilmesinin altından ne çıktı!PayPal’ın Türkiye’den çekilmesinin altından ne çıktı!

Çok sayıda insan belki de Paypal’ı hayatında bir defa olsun kullanmadı ve yöresel ömür şartları içerisinde gereksinim da duymuyor olabilirler. ancak Alem pazarına açılarak gezegen genelinde e-ticaret yapmaya yönelik çağı yakalama çabainde olan yurttaşın çekeceği çileye karşı kayıtsız ve umursamaz yaklaşmak, ülkemizi biraz daha içine kapalı bir hale getirecek ve evrensel dşayet lerden uzaklaştırmaktan diğer işe yaramayacaktır.

Bir gezegen dolusu insan e-ticarete yönelirken, biz bu tip teşebbüslerimiz ile elimizi bu alandan çekmek için çaba sarf ediyoruz. Normal şartlarda vatan dışı ile ticaret yapabilme olası lığı olmayan kobiler webin getirdiği imkanlar yüzünden diğer ülkelere ürünlerini pazarlayabilme şansı yakalamışlardı. Öyegânei bütün ülkeler yurttaşlarını bu mevzuda teşvik eder, bu olanağın nimetlerinden faydalanmak isterken, ülkemruhsat tam tersi istikamette devinim etmesi us alır gibi değil.

Şıvan Okçuoğlu
Odatv.com

loading...

Yorumunuzu Bırakın