Patent Trolleri ve Patent Davalarının Büyük Boyutu

Patent Trolleri ve Patent Davalarının Büyük BoyutuPatent Trolleri ve Patent Davalarının Büyük Boyutu
Patent Davaları - Patent Trolleri

Uzun zamandır dikkatimi, buraya yazabilecek kadar çeken bir kitap olmamıştı. Patent davaları üzerine araştırma yaparken, William Watkins‘in Patent Trolleri özgün adıyla ‘Patent Trolls’ adlı kitabına denk geldim.

Günümüzde neredeyse bir sektör haline geldiğinin altını çizebileceğimiz patent stokçuluğu her geçen gün yeni bir ebat kazanıyor. Amerikan iş dünyasında daha ciddi bir belaya dönüşen patent stokçuluğu yeni fikirlerin ortaya çıkarılmasındaki en büyük yeni etkenlerden birisi olarak belirtiliyor.

Özellikle, Google, Samsung, Apple gibi teknoloji devlerinin büyük problemi olan bu duruma daha öncelerinde defalarca kere tanıklık etmiştik. İflas eden ya da iflas etmenin eşiğine gelen şirketlerin elinde bulunan patentleri satın meydan bazı işletmeler ve patentleri stoklayıp, ardından büyük paralar kazanmaya başlıyorlar. Patent trollüğü olarak bilinen bu yeni sektörün işleyişi böyle devam devam ediyor.

Belirli bir patente sahip olduğunu iddia eden yalnız elinde bulunan bu patenti faal olarak kullanmayan ya da üretime kazandırmayan bu patent trolleri devasa teknoloji şirketlerine daha sonradan büyük faturalar çıkartabiliyorlar. William Watkins’in kitabında işlenen bu konuya göre, 2009 yılından bu yana dünyanın en inovatif şirketleri açılan binlerce patent davasıyla uğraştılar. William Watkins kitabında, ABD hukukunda mahkeme masrafları dava tarafları arasında bölündüğünden bu davaların yarattığı devasa maliyetlerin Ar-Ge bütçelerini geride bıraktığına dikkat çekiyor.

William Watkins, hukuk sistemi içine patent konularında uzmanlaşmış ihtisas mahkemelerinin yerleştirilmesini tavsiye ediyor. Böylece daha hızlı çözülebilecek davalarla en azından patent davalarından rant sağlamayı amaçlayan trollerin engellenebileceğini savunuyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın