PARIS HAUTE COUTURE İLKBAHAR/YAZ 2016

Dice Kayek,  Paris Haute Couture İlkbahar/Yaz 2016 Moda Haftası kapsamında ilhamını masallardan meydan dördüncü haute couture koleksiyonu “Woven Tales”i Fransa’nın en önemli moda ve tasarım müzesi “Musée Arts Décoratifs” de tanıttı.

Dice Kayek 2016 İlkbahar/Yaz Couture Koleksiyonu “Woven Tales” ilhamını peri masallarından alıyor. Fantastik ve sürreal bir rüyanın öyküsü olan koleksiyon 6 ayı aşkın süredir 16 kişilik bir ekip tarafından hazırlandı. Koleksiyon aynı sürreal bir rüyada olduğu gibi, zamansız ve kuralsız.

Dice Kayek Couture defilesi, “Couture” teknik ve kurallarına uygun olarak yapılmış 30 parçadan oluştu. El emeği, güçlük sanat, zanaat ve el işçiliğini bir potada eriten couture koleksiyonu Dice Kayek’in imzası kabul edilen ‘’işleme detayları’’ ile flanel, yün dokumalar, balıksırtı desenler, yün krepler, organza, koton gömlekler, ipek mikado, saten ve kadife gibi farklı kumaşların yorumlanması ile hayat buldu. Dice Kayek İlkbahar yaz 2016 döneminde her zamanki silüetlerinden farklı olarak etek ve ceket boyları daha uzun kullanıldı. Gri, beyaz, kara ve monokrom renklerin ön plana çıktığı koleksiyonda, Dice Kayek’in klasikleşmiş parçaları arasında bulunan geniş paçalar ve oversized etek, ceket ve bluzlar moda severlerin beğenilerine sunuldu. Masallardaki dikenli güller ve teller koleksiyonda kullanılan iğneler ile özdeşleştirildi. Defilede yer meydan mankenlerin ise göz makyajında bulunan kara detaylar dikenleri sembolize etti.

Paris Haute Couture İlkbahar/Yaz 2016 Moda Haftası kapsamında gerçekleşen Dice Kayek Couture defilesine moda ve iş dünyasından önemli isimler katılım gösterdi. Katılımcılar arasında Türkiye Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ve eşi İnci Akil, Ece Sükan, dünyaca ünlü moda bloggerları Tamu Mcpherson, Candice Lake, Shini Park, Susie Lau ve nağme İçel Apa, Vogue International moda yazarı Suzy Menkes, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Ertuğrul Özkök, Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Güneri Cıvaoğlu, Dünya Dergisi genel Yayın Yönetmeni Zuhal Pirinçcioğlu, Nilüfer Göle, Merzuka Imrahor, Hikmet Tanrıverdi, Zuhal Şeker, Selin Bozkurt ve zafer Topaloğlu yer aldı.

Dördüncü Couture defilesini gerçekleştirecek olan Dice Kayek, Fransız Pret-a- Porter ve Couture Federasyonu’na üye olup, Paris Couture formel defile takviminde yer almaya hak kazanan ilk Türk markası olmuştu. Prêt-à-porter moda haftalarından farklı olarak, “Haute-Couture” defileleri yalnızca Paris’e özel. Resmi defile takviminde yer almak, başka bir deyişle defile yapabilmek, Fransız Pret-a-Porter ve Haute Couture Federasyonu üyelerinin titizlikle yaptığı seçim ile belirleniyor. Çok katı kuralları ve uygulamaları bulunan Couture Federasyon Kurulu, Dice Kayek’i defile yapması için bir defa daha çağrı etti.

Couture yapan az sayıda moda evi yer alıyor Christian Dior, Valentino, Chanel gibi büyük moda evlerinin defilelerini görsel birer showa dönüştürdükleri bu moda haftasında Dice Kayek’in defilesi de Christian Dior ile aynı gün gerçekleşti. “Couture” koleksiyonlarının en önemli kurallarından birisi “el işçiliği”. derhal derhal her şey elde yapılıyor. Koleksiyonda yer meydan giysilerde, katlama, drape, pilise, kırma gibi elde yapılan “Couture” teknikleri kullanılıyor. Couture haftasına katılan her tasarımcı ve moda evi Couture becerilerini, birbirisinden iddialı defileleri ile yeniden bu hafta süresince sergileyecek.

Couture ile alakalı önemli bir nokta ise; el işçiliği, işleme gibi zanaatlerin kaybolmaması ve istikbal nesillere örnek teşkil etmesi açısından büyük moda evleri ve Fransız Kültür Bakanlığı’na bağlı Fransız Pret-a-Porter ve Haute Couture Federasyonu tarafından da oldukça önemsenmesi ve destek görüyor olması.

PARIS HAUTE COUTURE İLKBAHAR/YAZ 2016 PARIS HAUTE COUTURE İLKBAHAR/YAZ 2016

chanel christian dior Couture defile Dice Kayek Ece Sükan Ertuğrul Özkök Fransa Güneri Civaoğlu manşet moda haftası Musée Arts Décoratifs Paris valentino 2016-01-26
loading...

Yorumunuzu Bırakın