Oxfam, gelir dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekti; önemli girişimcileri de hedef almakla suçlandı

BlogEkonomi Oxfam'ın 'Yüzde 99 için Ekonomi' adlı raporuna göre, en varsıl sekiz kişi dünya nüfusunun yarısıyla eşit servete sahip.
Oxfam, gelir dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekti; önemli girişimcileri de hedef almakla suçlandıOxfam, gelir dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekti; önemli girişimcileri de hedef almakla suçlandı
İş ve siyasetin en önemli liderleri her yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu‘nda buluşurken uluslararası bir sivil cemiyet örgütü olan Oxfam, gelir dağılımındaki adaletsizliği gözler önüne seren alaka çekici bir rapor yayımladı. Yüzde 99 için iktisat başlıklı raporunda kurum, dünyadaki en varsıl sekiz kişinin dünya nüfusunun en fakir yarısı ile eşit servete sahip olduğunu bildirdi. Bu sekiz kişi Microsoft kurucusu Bill Gates, Inditex kurucusu Amancio Ortega, Berkshire Hathaway’den Warren Buffet, Meksikalı Telekom devi Carlos Slim Helú, Amazon Inc. CEO’su Jeff Bezos, Oracle CEO’su Larry Ellison, eski New York Belediye başkanlarından Michael Bloomberg ve Facebook kurucu CEO’su Mark Zuckerberg. sadece bu isimlerin toplam servetleri 430 milyar doları buluyor ve bu rakam dünya nüfusunun yarısı olan 3,6 milyar insanın servetine eşit. Oxfam geçen yıl 62 en zenginin servetinin dünya nüfusunun yarısının zenginliğine denk geldiğini söylemişti. fakat bu yıl Çin ve Hindistan gibi çok nüfuslu ülkelerde yoksullar tarafından sahip olunan varlıkların değerlerinin fazla biçildiğini düşünerek bu rakamı 8’e düşürdü. Oxfam başkanı Mark Goldring, “Bu yılın eşitsizlik formel daha net, daha açık ve çok daha şok edici. Bir arabaya sığabilecek kadar kişinin dünyanın daha yoksul olan yarısıyla eşit servete sahip olması inanılmaz ve şok edici” söyledi Rapor süper-zenginlerin vergilerden kaçındığını ve hükümetlerin karar verme süreçlerinde kendi çıkarlarına ati şekilde tesirli olduklarını savunuyor. Rapordaki şaşırtıcı bazı istatistiklere göre de dünyadaki tüm milyarderlerin servetlerinin yüzde 43’ü miras yoluyla edinilmiş ve servetin büyük kısmı akraba/tanıdık kayırma olarak dilimize tercüme edilebilecek cronyism kavramı ile ilişkilendiriliyor. Oxfam raporuna göre dünya genelinde, devletler ve demokrasiye olan inanç da servetin gittikçe yukarıda toplanması ve gelir dağılımı adaletsizliğinin her geçen yıl daha da artması sonucu oldukça azalmış durumda Huffington Post’tan Sam Dumitriu raporun iş dünyasının önemli girişimcilerini ülkü alarak gelir adaletsizliğinin çözümünün yanlış yerde arandığını ve Gates, Zuckerberg ve Bezos gibi isimlerin servetlerinin başkalarının fakirleşmesi ile alakası olmadığını tam aksine iş olanakları ve yeni sektörler yarattıklarını savundu. Rapora eş şekilde başka eleştiriler de geldi. Institute of Economic Affairs umumi direktörü Mark Littlewood da Oxfam’ı kapitalizmi şeytanlaştırmakla ve serbest pazar ekonomisinin yalnızca son yılda bile 100 milyondan fazla insanı yoksulluktan kurtardığı gerçeğini görmezden gelmekle suçladı.
loading...

Yorumunuzu Bırakın