Orta Çağ’ın Lirik Şairi ve Banka Soyguncusu: François Villon

Orta Çağ'ın en efsane banka soyguncusu, lirik şairi, katil ve azılı suçlusuyla tanışın. Kimden mi bahsediyorum, elbette François Villon.

Orta Çağ’ın Lirik Şairi ve Banka Soyguncusu: François VillonOrta Çağ’ın Lirik Şairi ve Banka Soyguncusu: François Villon
Fransız şair banka soyguncusu François Villon.

Batı Roma İmpara torluğu’nun çöküşünden İstanbul’un Fethi’ne kadar devam eden Orta Çağ’da bankalar bugün olduğu gibi gelişmiş hizmetler vermiyordu fakat bankacılığın ilk olarak küçük hizmetlerle Orta Çağ’da başladığı biliniyor.

Orta Çağ’da bankacılık sistemi çağın gereksinimleri sebebiyle kurulmuş. Rivayetlere göre bankacılığın, kutsal topraklara yapılan uzun seyahatlerde hacı adaylarının madenleri, para ları ve değerli eşyalarını Vatikan’a bağlı kilise papazlarına emanet etmesiyle başladığı biliniyor. Yalnızca emanet değil aynı vakitte bu para ve madenlerin ihtiyacı olan kimselere papazlar tarafından ödünç verildiği de rivayetler arasında yer alıyor

Tarih bu rivayetleri yazarken ilk banka soyguncularından birisi olan François Villon’ı da atlamadı.

François Villon, Orta Çağ’ın en tanınan ve Modern Fransız şiirinin kurucusu olarak bilinir. François Villon, eserlerinin çoğunu ve bilinen en önemli eserlerinden otobiyografik şiiri Grand Testament‘i hapishanedeyken yazmıştır.

Aşk, başarısızlık ve ölüm temalarının yanı sıra yoksulluk, sorunlar ve yargı hakkında yazdığı şiirleri de bulunan François Villon, şairliğinin yanı sıra işlediği cinayet ve banka (kilise) soygunlarıyla da biliniyor. Hırsızlık ve suç eylemleri hakkında yazdığı romanları da bulunan şair, yaşadığı dönemde Fransa’nın en büyük mafya grubu Coquillard ile birlikte Paris’in ünlü Navarre Koleji‘ndeki altınları da çalma suçuna karışmıştır. İdam cezasıyla karşı karşıya kalmasına rağmen cezadan sıyrılsa da suç işlemeye devam etmiştir.

Çeşitli cinayet suçlamaları ve soygunlar sebebiyle hayatının büyük kısmını parmaklıklar arkasında geçiren François Villon günümüzde yalnızca Fransız tarihine bıraktığı ünlü şiirleriyle anılıyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın