ÖLMEK İÇİN DAHA ÇOK GENÇSİN!

ÖLMEK İÇİN DAHA ÇOK GENÇSİN! ÖLMEK İÇİN DAHA ÇOK GENÇSİN!
Medicana International İstanbul Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, spora başlarken cesaret sağlığı açısından yapılması gereken sağlık taraması ve çocuklarda cesaret sağlığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Genç Sporcularda birden Kardiyak (yürek İle İlgili) Ölüm

Çocuklarda ve gençlerde gerek mektep daki spor faaliyetleri sırasında, gerekse amatör ya da uzman spor müsabakaları sırasında görülen birden kardiyak ölüm (AKÖ) önemli cemiyet sağlığı mesele udur. Genç sporcularda travmaya bağlı olmayan ölüm nedenleri arasında en ön sırada yer alır. Sporcularda AKÖ çok çeşitli cesaret-damar hastalığına bağlı olarak ortaya çıksa bile daha çok doğuştan ya da edinsel malformasyonlar ile ilgilidir.

Spora Başlarken Yapılması Gereken yürek Sağlığı Taraması

yürek sağlığı açısından değerlendirme yalnızca uzman sporcular ile sınırlı tutulmamalıdır. Amatör ya da eğlence amacıyla yapılacak yarışmalı spor aktivitesi öncesinde de mutlaka cesaret taraması yapılmalıdır.

İlk aşamada sporcu adayının ayrıntılı öyküsü, aile öyküsü alınmalı ardından tam bir fizik muayene yapılmalıdır. Daha sonra öykü ve fizik muayenesi normal olanlarda elektrokardiyografi (EKG) çekilmeli ve değerlendirilmelidir. Bu aşamada mesele saptanmaz ise spora katılım izni verilir.

Öykü, fizik muayene ve/ya da EKG de şüphe uyandıran bir bulgu saptanırsa ileri tetkik ve değerlendirme aşamasına geçilir. Bu aşamada ekokardiyografi, eforlu EKG, 24 saatlik Holter EKG kaydı, cesaret sintigrafisi, bilgisayarlı tomografi, MR, cesaret kateterizasyonu ve anjiografi incelemelerinden lüzumlu görülenler yapılır. Bu tetkikler arasında uygulanması kolay hastaya zarar vermeyen (non-invaziv) bir yöntem olması yüzünden ekokardiyografi incelemesi daha sık olarak yapılmaktadır.

Çocuk ve gençlerin spora katılım öncesi cesaret sağlığı yönünden değerlendirilmesi ile birden kardiyak ölümlerin büyük kısmı önlenebilir. Ailelerin, öğretmen ve mektep idarecilerinin, spor yöneticilerinin farkındalığını artırmak öncelikle yapılması gereken işlerin başında gelmektedir

ÖLMEK İÇİN DAHA ÇOK GENÇSİN! ÖLMEK İÇİN DAHA ÇOK GENÇSİN!

Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Hastane cesaret krizi cesaret sağlığı manşet Medicana International İstanbul Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu 2016-08-11
loading...

Yorumunuzu Bırakın