Olası Kriz Dönemlerinde Şirketler için 10 Önemli Tavsiye

Olası Kriz Dönemlerinde Şirketler için 10 Önemli TavsiyeOlası Kriz Dönemlerinde Şirketler için 10 Önemli Tavsiye
Olası Kriz Dönemlerinde Şirketler için 10 Önemli Tavsiye

Küresel krizler Türkiye’de yüzeysel görüntüleriyle değerlendiriliyor. halbuki dünyanın büyük bir dönüşüm içinde olduğunu söyleyebiliriz. Kriz dönemlerinde ne yazık ki, yalnızca makro önlemler almak mümkün değil. Şirketler yalnız mikro önlemlerle krizin nihayetinde ayakta kalabilirler.

Olası bir ekonomik krizin nihayetinde şirketinizi ayakta tutabilecek bu 5 önemli tavsiyeyi aklınızda bulundurun.

1. Uzun Dönemi Değil, Kısa Dönemi Düşünün

Geçen yüzyılın ünlü ekonomisti Keynes’in sözünü hatırlayın: “Uzun vadede hepimiz öleceğiz.” İşiniz kısa vadede, bunu aklınızdan çıkarmayın. Bu sebeple hedeflerinizi yıllık değil, aylık ya da haftalık olarak belirleyin. Nakdinizi ise günlük olarak yönetin. Yeni bilgisayar teknolojileriyle bunu yapmak günümüzde oldukça basit

iki Büyüme Stratejilerinizde para Kullanımı Öncelikli Olsun

Pazar payınızı genişlete çabalarınız orantısız para çıkışına katiyen yol açmlakinlı, alacakların vadesini uzatmlakinlı, finansman hakkında karmaşıklık getirmemeli. Günümüzde sürekli olarak başarı ölçüşü olarak algılannen ‘yeni pazar payı’ hakkında yalnız ve yalnız para verimliliği denemesini geçerse düşünmelisiniz.

3. Odağınızı Daraltın ve ‘Ana’ İşinize Yönelin

Kriz dönemleri, odağınızı daraltma ve anne işinize odaklanma günleridir. Bu sebeple hangi var Pazar ve müşteri segmentlerine hizmet vermek istiyorsanız, hangi ürün kategorilerine devam etmek istiyorsanız ve hangi tedarikçilerle çalışmak istiyorsanız onları belirleyin, diğerlerini şimdilik saf dışı bırakın.

dört Küçülmeye Gidin

Küçülmek iyidir, süreçlerinizi daha iyi rayına oturtabilir. Yönetim kademelerini azaltabilirsiniz. Belki bunun neticesinde daha az müşteriniz, daha az sayıda ürününüz ve daha az sayıda çalışanınız olacak lakin kuşkusuz ki, çok daha güçlü bir şirket haline geleceksiniz.

5. Tahsilat Riski Almayın

Ödememe riski olan müşterilerle iş yapmayın. Müşteri kaybetmeme korkusu sizi batırabilir. Az kazanın, ama tahsilat riskine girmeyin.

6. para İhtiyaçlarınızı Azaltın

Outsource etmek diye bir şey mevcut Bu, belli etkinlikleri dışarıya yaptırmak anlamı geliyor. Size müşteri nezdinde farklılaşma ve müsabaka ayrıcalığı kazandırmayacak olan neredeyse şirket içi tüm etkinlikleri dışarıya fason olarak yaptırabilirsiniz. Bu yöntem maliyet düşürme etkisi yaratabileceği gibi aynı zlakinnda para ihtiyaçlarınızı da azaltacaktır. O nedenle outsource yöntemini mutlaka düşünmeniz gerekir.

7. Fiyatları Artırın

Önemli bir nokta! Fiyatları artırın ama yalnızca kurtulmak istediğiniz müşteriler için ücretları artırın. Bunun dışında böyle bir dönemde ücret artırmaktan ırak durun.

8. Büyük Yatırımlardan Kaçının

Olası bir kriz döneminde ayakta kalmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın ve büyük yatırımlar gerektirecek stratejilerden ırak durun. Piyasaların her an bilakis dönebileceği kriz dönemlerinde, eğer ciddi miktarda para birikiminiz yoksa büyük yatırımlardan kaçınmak zorundasınız. Krizden fırsat yaratmak o kadar da basit bir iş değildir.

9. Müşterilerinizle İletişimi Artırın

Böylesi büyük kriz dönemleri, müşteri ihtiyaç ve davranışlarında büyük değişimler getirir. Müşteri davranışlarındaki değişimleri anlaylakinzsanız, müşterilerinizi kaybedersiniz. Müşterilerinizle çok daha yakın temas halinde olun. Onların değişen ihtiyaçlarını anlayın ve aynı hızda onların ihtiyacı olan cevapları verin.

10. Son

Olası ekonomik kriz dönemleri, hayatta kalabilme dönemleridir. Hiçbir kriz sonsuza kadar sürmez. Başlayan kriz, elbette bir gün son bulacaktır. Önemli olan pazarın yeniden düzelmeye ve yükselmeye başladığı gün sizin ayakta kalabilmenizdir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın