Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Öğrenciye kredi veren bankalar mevcut mı, öğrenciler kredi çekebilir mi? Tüm detaylarıyla öğrencilerin kredi alabilmesi için lüzumlu olan şartları yazdık.

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren BankalarÖğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar
Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Geçenlerde öğrenci bir arkadaşımız site de sonuç alama dığı için “Öğrenciye ihtiyaç kredisi veriliyor mu?” şeklinde bir ileti atmış, bende özel olarak cevaplama k yerine buradan öğrenci kredi çekebilir mi, öğrenciye kredi veren bankalar hangi kriterlerle kredi veriyorlar sorularının cevaplarını yazarak bu mevzuda herkesi aydınlatmak istedim.

Bankalar umumi olarak gelir belgesi olmayanlara kredi vermek istemezler. Gelir belgesiz kredi veren bankalar mevcut lakin çoğu kredi verebilmek için sizden kefil isterler. Borçlarınızı düzenli olarak ödeyeceğinize inanan tanıdığınız birisi mevcut sa, o kişiyi kefil göstererek istediğiniz bankadan kolaylıkla ihtiyaç kredisi alabilirsiniz ama şunu hatırlatmam da yarar mevcut : kefil göstereceğiniz kişinin belgelenebilir bir geliri olmak zorunda.

Gelir belgesi ve kefil olmadan ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız bu aşama da az önce söylediğim gibi gelir belgesi talep etmeden öğrenciye de kredi veren bankalar mevcut . Bu noktada kredi notunuz devreye girmektedir. Eğer daha önce bankalarla ödeme sorunu yaşama dıysanız ve faal olarak kullandığınız bir banka hesabınız mevcut sa, çalıştığınız bankanın web şubesinden yahut banka şubenizden ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Dediğim gibi, bu noktada kredi notunuz önemlidir. Daha önce bankalarla ödeme sorunu yaşadıysanız kredi notunuz düşük olacağından, eğer daha önce bankalarla faal olarak çalışmadıysanız (hesap kullanımı, eft, havale, ödeme alma, fatura ödeme vb. gibi) kredi notunuz sıfır olacağından başvurunuzu reddedeceklerdir.

Kredi Notu:

Kredi notu, banka müşterilerinin ödeme alışkanlıklarını gösteren bir puanlama sistemidir. Herkesin ödeme alışkanlıklarına göre belirli seviyede kredi notu bulunmaktadır. Kredi başvurusu yaptığınızda bankalar başvurunuzu sonuçlandırmadan kredi notunuza göre değerlendirme yapmaktadırlar. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hizmete geçirilen Findeks hizmetiyle kredi notunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi ve bu mevzuda daha detaylı bilgiyi alakalı bağlantıdan alabilirsiniz, Findeks Kredi Notu.

Son olarak, ihtiyacınız olan para miktarı düşükse bankaların her öğrenciye verdiği kredi ihtiyarlarından herhangi birisine başvurarak ihtiyacınızı ihtiyar üzerinden giderebilirsiniz. Bankalar üniversite öğrencilerine kredi ihtiyarı verirken yalnızca öğrenci belgesi talep etmektedirler. Limitleri ise 500 – 1000 YTL arasında değişiklik göstermektedir. Kredi ihtiyarınızı aldığınızda limit artırım talebinde bulunabilirsiniz. Banka uygun görürse limitinizi artıracaktır. Ayrıca, öğrenci olarak kredi ihtiyarı aldığınızda, ihtiyar üzerinden para avans kullanımı da yapabilme imkanınız mevcut dır. Küçük ihtiyaçlarınızı bu şekilde de giderebilirsiniz. Hatta daha önce Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar adlı yayında bankaları listelemiştik, dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Öğrencilere kredi veren bankalar öğrencilerin başvuru değerlendirmelerini nasıl yapılıyorlar?

Yapılan en son düzenlemelerin ardından bankalar tüm bireylerin kredi başvurularını daha detaylı incelemeye başladılar. Öğrencilerin büyük kısmı gelir elde etmediği için yapılan kredi başvurularının çoğu değerlendirmeye alınmadan reddediliyor lakin bazı öğrenciler kanuni olarak part-time vb. işlerde sigortalı olarak çalıştığından dolayı kredi taleplerine göre başvurularında müspet cevaplar alabiliyorlar.

Çalışan öğrenciler büyük ihtimalle kredi çekebilir lakin çalışmayan bir öğrencinin kredi başvurusu yapabilmesi için önünde üç yol mevcut dır. İlk yol sağlam bir kefil götürerek başvuru yapmak.

İkinci yol ise; eğer öğrenci daha önce kredi ihtiyarı gibi benzeri ürünleri kullanmış ve art ödemelerinde sıkıntı oluşturmamışsa yüksek kredi notu avantajını kullanmak. Yüksek kredi notuyla yapılan başvurular çoğu zama n müspet sonuçlanıyor.

Üçüncü yol ise; öğrencinin banka (mevduat,yatırım vs.) hesabında/hesaplarında kredi başvurusu yaptığı miktarın en az bir 2 katı mevcut lığı bulunmasıdır. Bu öğrenciler için düşük bir ihtimal lakin yinede kredi başvurusunun onaylanması için önemli bir yoldur.

Öğrenciye kredi veren bankalar konusuna detaylı bir açıklama getirerek elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Yukarıda yer meydan yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunun dışında bu konuyla alakalı sormak istediğiniz soruları tefsir bölümünden bana iletebilirsiniz. Gün içinde ben ve yazarlarımız en kısa sürede sorularınızı cevaplayabiliriz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın