Ödül beklerken, kurban olmayın

ESET tarafından yayınlanan Şubat ayı Alem Tehdit Raporu’na göre, son bir ayda internet sitelerinde mükafat vaad ederek, kullanıcıları dolandıran aplikasyonlarda büyük artış meydana geldi.

Ödül beklerken, kurban olmayınÖdül beklerken, kurban olmayın

Ödül beklerken, kurban olmayın

Alem tehdit sıralamasında bir anda 5. sıraya yerleşen bu tuzaklara “HTML/Fraud.BG“ ismi veriliyor.

“HTML/Fraud.BG“ aplikasyonlarına bilhassa anket ya da kayıt formu doldurduktan sonra birşeyler kazanma şansı sunan internet sitelerinde rastlanıyor. yalnız ne yazık ki kimse mükafat kazanmıyor. şahsi bilgilerinizi verdiğiniz kişilerden ise bilgisayarınıza truva atları içeren SMS ve e-postalar geliyor. Hackerler, böylelikle şifre-parola gibi duygulu detaylara ulaşmayı emelliyor

Siber tehditlere karşı proaktif savunma lideri ESET’in bulut-tabanlı muzır yazılım raporlama sistemi Live Grid‘e göre “HTML/Fraud.BG“ olarak nitelendirilen kategori, %1.64’lik bulaşma oranı ile tehditler dünyasına ilk 10’dan giriş yaptı ve 5. sırada yerini aldı. Dolandırıcılık çeşitlemelerinden olan HTML/Fraud kategorisi, dolandırıcılık-sahtekarlık içeren internet sitelerinde tespit edildi. Bu muzır aplikasyon ile alakalı bilgi veren ESET Malware Araştırmacısı Robert Lipovsky, “Özellikle anket ya da kayıt formu doldurduktan sonra birşeyler kazanma şansı sunan internet sitelerinde bu virüse rastlanmaktismir. Tabii ki, kurbanlar mükafat kazanmamaktismir. şahsi bilgilerinizi verdiğiniz bu kişilerden istikbal olan, truva atları içeren SMS ve e-postalara karşı da hazırlıklı olmalısınız. HTML/Fraud.BG, dağıtım vektörü olarak klasik e-posta spam’ini kullanmaktismir” açıklamasını yaptı. Siber suçlular, bu sayede kullanıcıların olabildiğince çok ve duygulu bilgilerine ulaşarak, bunları paraya dönüştürmeye çalışıyor.

Listenin ilk 2 sırası

ESET Alem Tehdit Raporu‘nun ilk esnasında ise geçen ay olduğu giibi yeniden “HTML/ScrInject.B“ isimli muzır yazılım yer alıyor global olarak %3.93‘lük bulaşma oranına sahip olan HTML/Scrlnject.B, HTML internet sayfalarının karmaşık kaynak kodlarının bulunduğu komut dosyalarında yer alma ya da kötü emelli yazılımları otomatik olarak indirme, bu sitelere yönlendirme gibi etkileri içeriyor. İkinci sırada ise %3.77‘lik bulaşma oranıyla INF/Autorun yer alıyor INF/Autorun, ekseriyetle USB flash disk ve benzeri cihazların otomatik olarak çalışarak, bilgisayara virüs bulaştırmasını tanımlıyor.

loading...

Yorumunuzu Bırakın