Nükleer Enerjinin 5 Büyük Avantajı

Türkiye sebep nükleer enerji istiyor, nükleer enerji ülkelere hangi faydaları sağlıyor? İşte nükleer enerjinin avantaj ve dezavantajları.

Nükleer Enerjinin 5 Büyük AvantajıNükleer Enerjinin 5 Büyük Avantajı
Nükleer Enerji

Nükleer enerji, ülkelerin büyümelerini devam ettirebilmeleri için önemlidir. Bugün dünya üzerinde pek çok gelişmiş ülke nükleer enerji kullanmaktadır. Elektrik üretiminin yanı sıra, uzay teknolojisi başta olmak üzere uçak sanayi i, deniz altı sanayi ve buzkıran gemilerinde bu enerji kullanılabilmektedir.

Nükleer enerji üretimi 1960’lı yılların başından itibaren ülkeler tarafından yeğleme edilmekte ve santral sayıları hızla artırmaktadır.

Türkiye’nin büyüme lakinçları doğrultusunda büyük enerji ihtiyacı artacağından, nükleer enerjiyle ucuz ve sürekli elektrik üretimi yapabilmemiz mümkün olacak. sorun yalnızca elektrik üretimi de değil, örneğin nükleer enerji kullanan ülke kültürlerini incelendiğimizde ülkemizdeki teknolojik gelişimlerinde artacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Nükleer Enerjinin Dezavantajları

Nükleer enerji kullanımının avantajlarından bahsedeceğim lakin dezavantajları da yok değil. mesela dünya üzerinde nükleer santrallerin hiçbiri yüzde yüz güvenli değil, bu sebeple santrallerde yaşanabilecek ufak kazaların sonuçları tıpkı yıllar önce Çernobil’de olduğu gibi ağır ve büyük olabiliyor.

Bunun dışında dışarıdan santrallere yapılabilecek saldırılar ve nükleer atıklar da nükleer enerji üretiminin dezavantajları arasında yer alıyor.

Nükleer Enerjinin Avantajları

Nükleer enerjinin avantajları ise şöyle;

1Çevreye duyarlı enerji kaynağıdır

Nükleer enerji üretimi; kömür, doğal gaz yahut petrol üretimlerine nazaran atmosfere çok daha az sera gazı salmasından dolayı çevreye daha duyarlıdır ve küresel ısınmanın hızlandırıcı etkilerini düşürür.

2Yüksek rakamlarda elektrik enerjisi üretilebilir

Türkiye gibi elektriği dışarıdan oldukça pahallı ithal eden ülkeler için ucuz, sürekli ve güvenli elektrik elde edilmesini sağlar. Elektrik çağımızda büyük gerekliliktir. Örneğin, gelecekte yaygınlaşması beklenen elektrikli otomobil gibi teknolojilerin kullanılabilmesi açısından ucuz ve sürekli elektriğe ihtiyaç daha fazla artacaktır.

3Üretilen elektriğin maliyeti daha düşük olur

Nükleer santraller yoluyla üretilen elektriğin maliyeti diğer hidrolik gibi santrallerde üretilen elektriğe nispetle daha düşüktür.

4Kullanılmış yakıtlar yine kullanılabilir

Nükleer santrallerde kullanılmış yakıt yine işlendikten sonra faydalı ürünler ayrıştırılarak yine yakıt olarak kullanılabilinir. yeniden kullanılabilirlik üretimde maliyeti düşürür.

5Nükleer enerji diğerlerine göre daha verimlidir

1000 MW’lık bir Nükleer Santral 1 yılda yaklaşık olarak 1.6 milyon ton olmamış petrol eş değeri enerji üretebilmektedir. Nükleer yoluyla kullanılan nükleer yakıtın bir kilosu; yaklaşık 2 vagon kömür ya da yaklaşık 2 tank dolusu petrol yakılarak üretilen enerjiye eş değerdir. Nükleer enerji daha ucuz olmasının yanı sıra aynı zlakinnda daha verimlidir.

6İlgili

loading...

Yorumunuzu Bırakın