İnternetten “Kart Borcu Sorgulama” Dolandırıcılığına Dikkat!

İnternetten “Kart Borcu Sorgulama” Dolandırıcılığına Dikkat!İnternetten “Kart Borcu Sorgulama” Dolandırıcılığına Dikkat!
İnternetten ihtiyar dolandırıcılığına dikkat edin.

Son haftalarda oldukça dikkat çeken bir gelişme mevcut İnternetten “kredi ihtiyarı yahut kredi borcu sorgulama” adı altında birçok kişi ihtiyar bilgileri çalınarak mağdur ediliyor, dolandırılıyor.

Bu mevzuda hem bilgilendirme yapmak istiyorum hemde bazı gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Nasıl Oluyor?

Kredi ihtiyarı yahut kredi borcunu sorgulamak isteyen tüketici arama motorlarına bu ya da eş sözcük gruplarını yazıyor. Sonuç sayfasında onlarca web sitesi çıkıyor. Bu web siteleri formlar aracılığıyla tüm kredi ihtiyarı bilgilerinizi paylaşmanızı istiyor, üstüne üstlük kredi ihtiyarı bilgileriniz dışında ihtiyar limitinizi soran web siteleri dahi mevcut Borcunu öğrenmek isteyen bilinçsiz tüketici paylaşmaması gereken bu bilgileri forma girdiğinde elbette ihtiyar bilgileri çalınmış oluyor ve dolandırılıyor.

Bu Dolandırıcılık sebep Önlenemiyor?

Arama motorları, biz ziyaretçilerine her zaman en güvenli web sitelerini sunma hakkında oldukça duygulu davranıyorlar ama bahsettiğim dolandırıcılık siteleri ayrım edildiğinde yahut şikayet edildiğinde arama motoru sonuçlarından çıkarıldığı an bir yenisi açılıyor. fark edilene kadar da binlerce belki de milyonlarca kredi ihtiyarı sahibinin bilgileri çalınmaya devam ediyor. Süreç yeniden ve yeniden döngü halinde devam ediyor.

Peki Dolandırıcılıktan Nasıl Korunabiliriz?

Öncelikle kredi ihtiyarı borcunuzu öğrenmek istiyorsanız, mutlaka ve yalnızca bankanızın formel web sitesine giriş yapın. İnternet üzerinden borcunuzu yalnızca bankanızın web sitesinden öğrenebileceğinizi unutmayın.

Bankanızın web sitesine her giriş yaptığınızda mutlaka adres çubuğunu denetim edin.

Bunun dışında borcunuzu öğrenebileceğiniz diğer yöntemleri şuradaki yazıda yazmıştım. Kısaca hatırlayalım;

  • Şubelerden,
  • ATM’lerden,
  • Telefon Bankacılığından,
  • İnternet Bankacılığından (yalnızca bankanızın formel web sitesinden),
  • Bankanızın formel mobil uygulamasından

kredi yahut kredi ihtiyarı borcunuzu güvenli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yalnızca dolandırıcılar tarafından hazırlanan “borç sorgulama” türevi sayfalarda değil, güvenli olmayan alışveriş, üyelik onayı eşi web sitelerinde dahi dolandırıcılıktan korunmak için kredi ihtiyarı bilgilerinizi paylaşmamanız lüzumlu

E-Posta Dolandırıcılığına Dikkat!

Aynı şekilde son zaman larda e-posta üzerinden de dolandırıcılık sayısında büyük artış yaşandığını görüyorum. Örneğin, bende kredi ihtiyarı ekstremi e-postayla alıyorum ve benim gibi milyonlarca ihtiyar müşterisi mevcut

Dolandırıcıların en sık yaptığı oyunlardan birisi de bankanızın adıyla size e-posta göndermek ve bilgilerinizi paylaşmanızı istemek ya da bilgilerinizi paylaşabileceğiniz bir web sitesi bağlantısına yönlendirmektedir.

Şunu unutmayın: Bankalar hiçbir zaman ne şubelerinden, ne webten, ne telefon bankacılığından ne de e-posta üzerinden kredi ihtiyarı bilgilerinizi talep etmezler.

E-posta dolandırıcılığında en çok şu ve eşi metinler kullanılıyor:

“Güvenliğiniz için Bankamız tarafından alınan önlemlerin yanı sıra sizi önemli bir mevzuda bilgilendirmek istiyoruz. Son dönemde müşterilerimize web bankacılığı kullanıcı bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan e-posta gönderilmektedir. Bu sebep ile Bankamız her müşterimiz için bir e-posta adresi tanımlamaktadır. Güvenlik sebep iyle, hesabınız geçici olarak devre dışı bırakılmıştır. Hesabınızı yeniden faal hale getirmek için e-posta adresinizi doğrulayınız.”

Ne kadar akıllıca yazılmış öyle değil mi? fakat düzmece !

Böyle bir e-posta almanız halinde, e-postayı asla cevaplamayın ve asla alakalı düzmece siteye bilgi girişi yapmayın. Bankalar bilgilendirme ve kampanya e-postaları dışında asla bu usul iletiler göndermezler.

Yaşayabileceğiniz tüm eş durumlarda mutlaka zaman kaybetmeden bankanızı arayın ve bilgi verin.


loading...

Yorumunuzu Bırakın