İnternetteki arama geçmişimiz finansal durumumuzu da ortaya çıkarıyor

Çin'in en büyük arama motoru Baidu, ZestFinance adlı finans kuruluşunun veri çözümünü kullanarak kullanıcılarının web arama geçmişlerinden finansal durumlarını ortaya çıkarıyor.

İnternetteki arama geçmişimiz finansal durumumuzu da ortaya çıkarıyorİnternetteki arama geçmişimiz finansal durumumuzu da ortaya çıkarıyor
Arama geçmişimiz kredi notumuza eşdeğer tahminleri yansıtıyor.

Arama motorları, ruhsat verdiğiniz sürece her vakit yaptığınız aramaları, siteler üzerindeki davranışlarınızı kayıt altına alıyor. Örneğin, verilerinruhsat toplanmasına ruhsat vermişseniz, en çok kullandığınız arama motoru sruhsat webteki tüm davranışlarınızı ve alaka alanlarınızı biliyor. Yaptığınız aramalar kapsamında çalışıp çalışmadığınızı, çalışıyorsanız hangi alanda çalıştığınızı biliyor ve çoğu vakit arama sonuçlarını da size yönelik gösteriyorlar.

Arama motorlarının ellerinde bulundurduğu bu verileri pazarladığı sır değil lakin Çin’in en büyük ve en çok kullanılan arama motoru Baidu, pazarlama taktiğini bir adım öteye taşıdı.

Kaliforniya lokasyonlu finans kuruluşu ZestFinance’ın veri çözümlemesi çözümünü kullanan arama motoru Baidu, kullanıcılarının sanki kredi notunu hesaplıyor ve buna göre hangi kullanıcılarının kredi yahut kredi kartı gibi ürünlere alaka si olduğunu ya da hangi kullanıcılarının finans kuruluşları için potansiyel kârlılık teşkil edeceğini belirliyor.

İnsanların yüzde 50’sinden fazlasının webe erişimi olduğu bilinen Çin’de finansal ürünlerden yararlanabilecek nüfusun yalnızca yüzde 20’lik kısmında en az bir tane kredi kartı olduğunu belirtiliyor. Böyle bir pazar da haliyle finansal kuruluşların alaka sini çekiyor.

ZestFinance’ın veri çözümlemesi çözümünü kullanan Baidu, kullanıcılarının verilerini inceleyerek hangi kullanıcıların finansal ürünleri kullanmaya uygun olduğunu belirliyor ve karşılarına alaka li reklamları çıkıyor.

Böylece kullanıcıların arama geçmişi bir çeşit finansal durumlarını da ortaya koymuş oluyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın