İnternet yenileniyor

İnternet yenileniyorİnternet yenileniyor

İnternet yenileniyor

İnternetin altyapısı olan TCP/IP’nin yerine yepyeni bir standart geliştiriliyor! İşte yeni internet…

global silah şirketi Lockheed Martin, Pentagon’un gelişmiş askeri araştırmalarla ilgilenen ofisi olan DARPA’dan 31 milyon dolarlık bir kontrat kazandığını açıkladı.

İhaleyi kazanan Lockheed Martin, interneti yine buluş ederek askeri kullanıma uygun hale getirecek. Bu çabalara Microsoft da dahil olacak. Projenin mühim noktası yeni bir askeri file protokolü oluşturmak olacak. Ordunun gayesi eski TCP/IP standardından kurtulmak. Bunun yerine geliştirilmiş emniyet dinamik file genişliği, tekil yahut organizasyon bazlı ehemmiyet seviyeleri, emniyet kuralları ati

Lockheed’den siber cephanelik şefi John Mengucci “Yeni file tehlikeleri ve saldırılar daha devrimsel bir savunma anlayışı gerektiriyordu. Bu proje ve diğer projelerle siber emniyeti geliştireceğiz. Siber saldırılara rfilemen ordunun bekasını güçlendireceğiz” diyor.

Lockeed’in bu işteki ortakları arasında Anagran, Juniper Networks, LGS Innovations, Stanford Üniversitesi ve Microsoft olacak. Lockheed’in kendi Information Systems & global Services-Defence kolu da gelişmiş yeni donanımlar üzerinde çalışacak.

işletmenin yaptığı açıklamalara göre geliştirilecek olan yeni router teknolojileri kuvvetli tanımlama ve kendi kendini ayarlama yeteneklerine sahip olacak. güvenliği arttırmanın yanı dizi bu sistemleri kullanmak için gerekecek olan eğitimli personel sayısını azaltacak ve uzun vadede file yönetiminin maliyetlerini düşürecek.

ARPANET, özgün TCP/IP’yi geliştirmişti ve DARPA’nın atası olan kuruluştu. İnternet ilk başta askeri amaçlarla geliştirilmiş, yalnız akademik çevrelerce kullanımı yaygınlaşmış ve daha sonra da halka açılmıştı. DARPA bu süreci tekrarlıyor yalnız bu sefer yeni internetin askeri amaçlarla kullanılması hakkında kararlı görünüyor. Bu yeni internetin de ilki gibi gayesi dışına çıkarak sivil kullanımda yaygınlaşıp yaygınlaşmayacfileı henüz bilinmiyor.

loading...

Yorumunuzu Bırakın