İnternet bir ‘CIA Projesi’ mi?

İnternet bir ‘CIA Projesi’ mi?İnternet bir ‘CIA Projesi’ mi?

Geçtiğimiz hafta ülkemizde eş bir web yasasını parlamentodan geçiren Rusya, Putin’in konuyla alakalı açıklamalarını tartışıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Saint Petersburg’da düzenlediği basın toplantısı sırasında, İnternetin bir ‘CIA Projesi’ olduğunu iddia etti. ABD’nin deniz aşırı istihbaratının bir ürünü olarak gösterdiği ‘İnternet’in halen CIA tarafından geliştirildiğini belirtti. Şu anki web durumunun CIA‘nın istediği yönde olduğunu sözlerine ekleyen Putin, Rusya’nın kendini koruması gerektiğini deklare etti.

Rusya parlamentosundan geçen söz konusu web yasası, yabancı sosyal medya platformlarına sunucularını Rusya’ya yerleştirme zorunluluğu getiriyor. kural ayrıca kullanıcıların son 6 aylık bilgilerinin de kopyalanmasını öngörüyor.

Ayrcıa, Rusya’nın bağımsız bir web oluşturmasını sürekli belirten Putin bu mevzuda yalnız değil, keza ABD ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) web trafiğini izlediğinin ortaya çıkmasının ardından Almanya ve Fransa ortaklaşa bir kararla aylar öncesinden bağımsız bir web ağı üzerinde çalışmalara başlamıştı.


loading...

Yorumunuzu Bırakın