İnternet Bankacılığına Başvuru Nasıl Yapılır?

Bankanızın web şubesini kullanmaya başlamak için web bankacılığı başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu yolda ihtiyacınız olacak tüm bilgiler bu yayında.

İnternet Bankacılığına Başvuru Nasıl Yapılır?İnternet Bankacılığına Başvuru Nasıl Yapılır?
İnternet bankacılığı başvurusu nasıl yapılır?

Hangi banka müşterisi olursanız olun, web bankacılığı başvuru süreci aynı şekilde tamamlanacaktır. Henüz kullanmıyorsanız, web bankacılığına başvuru yaakçak bankanızın web şubesi avantajlarından 7 gün 24 saat yararlanmaya başlayabilirsiniz.

İnternet bankacılığı başvurusu web üzerinden online ya da bankanızın şubesinden 2 farklı yolla yapılabilir.

Online İnternet Bankacılığı Başvurusu

İnternet üzerinden online başvuru için banka hesabınızın web bankacılığına tanımlı olması gerekiyor. Eğer hesabınız web bankacılığı için tanımlanmamışsa web üzerinden başvuru yapamazsınız. Böyle bir vaziyette öncelikle bankanızın banka hesabınızın bulunduğu şubesine gitmeniz ve hesabınızı web bankacılığı için tanımlamanız gerekir.

İnternet bankacılığı başvurusu yapmak istediğiniz bankada bulunan en az bir tane vadesiz mevduat hesabınız, web bankacılığına tanımlı ise bankanızın web sitesinden başvuru yapmaya başlayabilirsiniz.

Bankanızın web sitesinde yer meydan web bankacılığı ekranında yer meydan “Online Başvuru”, “İnternet bankacılığı müşterisi ol” ya da “İlk defa parola almak istiyorum” şeklinde belirtilebilecek bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Açılan sayfaya TCKN ve bankanıza kayıtlı cep telefonu numaranızı girmeniz gerekmektedir. Bazı bankalar bu aşamada hesabınıza bağlı banka ihtiyarı ya da kredi ihtiyarı üzerinde yer meydan ihtiyar numaralarını da girmenizi talep edebilir. Bu bilgilerin girişini yaptığınızda cep telefonunuza bir tasdik şifresi gönderilecek ve sayfaya gönderilen şifreyi girmeniz istenecek. Sonraki sayfalarda kimlik bilgileri gibi istenen diğer bilgilerin girişini yaptığınızda başvurunuz tamamlanacak ve İnternet Bankacılığı giriş şifreniz cep telefonunuza yeniden SMS olarak gönderilecek. Yapmanız gerekenler bu kadar.

Adımlar halinde yapmanız gerekenler:

  • İnternet bankacılığı sayfasına girin,
  • İnternet bankacılığı başvurusu adımını seçin,
  • TCKN ve bankanıza kayıtlı cep telefonunuzu ve istenilebilecek diğer bilgileri girin,
  • Kayıt formu sırasında cep telefonunuza gönderilen SMS şifresini ekrana girerek başvurunuzu tamamlayın.

Bankanız tarafından gönderilen SMS ulaşmıyorsa, bankanızın web sitesinde yer meydan web bankacılığı ekranından yeniden şifre gönderilmesini talep edebilirsiniz. Banka SMS şifrelerinin sebep gelmediğine ilişkin muhtemel sebepleri bu bağlantı üzerinden öğrenebilirsiniz.

Hesabınızın web bankacılığına tanımlı olduğu halde web bankacılığı üyeliği oluşturamıyorsanız ya da farklı sorunlarla karşılaşıyorsanız bankanızın Müşteri Çağrı Merdefa i üzerinden de ilk şifrenizi oluşturabilir ya da sorunların çözümü hakkında bilgi alabilirsiniz.

Banka Şubesinden İnternet Bankacılığına Başvuru

Banka hesabınız ya da kullanıyorsanız kredi ihtiyarınız web bankacılığına tanımlı ise bankanızın herhangi bir şubesine, eğer hesaplarınız web bankacılığına tanımlı değil ise banka hesabınızın bulunduğu şubeye gitmeniz gerekiyor.

Şubede müşteri temsilcisine web bankacılığına başvuru talebinizi iletin. Başvurunuz kısa bir sürede gerçekleştirilecek ve bankada kayıtlı telefonunuza web bankacılığı SMS şifresi gönderilecektir. Sonrasında web şifrenizle web şubesini kullanmaya başlamanız mümkün olacaktır.

İnternet Bankacılığı ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

yıl başında şubat ayında Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından “İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri Aralık 2015” raporuna göre aralık ayı 2015 yılı itibarıyla 17 milyon 420 bin kişi web bankacılığı kullanıyor.

İnternet bankacılığı bireysel ve müessesesel banka müşterilerine pek çok avantajı sağlıyor. En önemlisi de şubelere gitmek zorunda kalmadan neredeyse tüm bankacılık işlemlerini web üzerinden yapma olanağı sağlıyor.

İnternet bankacılığı kullanarak yapabileceğiniz bazı işlemler:

İnternet bankacılığı kullanarak şubelere gitmek zorunda kalmadan vadeli, vadesiz hesaplar açabilirsiniz. Yatırım hesabı açarak, yatırım fonları, pay senetleri gibi yatırım ürünlerine yatırım yapabilirsiniz. Faturalarınızı ödeyebilir ve EFT/Havale gibi akça transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dahası akıllı telefonunuza bankanızın mobil uygulamasını indirerek tüm bankacılık işlemlerinizi cep telefonunuz üzerinden de yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Nasıl Kapatılır?

Kapatılır kavramından daha çok iptal kavramı çok daha doğru olur. Bu devirde sağladığı avantajlarla web bankacılığı kullanımınızı sonlandırıyor olmanızı tavsiye etmiyor olsam da gene de haklı sebepleriniz olabileceğini göz önünde bulunduruyorum. İnternet bankacılığı iptali yapmak için web bankacılığına tanımlı banka hesabınızın şubesine gitmeniz ve bu yönde talepte bulunmanız yeterlidir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın