Intel’den çekirdek ordusu

Intel’den çekirdek ordusuIntel’den çekirdek ordusu

Intel'den çekirdek ordusu

Intel’in yeni işlemcisi 2-4-6 diye gitmeyi bırakıp ev atlıyor! İşte yegâne çipte süper bilgisayar…

Intel çok çekirdekli işlemcilerde büyük bir atılım gerçekleştirdi. Tamamen programlanabilir 48 çekirdekli işlemciyi tanıtımı yapan Intel, çok kuvvet li ve hususi bilgisayarların önünü açtı.

1.3 milyar milyar transistore sahip olan bu işlemci, Single-chip Cloud Computer (SCC) olarak adlandırılıyor; başka bir deyişle yegâne çipte bulut bilgisayar. Bu işlemci, Intel’in Tera ölçekli Polaris işlemcisinin mirasçısı oluyor. Polaris, 2007’de ortaya konulan 80 çekirdekli bir işlemci projesi. Yeni nesil süper çok çekirdekli işlemcinin atasından farkı ise Pentium ya da Core model Intel işlemciler gibi standart masaüstü yazılımlarını çalıştırabilmesi oluyor.

Bu işlemcinin çekirdekleri çok kuvvet li değil, her birisi daha zebun Atom işlemciler gibi. yalnız Çin ordusu gibi dolu oldukları için birlikten kuvvet doğuyor. Intel bu işlemci yüzünden bilgisayarların dünyayı insan gibi algılayabileceğini anlatım ediyor. Intel’den Justin Rattner “Makineler çevrelerindeki dünyayı insanlar gibi anlayabilecek. Görecekler, duyacaklar ve hatta konuşacaklar. Bununla kalmayıp
insan benzeri yetenekler sergileyecekler. tüm bunlar yüksek işlemci gücüyle gerçekleşecek” diyor.

loading...

Yorumunuzu Bırakın