İngiltere, Avrupa Birliği’nden Ayrılırsa…

İngiltere, Avrupa Birliği’nden Ayrılırsa…İngiltere, Avrupa Birliği’nden Ayrılırsa…
İngiltere

Muhafazakâr İngilizler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması gerektiğini savunuyor. İngiltere Başbakanı David Cameron, partisinin iktidara gelmesi halinde ülkesinin Avrupa Birliği üyeliği şartlarını yeniden müzakere edileceği sözünü vermişti. Cameron’ın bu sözlerinin ardından Almanya ve Fransa’dan, “AB üyeliği şartlarının tekrardan müzakere edilemeyeceği” yanıtı gelmişti.

Aynı şekilde, 2017’de Avrupa Birliği üyeliğini referanduma götürme sözü de veren Başbakan Cameron, İngilizler tarafından desteklenmeye devam ediyor. Öyle ki, Gallup araştırma şirketinin en son yaptığı anket İngiltere nüfusunun yüzde 51’inin AB’den ayrılmayı desteklediğini gösteriyor.

İngiltere ve Avrupa’da tüm bu olasılıklar tartışılırken, ihtimal senaryolar hazırlayıp ne yapacağını şimdiden planlayan büyük şirketler bile mevcut Özellikle, Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci bankası olan Deutsche Bank, İngiltere’nin AB’den ayrılma olasılığına karşı etkinlike geçti. İngiltere’de 21 yıl süreyle 16 bölgede 9.000 çalışanıyla etkinlik gösteren Deutsche Bank, bazı operasyonlarının diğer Avrupa ülkeleri ve Almanya’ya taşınması için bir çalışma grubu oluşturdu.

İngiltere Avrupa Birliği’nden neden Ayrılmak İstiyor?

En esas sebep Euro Bölgesi’nin hala kriz yaşıyor olması. Bir de Avrupa bütçesi mevcut elbette. İngilizler, AB bürokratlarının aldığı yüksek maaşların da sınırlandırılması gerektiğini savunuyor ve yekûn bütçe içerisinde Avrupa Birliği’ne verdikleri desteğin oldukça fazla olduğunu ve verdikleri desteğin kendilerine arka dönüşü olmadığını dile getiriyorlar. Cameron liderliğindeki muhafazakârlar “dört yıldır kriz yaşayan Euro Bölgesi’ne akça veriyoruz fakat karşılığında hiçbir çıkarımız yok” diyerek, AB üyeliğinden ayrılmak istiyorlar.

İngilizlere göre, Avrupa Birliği İkinci Dünya Savaşı sırasında işgal edilen ülkeler tarafından faşizmden korunabilmek adına kuruldu. ama İngiltere’de faşizm ve işgal problemi yoktu. Bu vaziyette AB ayrılığı için İngilizler tarafından gerekçe gösteriliyor. Aslında bunun altında yatan farklı bir sebep de mevcut ; özellikle bahsedilen kurucu ülkelerin kendileri içerisinde bütünleştiği ve İngiltere dahil çevre ülkelerin bu bütünleşmede yer almfakatsıyla saf dışı bırakılmaya çalışıldığı düşünülüyor. Öyle ki, Euro Bölgesi’ndeki akçasal ve mali bütünleşmenin İngiltere’yi finans merkezi olmaktan çıkaracak bir gelişme olacağı savunuluyor.

İngiltere AB’den Ayrılır Mı?

Hatırlarsınız, İskoçya Referandumu‘nda anketler ayrılığın yaşanmayacağını gösteriyordu. İngiltere’de yapılan AB’den ayrılma isteği anketleri de İngilizlerin AB’den ayrılmayı istediklerini işaret ediyor. İskoçya referandumunda isabetli sonuçlar çıkaran anket şirketlerinin yeniden isabetli sonuçlar çıkarıyor olması tahminler arasında.

Almanya ve Fransa’nın bütçe hakkında yaptığı baskının ardından ABD’nin AB’yi uyarması ve AB’ye verilen Nobel Barış Ödülü törenine katılmayı reddeden İngiltere Başbakanı David Cameron’ın “Eğer ödül verilecekse bu ödül NATO’ya verilmeliydi” sözleri İngiltere’nin ayrılık hakkında ciddiyetini ortaya koyuyor.

Yunanistan gibi üye ülkelerde ve Euro Bölgesi’nin genelinde devam eden krizlerin de ayrılık hakkında arka kalan İngilizleri AB’den ayrılmaya ikna edebileceği de mevcut sayımlar arasında.

Tüm bu yaşananlardan bir çıkarım yaparsak, İngiltere’nin AB’den ayrılması kuvvetle ihtimal görünüyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın