İngilizce Kelimeler Nasıl Ezberlenir ?

İngilizce Kelimeler Nasıl Ezberlenir ?İngilizce Kelimeler Nasıl Ezberlenir ?
İngilizce Kelimeler

İngilizce öğrenirken en önemli aşamalarından biride sözcük hazinenizdir. Çok iyi bir şekilde grammer bilginiz olabilir lakin sözcük hazineniz zayıfsa bir paragraf okurken onu anlamanız zorlaşacaktır. Yeditepe Üniversitesinin hazırlık bölümünü okudum ve onun tecrübeleriyle size bu yazımda nasıl kolay bir şekilde sözcük hazinenizi geliştire bileceğinizi anlatacağım.

Bakacak olursak her insanın beyin yapısı farklıdır. Kimin nasıl daha iyi öğreneceği kişinin kendisi ile değişir. Ben burada bir çok güzel yöntem anlatacağım siz bunlardan en sevdiğinizi işte benim yöntemim dediğinizi alıp kullanabilirsiniz.

1.Küçük kağıtlara yazmak

Bu yöntem oldukça kullanışlıdır ben ingilizce ye ilk başladığımda bu yöntemden faydalanmıştım. Kısaca yöntemden bahsetmek isterim; evinizde bulunan küçük post şeklinde kağıtlar mevcut dır.Onları alın ve ön yüzüne ezberlemek istediğiniz sözcüklerin ingilizcesini yazın.Hemen arkasına da bu sözcüklerin türkçe karşılığını yazın. Belirli aralıklar ile bu sözcüklere çalışın. Bilemediğiniz yahut takıldığınız noktalarda kağıdın arkasını çevirip türkçesini hatırlayabilirsiniz.

iki Çokça Yazın..

Bu yöntemi de orta okulda ki ingilizce hocamdan öğrenmiştim.Bize yeni öğrendiğimiz sözcükleri 5 er 10 ar defa deftere yazmamızı ödev veriyordu. O zamanlar böyle ödev mi olur ne kadar saçma aynı sözcükleri defa larca yazıyorum deyip söyleniyordum ancak ne kadar da faydalıymış ! Yazdıkça aklınızda kalır,ister istemez ezberliyorsunuz. Ezberlemek istediğiniz sözcükleri bir deftere bir çok defa alt alta yazarak ezberleme olayını çözebilirsiniz.

3. Beyinde bağlantı kurma(Kavramlarla Öğrenme)

Bu yöntemi de üniversitede duydum.Bu yöntem ile bir çok kişi binlerce sözcük ezberlemiş ve akılda çok kalıcı olmasıyla yaygın olan bir yöntem.Yöntemi derhal açıklıyorum; örneğin apple sözcüksini ezberleyeceksiniz apple sözcüksinin nihayetinde ki “e” sözcüksi sizlere elmanın “e” sini anımsatacak şekilde beyninizi koşullayın. Bir başka örnekte iste monkey sözcüksini örnek alalım. Monkey sözcüksinin başında ki “m” harfini beynimizde maymun kavramı ile birleştirelim. Böylece sözcükleri kavramlar ile birbirine bağlayarak bir çok sözcük öğrenebiliriz. Bu yöntem bazı sözcüklerde inanılmaz işe yarıyor.Nicel ve nitel kavramları hep karıştırırdım ta ki bu yöntemi öğrenene kadar ! Nicel sözcüksinin ortasında “c” harfi mevcut Alfabede c nin bir üstü d harfi başka bir deyişle bu size tecrübe kavramını hatırlatsın.Nicel deneylere dayalı.Nitel gözlemlere dayalı diye aklınızda tutabilirsiniz.Umarım bu yöntemi örneklerle iyi bir şekilde anlatmışımdır anlamadıysanız örnekleri bir kaç defa daha inceleyin çünkü hayatta bir çok yerde işinize yarayacak bir yöntem. Bu yöntem ile alakalı izlemeniz gereken bir video mevcut anlattıklarımı çok daha iyi anlayabilirsiniz ;

4.Eş anlamlı sözcüklerle çalışmak

Yeni bir sözcük öğrendiniz, derhal onun eş anlamlı sözcüklerini de bulun ve ezberleyin.Bir kerede ansızın çok sözcük ezberlemiş olursunuz.örneğin ingilizce de important sözcüksi önemli anlamına gelmektedir.Significant da aynı manaya gelmekte.Bir seferde ikisini beraber öğrenince aklınızda kalma ihtimali daha yüksek olur ve bölüm bölüm iş yapma derdinden kurtulmuş olursunuz.

Bu yöntemlerin dışında sizlere çok önemli bir tavsiyem daha mevcut  İngilizce-türkçe bir kitap alın. Sol sayfasında ingilizce hikayeyi anlatıp sağ tarafında türkçesini yazan çok güzel kitaplar mevcut bunlardan birini alarak ingilizce sözcük hazinenizi genişletebilirsiniz.Ayrıca fono nun da sözcük ezberlemek için olan kartları mevcut onları da alabilirsiniz. 

 

loading...

Yorumunuzu Bırakın