Neden kredi alamıyorum, neden kredi çıkmıyor?

Kredi başvurusu yapıyorsunuz ve bir türlü başvurunuz tasdiklanmıyor mu? Kredi alamıyor olmanızın muhesas sebeplerini öğrenin.

Neden kredi alamıyorum, neden kredi çıkmıyor?Neden kredi alamıyorum, neden kredi çıkmıyor?
Kredi sebep çıkmıyor?

Finansal açıdan menfi bir geçmişe sahip olan her tüketici “bana sebep kredi çıkmıyor, sebep kredi alamıyorum” gibi aslında cevabı ilk kelimelerde belli olan sorularına yanıt arıyor ama gene de yegâne yanıt menfi bir finansal geçmişle sınırlı değil.

Sizi sebep kredi alamadığınız ve size sebep kredi çıkmadığı hakkında bilgilendirecek ve aklınızdaki yanıtsız soruları ortadan kaldıracak önemli bilgilerden bahsedeceğim.

Öncelikle esas sebepleri kısaca özetleyeyim, kredi sebep çıkmıyor:

  • menfi finansal bir geçmişe, dolayısıyla kötü bir kredi notuna sahip olduğunuzdan,
  • Belgeleyebileceğiniz bir gelirinizin olmamasından,
  • Bankalarda var herhangi bir varlığınızın bulunmuyor olmasından,
  • Kredi alabileceğiniz var bir tutarın üstünde kredi başvurusu yaptığınızdan,
  • Son olarak da var borçlarınızdan dolayı kredi alamıyorsunuz.

Tüm sebepleri bütün olarak değerlendirmeyin. Örneğin, gelir belgeleyebiliyorsunuzdur ama kredi notunuz düşüktür ya da kredi notunuz kredi çekebileceğiniz oranda yüksektir ama bankaların size verebileceğinden daha yüksek tutarlarda başvuru yapıyorsunuzdur. Her bir muhesas sebep i açıklayacağım. Nedenlerden herhangi birisi kredi alamıyor olmanıza yanıt verecektir.

menfi finansal geçmiş. Kredi notunun ne olduğu hakkında bir fikriniz yoksa buradan bilgi alabilirsiniz. Son yılların popüler finansal kavramı “kredi notu” finansal geçmişinizin yansımasıdır. Bugün bankalardan kredi kartı gibi tüketici kredilere nazaran daha kolay ürünlere başvuru yaptığınız hallerde dahi kredi notunuz önemli bir kriter olarak değerlendirilir. Geçmişte yapılan, daha doğrusu yapılamayan kredi ve kredi kartı borç ödemeleri bu notu menfi etkiler ve kayıt altına alınır.

Hangi bankadan kredi başvurusu yapıyor olursanız olun kredi notunuzu başka bir deyişle finansal geçmişinizi görmek isterler.

Eğer menfi bir finansal geçmişe sahipseniz ve kredi puanınızın düşük olduğunu biliyorsanız, işte sorunuzun cevabı: daha öncesinde de menfi bir finansal geçmişe sahip olan tüketici, arka ödemeler hakkında güven vermediğinden dolayı kredi alamaz.

Gelir belgeleyememek. Bankalar size vereceği kredilerin arka ödenmesi hakkında bir güvence isterler. Kredi notuyla beraber incelenen önemli bir diğer kriter tüketicinin geliridir. Belgelenebilir gelir denilen şey, maaş alımı yoluyla sağlandığı gibi yalnızca maaşla da sağlanmaz. mesela kira geliri elde ediyorsunuzdur, elinizde kira kontratınız vardır, bakın belgeli gelir. yahut herhangi bir bankada birisikimlerinizden yahut yatırımlarınızdan gelir elde ediyorsanız, bakın bu da kabul edilir. Sonuç olarak belgelemesini yapabileceğiniz ve en az 6 aydır elde ettiğiniz gelir, kredi başvurunuzu müspet etkiler. Kredi alabilmeniz için gelir belgelemeniz gerekir.

Bankalarda varlıkların olmaması. Kredi notu iyi bir seviyede olan ve gelir belgeleyebilen tüketiciler için bankalarda varlıkların olmaması kredi çıkmamasına sebep olmaz ama kredi notu kötü olan ya da gelir belgeleyemeyen tüketicinin herhangi bir bankada varlıklarının bulunması kredi başvurusunu müspet etkiler. Bu varlıklardan kastım; fonlar, pay senetleri yahut mevduatlarda bulunan önemli meydana gelebilecek miktarlardır. Farklı bir açıdan değerlendirecek olursak, aslında bankalarda bulunan varlıklar doğrudan bireyin kredi notunu da müspet etkiler. Kredi notu ve belgelenebilir gelir ihtimallerinin ardından bunu “C” planı olarak değerlendirebilirsiniz. İki kriter sonrasında bankalarda varlıklarınızın olmaması da kredi çıkmıyor olmasının muhesas sebep leri arasındadır.

var borçların varlığı. Herhangi bir bankada bulunan var kredi ve eğer limiti yüksekse kredi kartı borçları da kredi alamıyor olmanızın bir sebep idir. zaten durumu hazırda borçlarınız varsa ikinci yahut üçüncü bir kredi başvurunuz gelirinize nispetle her ne kadar kredi notunuz yüksek olsa dahi tasdik almayacaktır.

Verilebilecek kredi tutarının üzerinde başvuru yapmak. Başvuru yaptığınız kredi tutarının aylık taksitleri gelirinizin 3’te 1’ini geçmemeli. Bazı durumlarda bunun için bir istisna uygulanabilir ama çoğu vakit aylık taksitleri gelirinin 3’te 1’ini geçen kredi başvuruları müspet sonuçlanmaz. Bu şu söylemek oluyor; örneğin, 3000 YTL belgeleyebileceğiniz geliriniz mevcut o halde başvuru yapacağınız kredi tutarı ve vade seçiminde aylık taksitlerinizin 1000 YTL’yi geçmemesine dikkat etmeniz gerekir. Verilebilecek maksimum kredi tutarının üzerinde başvuru yapmak da kredi alamamanızın önemli ve muhesas bir sebep idir.

Bankaların nazarında; kredi notunuz, bankalardaki varlıklarınız, var borçlarınız ve belgeleyebildiğiniz tüm gelirlerle bir bütün olarak değerlendirilirsiniz. Daha iyi anlaşılabilmesi için şöyle söyleyeyim, bankalar güven arıyor, güven istiyorlar. Bahsettiğim tüm sebep lerin birisi, birkaçı yahut tümü müspet olduğu takdirde kredi alabilmeniz kolaylaşıyor çünkü kredi taksitlerinizi arka ödeyebileceğinize kanaat getiriliyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın