NASA yaşamın mümkün olabileceği iki yeni gezegen buldu

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) güneş sistemi haricinde 104 gezegen keşfettiğini, bu gezegenlerden 2sinde yaşamın olası olabileceğini belirtti.

NASA yaşamın mümkün olabileceği iki yeni gezegen bulduNASA yaşamın mümkün olabileceği iki yeni gezegen buldu

Kepler uzay teleskopuyla yapılan gözlemlerde keşfettiği güneş sistemi haricindeki gezegenlerden dördünü incelemeye meydan NASA, Alem ile eş ve yaşamın olası olabileceği 2 gezegen keşfettiğini duyurdu.

Alem’dan 181 fer yılı uzaklıktaki K2-72 kızıl cüce yıldızının yaşama elverişli koşullara sahip mevkiinde olabileceği belirtilen bu gezegenlerde suyun mevcut olabileceği kaydedildi.

NASA’dan yapılan açıklamada “Merkür’ün Güneş’e yakınlığından daha yakın bir yörüngeye sahip olsa da, K2-72 gibi bir yıldızın etrafında dönen bir gezegende hayatın olması ihtimaller dahilinde” anlatım leri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca bu keşiflerin North Gemini teleskopu, Hawaii’deki W. M. Keck gözlemevi Kaliforniya gözlem Üniversitesi Otomatik Gezegen Teleskopu ve Arizona Üniversitesi’ndeki bir teleskop ile toplanan bilgiler ışığında yapıldığı anlatım edildi.

Bu arada NASA şimdiye kadar, Kepler teleskopu ile bulunan 104 gezegenin yanı dizi güneş sistemi haricinde 2000’i aşkın gezegen keşfetti.

loading...

Yorumunuzu Bırakın