MÜZİK ÇALMAYAN MAĞAZAYA MÜŞTERİ GİRMİYOR

Müzik çalmayan mağazaya müşteri girmiyor. Her 10 müşteriden 9’u müzik çalan mağazayı yeğleme ediyor

Müziğin insan psikolojisi ve dolayısıyla davranışları üzerinde etkisi kanıtlanmış bilimsel bir gerçek. ancak yapılan araştırmalar müziğin yalnızca insan davranışlarını değil tüketim yeğlemelerini de etkilediğini ortaya koyuyor. AVM’ler, mağazalar, restnispetler, kafeler, turistik mekanlar ve spor merkezlerinde çalınan müziğin tüketici davranışlarıyla doğrudan bir ilişkisi yer alıyor İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre müşterilerin yüzde 90’ı müzik çalan mağazaları yeğleme ediyor ve çevrelerine öneriyor. Müşterilerin yüzde 76’sı müzik yüzünden mağazalarda daha rahat hissederek alışveriş yaptıklarını belirtirken yüzde 63’ü müzik çalınan mağazalarda daha fazla zaman ve akça harcadıklarını söylüyor.

Türkiye’de 4000’in üzerindeki halka açık noktada kanuni müzik yayını yapan SMG CEO’su Gül Gürer Alimgil, çalınan müziğin mutlaka mekana özel seçilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Müziğin türü, yüksekliği ve temposunun müşteri davranışlarını etkilediğini belirten Alimgil, mekana göre müzik seçimlerini şöyle anlatıyor: “Markanın kimliği ve imajı mekandaki müzik seçimi için çok önemli bir öğe Örneğin bir fast food restoranında hızlı ritimde müzikler yayınlanmalı ki yemekleri daha hızlı yensin ve müşterileri sirkülasyonu artsın. Şık bir butikte easy listening eserlerin çalması müşterilerin mağazada daha uzun süre kalmasını sağlayabilir. Fine dining restnispetlerda müşterilerin daha uzun süre kalmasını sağlamak için caz tarzında müzikler yeğleme edilebilir. Bir fitness salonunda ritmin çok yüksek olması gerekir. AVM’lerde ise müzik yayını ne çok yüksek ne çok düşük düzeyde olmalı, keyifli bir fon müziği işlevini görmeli.”

Müziğin mağaza içi trafik akışı ve satışlar üzerindeki etkilerine de dikkat çeken Alimgil, “Yavaş tempolu müzikler, yüksek tempolulara nispetle müşterileri mağaza içinde daha uzun süre tutar. Uzun süre mağazada kalan müşterilerin de umumiyetle daha çok alışveriş yapacağı umulur. Öte profilden mağazada huzurlu ve rahat bir biçimde alışveriş yapmayı engelleyecek şekilde çok fazla sayıda müşterinin olması durumunda yüksek tempolu müzik çalınarak, bu müziğin trafik akışını hızlandırıcı etkisinden yararlanılabilir.”

SMG olarak her kuruma özel müzik içeriği hazırladıklarını ve ülkü müşteri kitlesine göre yapılan müzik yayınının farklılık gösterdiğinin altını çizen Alimgil, şunları söylüyor: “İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir gibi özellikle gençlerin bulunduğu lokasyonlarda daha ritmik, hızlı parçalara ve dans müziklerine yer veriyoruz. Turistlerin ağırlıkta olduğu havaalanları ya da sık gidilen mekanlarda enstrümantal ya da etnik Türk ezgilerinin bulunduğu müzikler yayınlıyoruz. ancak Türkiye’de en çok kullandığımız yayınları midtempo popüler müzikler, hızlı dans şarkıları, latin müzikler ve dinlemesi kolay easy listening şarkılar oluşturuyor.”

Müziğin müşteriler kadar çalışanlar üzerinde de önemli bir etkisi olduğuna değinen Alimgil, gün içinde yayınlanacak, birkaç ayrı müzik listesi hazırlayarak hem müşterileri hem mağaza çalışanlarını mesut etmeye çalıştıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Günün ilk saatlerinde orta tempoda şarkılar kullanırken, öğleden itibaren ve özellikle iş çıkış saatlerinde ise müzik listelerini hızlandırıyoruz. Bu saatlerde özellikle enerji verecek, iyi hissettirecek parçalar çalmaya dikkat ediyoruz. Hazırlanan farklı listelerle mağazadaki müşterilerin alışveriş yaparken iyi hissetmelerini sağlayacak, çalışanların da motive olmalarını sağlayacak müzikler kullanmaya dikkat ediyoruz.”

MÜZİK ÇALMAYAN MAĞAZAYA MÜŞTERİ GİRMİYOR MÜZİK ÇALMAYAN MAĞAZAYA MÜŞTERİ GİRMİYOR

alışveriş araştırma İngiltere mağaza manşet müzik Müzik çalmayan mağaza SMG SMG CEO’su Gül Gürer Alimgil 2015-12-09
loading...

Yorumunuzu Bırakın