Motorola Nexus 6 Geldi, Android L Yolda

Motorola Nexus 6 Geldi, Android L YoldaMotorola Nexus 6 Geldi, Android L Yolda
Nexus 6 - Fotoğraf: google.com/nexus/6/

istikbal ay çıkacak olan yeni Android işletim sistemi, Android L ile satışa çıkacak olan Nexus serisiyle, iPhone 6’ya rakip olmak istiyor.

Google‘ın bugün tanıttığı Nexus serisinin ücretları ABD’yi baz aldığımızda neredeyse Apple ürünleriyle aynı ücreta satılacak. Genelde Google, akıllı cep telefonları için ucuz bir ücret politikası sürdürmeye çaba etsede Nexus serisinden anladığımız kadarıyla artık ücretlar hakkında da Apple’a rakip olacak.

Geçtiğimiz yıllarda Motorola‘yı 12,5 milyar dolara meydan Google, Ocak ayında Motorola’yı 3 milyar dolara Lenovo’ya satmıştı. Belki başlangıçta Apple gibi işletim sistemini yegâne bir marka üzerinden yürütmeyi planlandı ama farklı bir yol izleme açısından kararından döndü. Şu anda Google, Android işletim sisteminin lisansını diğer telefon üreticileriyle paylaşıyor. Apple ise bu paylaşımı yapmayarak, kendi işletim sistemini kendi ürettiği telefonlarda kullanıyor.

Bugün yeni Nexus tanıtımı sırasında konuşan Sundar Pichai, “Biz farklı bir yol izliyoruz ve Android L ile çığır açmak istiyoruz” demişti. Sundar Pichai, şu anda Android’in biriminin başında bulunan en büyük yetkili.

Nexus 6, Motorola tarafından geliştirildi. Android 5.0 Lollipop işletim sistemiyle istikbal yazının başında belirttiğim gibi istikbal ay çıkacak olan Android L işletim sistemiyle güncellenebilecek olması muhtemel görünüyor. 6 inçlik HD ekrana sahip olacak olan Nexus 6’nın bataryasının 24 saate kadar dayanıklı olduğu belirtiliyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın