MODAYI TAKİP BİR MİLLETİ YÜKSELTİR

MODAYI TAKİP BİR MİLLETİ YÜKSELTİR MODAYI TAKİP BİR MİLLETİ YÜKSELTİR
Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koç ;u

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

MODAYI TAKİP BİR MİLLETİ YÜKSELTİR

Türkiye’yi kuran ulu Önder Atatürk’ün şıklık ve moda hakkındaki bilgisini hepiniz bilirsiniz. O, yüksek genel kültürü, hayatına sığdırdığı 3500 kitabı, konuşabildiği üç ; yabancı dil ile beraber devrinin en şık lideriydi. Atatürk’ün kumaş, kesim ve dönem yıllarına ilişkin moda bilgisini kimse geç ;ememiştir…

Hangi ülkenin turistik belgeselini izlesem ilk baktığım sokak modası oluyor. Ya da Mercedes Benz nerede Moda Haftası yapsa defileleri takip edenler ile o şehrin sokak modasının fotoğraflandığı dosyalara moda dergilerinden, televizyondaki moda programlarından ve Mercedes Benz’in sosyal medya viral videolarından bakıyorum. Bazı ülkeler – ki aralarında yüzde yüz rahat olun Türkiye de mevcut – pırıl pırıl parlıyor. Diğer ülkeler ise vahim durumda; gerç ;ekten iç ;ler acısı şeyler görüyorum. Ve aslolan, kendil eri bile bunun farkında değiller: Düpedüz ‘dökük’ler.

Dökük olanlara değinmek istiyorum ç ;ünkü kültürel olarak şıksızlıklarını irdelemek bana beğeni veriyor. Ç ;ok caniyim değil mi? fakat ç ;ok haklıyım da… mesela bazı Avrupa ülkeleri 50 yıl önce ve yakın vakitte aldıkları mülteci/göç ;men karışımı tipler yüzünden 1 numaralı dökükler. Bu insanlara ç ;eki düzen vermeyi akıl etmemişler ve buna özgürlük/demokrasi/kişi hakları vs. diyorlar. Aslında toplumda ayrık/başka kalmaları da işlerine geliyor sanırım. Diğer profilden bu kendil erine bu kadar ç ;eki düzen vermeyen, ç ;irkin desenlerle dolaşan insanlar aslında kaç ;tıkları ülkeleri değil etnik kökenlerini yansıtıyorlar. mesela Avrupa’da Türk’üm diye dolaşıp Türk olmayan ve İstanbul sokaklarında da gördüğünüz o başıbağlı şıksız dallı güllü hanım ablalar 50 yıldır sizden önce Avrupa’da cirit atıyor. Aslında bazı diğer etnik kökenler mevcut gene sade gene şık olmayı beceriyor fakat bu hanım ablalarda tık yon… Pahalı birşey de değil ç ;ok mu kuvvet en azından sade renkler seç ;mek?

yeniden sokak modasında en sevmediğim ikinci şey genç ;lerdeki hiphop tarzı. Siyahlar bile ellerinden alınan ve dejenere edil en bu tarza yabancı gözlerle bakar oldu. Bir takım erkekler altlarından düşecek kadar bol pantolonlara bol kapüşonlu üst ve bir golf şapkası ekliyor kızlarsa ya mayo gibi görünen üstlere gene mayo kumaşından tayt pantolon ya da kolejli eteği giyiyor. Kimdir bu Jay Z kimdir bu Rihanna? Ülkelein sokaklarını bu kadar mahvetmelerine nasıl ruhsat verilir??

Modayı takip bir ulusu yükseltir. Sokaklarınız sizi anlatıyor ülkeler! Sonra turistin teki gelip en kuytu sokaklarınızda en hırpani en kendisine bakmayı bırakmış en beğeni siz insanları fotoğraflayıp kendi ülkelerinde sizi kötü anlatıyor: Bilin. O kötü fotoğraflara bakan insanlar da “Ya bu insanların tarihi M.S. 300’e dayanır. Mert millettir adalet kökenlerinde mevcut dır. Elin teki gelmiş bunları Araplaştırmaya kalkmıştır” demiyor ç ;ünkü azınlıklarınıza ç ;eki düzen vermedikç ;e siz azınlıklarınızla adlandırılıp etiketleniyorsunuz. yani üç ; yüz – beş yüz bin kişi yüzünden milyonlarca kişinin imajına ç ;amur atılıyor!

 

2016-08-18
loading...

Yorumunuzu Bırakın