MODA MARKALARININ SIRRI

MODA MARKALARININ SIRRI MODA MARKALARININ SIRRI

Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

MODA MARKALARININ SIRRI

sebep moda olan şeyler tüm mağazalarda aşağı yukarı aynı biçimde tasarlanır da marka olmuş modaevlerinin mağazalarında daha alınası görünür? sebep çok pahalı da olsa giyince üstünüzde daha iyi durur? Bunların sırrı nedir?

Kumaş! Dünyanın en iyi terzisiyle en iyi d2mi dahi gerçekleştirseniz, kumaşı iyi olmayan bir kıyafet asla göz alıcı durmayacaktır. Zincir mağazalarda bazı tasarımları tekrarlayan şekillerde görüyoruz ve ucuza da mal ediyorlar. Bunun sebebi pamuklu ve jarse ağırlıklı çalışıyor olmaları. fakat iyi bir tayyör ya da takım giysi almak istediğinizde daha çok mağaza dolaşıyorsunuz ve eliniz cebinize derhal gitmese de aldığınız çok daha pahalı ve üzerinizde çok iyi duran bir takım oluyor değil mi? Keza gece giysileri ve çağrı kıyafetleri için de bilinçaltınız kumaşın iyisine yönleniyor.

Modacılar kumaşları dolaysız kumaş üreticilerinden, toptancılardan yahut ‘kumaş menajerleri’nden alıyor. Daha önce de yazmıştım; bir yılın modası aslında 2 yıl öncesinden belirlenip çalışmalara başlanıyor. İşte bu çalışmalar sırasında modacılar tasarımlarına uyan kumaşları ya araştırıyor ya da kendilerine gönderilen öneri örnekleri arasından seçiyor. Çok az sayıda modaevi isi kumaşlarını kendi üretiyor yahut kendi istedikleri şekilde ürettiriyor. Bunların başında Marchesa ve Valentino’yu sayabiliriz.

Modacılar ayrıca ticaret ve tekstil fuarlarına çağrı ediliyorlar. Teknoloji geliştikçe üretilen kumaşların teknikleri, görünümleri de gelişiyor. Doğal olarak bu alanda bilgi sahibi olmak isteyenlerin başını gene modacılar çekiyor. Modacılar ayrıca bu fuarlarda ayakkabı, çanta ve takıyı içeren aksesuar grupları için malzeme türlerine de göz fırlatma şansını yakalıyor. Bazen de tüm bu takibat işi, modaevinin üst düzey yöneticileri tarafından yapılıyor ve modacılara toplanan örnekler gösteriliyor.

Modaevleri toptan yaptıkları kumaş alışverişlerinde kumaşlardan artanlar olursa elden çıkarmıyor. Özellikle klasik tasarımlar kendilerine özgü bir dosyada tutuldukları için herhangi bir klasik tasarıma talep geldiğinde ne vakit olursa olsun o kumaş tutulduğu yerden çıkarılıp kişiye özel hazırlanabiliyor. Bazı modaevleri ise ne yazık ki koleksiyonlarını önce ABD, seçilmiş Avrupa ülkeleri ve Türkiye’ye sunduktan sonra elinde kalan ürünleri yeni ürünmüşçesine diğer Avrupa ülkeleri, Uzakdoğu ve Güney Amerika’ya gönderebiliyor. Açıkça söylemek gerekirse satılan ürünleri yerine yine koyup satılmayanlarla harmanlayarak bu ülkelere sonradan gönderiyorlar.

MODA MARKALARININ SIRRI MODA MARKALARININ SIRRI

dünya manşet marchesa MODACI MODAEVİ TERZİ valentino 2016-02-07
loading...

Yorumunuzu Bırakın