Minyatür insansız hava aracı tasmasıyla uçuyor

İnsansız hava vasıtaları gökyüzünde artık daha sık görünüyorlar. Fotoğraf çekmekten, ekinleri gözlemeye hatta belki de gelecekte genişbant yegânenolojisini sağlamak gibi bir sıra misyon üstleniyorlar.

ama bu tayyareların kullanımı bir sıra misli kurala bağlı ve bu kaideler bazılarını bu tayyareları daha güvenlikli bir şekilde uçurmak için yeni yollar keşfetmeye teşvik etti.

Robot bilimci Sergei Lupashin Vancouver’daki Teknoloji, sefahat ve dizayn konferansında kullanıcı dostu bir insansız hava vasıtasını tanıtırken “Küçük köpeklere uygun bir tasma kullanıyorum” diyor.

Minyatür insansız hava aracı tasmasıyla uçuyorMinyatür insansız hava aracı tasmasıyla uçuyor

Fotokite (Foto-uçurtma) ismini verdiği vasıtası tasmayla bağlayan Lupashin, güvenliklik ve mahremiyet gibi neden ler sebebiyle hususi bir lisans olmadan uçmaları yasak olan bu vasıtaların karşılaşabileceği bazı problemların üstesinden gelmiş.

Lupashin, “tayyare çalışırken GPS’e, karmaşık makine görüntülemesine, telsize dayanmıyor, hatta pusula bile kullanmaya gerek yok. Çarpışmaların birçoğu bugün GPS, telsiz ya da pilotajdan kaynaklanıyor” diyor.

Lupashin “Eğer birşey olursa, tasma sıkı bir güvenlik sağlıyor – tayyare itiş kuvvetini düşürüyor ve otomatik olarak operatöre arka dönüyor” diyerek çalışma mekanizmasını anlatıyor.

Moskova’daki Bolotnaya Meydanı’ndaki protestolar Lupashin için ilham kaynağı olmuş. Uçağın gazeteciler için inanılmaz bir imkan olabileceğini düşünmüş.

“Uçan evcil hayvan”

“Gazeteciler için…. olayın boyutunu daha fazla arka lime neden olmadan gösterebilmeleri açısından çok iyi” diyor.

yalnız Lupashine’e göre tayyare amatör ve uzman fotoğrafçılar, arkeologlar, mimarlar hatta çocuklar için bir oyuncak olarak da potansiyel kullanım alanı sunuyor.

Lupashin’in prototipi yegânenoloji marketlerinden satın alınmış ve “basit bir kamera eklenmiş” sonra da standart bir tasmaya bağlanmış bir “quadrocopter”den oluşuyor. tayyare hem fotoğraf çekebiliyor hem video kaydedebiliyor.

İnsansız hava tayyareları uzunca bir müddettir askeriye ile özdeşleştirilmiş vaziyette ama sivil hayatta da vakit la kendilerine yer bulmaya başladılar. Geniş bir kullanım alanları mevcut gelişmekte olan ülkelere ilaç ulaştırmakta, tarımda ve dünyanın ırak bölgelerine geniş bant yegânenolojisini ucuza ulaştırmakta. Facebook ve Google bu sonuncusu için etkin bir şekilde çabalıyor.

Kuş bakışı görüntü sağlayabildikleri için hem amatör hem de uzman fotoğrafçılar için de faydalı bir vasıtalar.

Lupashin, “Hava fotoğrafçılığı ufak insansız hava vasıtaları için harika bir aplikasyon alanı, ama ıraktan kumandalı olanlar oldukça karmaşık ve kullanımı güç Aynı vakitte tehlikeliler de” diyor.

emniyet meselesi geçen ay Avustralyalı bir triatlon sporcusu havadan yarışın fotoğraflarını çeken bir insansız hava vasıtası tarafından yaralandığında işin merkezine oturdu.

Lupashin tasmanın ucuna bağlı bir uçağın ise çok daha az problem yaratacağı görüşünde.

“İnsanlar size normal birisisiymişsiniz gibi bakıyor. sanki uçan bir evcil hayvan tutuyorsunuz. (Tasma sayesinde) uçağın operatörle her vakit bağı oluyor” diyor.

BBC diğer haber kuruluiları gibi görüntü almak için durumu hazırda insansız tayyarelardan faydalanıyor, aynı vakitte vasıtasını geliştirmenin de yollarını arıyor.

Yeni gelişen yayıncılık yegânenolojilerini araştıran bir danışman olan Andy Armstrong, Fotokite’ı BBC için denedi. Kullanım kolaylığının ve portatifliğinin sahadkai gazeteciler için faydalı olacağı görüşünde.

Armstrong, “Bir köpeği kaybetmeden gezdirebilmiş herhangi birisisi Fotokite’ı kullanbilir,” diyor, yalnız ekliyor, “tamamen net görüntüler alabilmeniz için havanın neredeyse tamamen durgun olması gerekiyor.”

Tasmanın uçağın kime ilişkin olduğunu aleni etmesi de bazı vaziyetlerda risk yaratabilir. Armstrong “Bazı vaziyetler mevcut ki bu kadar dikkat çekmek istemeyebilirsiniz” diyor.

BBC programcısı Jake Berger bir aleni hava sahnesindeki izleyicileri görüntülemek için insansız hava vasıtası istemişti.

Berger, “Fotokite’in yere bağlı olması daha uygun olduğu manasına geliyor… Ne yazık ki İngiltere’nin havası performans günü yüzümüzü siyah çıkardı, rahmet neredeyse altı saat kadar yağdı… Bu hem Fotokite üzerindeki elektronik ekipmana zarar verebilirdi hem de elektrik çarpmasına neden olabilirdi” diyor.

Şu anda ABD’de ticari insansız hava vasıtası kullanmak Federal Havacılık Dairesi tarafından yasaklanmış vaziyette Kullanmak isteyen herhangi birisisi hususi bir lisans almak zorunda.

Tasma takılmış bir uçağın bu kurala bağlı olup olmayacağı ise belirsiz.

İnsansız Hava vasıtası Sistemleri web Derneği yöneticisi Ben Gielow’a göre bir ipin ucundaki vasıta dahi kanunun yasakladığı sınırlar içerisinde.

Gielow Federal Havacılık Dairesi’nin ipe bağlanmış tayyare uçurmak isteyen bir şirkete “yeni kaideler konana kadar hava vasıtasınızı milli Hava Sahası Sistemi’nde uçurabilmenizin yegâne yolu deneysel kategoride hususi uçuşa elverişlilik sertifikası almanız” diye cevap verdiğini aktarıyor.

yalnız değinenin kendilerine bu cins vasıtaların kaidelerdan istisna olduğunu söylediğini aktaranlar da mevcut .

Gerçek şu ki, en azından ABD’de insansız hava vasıtalarının – tasmalı ya da değil – kullanımına değin net kaideler olmadığı.

Gielow, “Daire 4 senedir ayak sürüyor ve şu an bu yegânenolojinin patlaması ile karşı karşıyalar. İnsanlar internetten sofistike sistemleri ucuza alabiliyorlar ve değinenin bunları yönetecek ya da denetim edecek kaynağı yok” diyor.

Kaynak:BBC Türkçe

loading...

Yorumunuzu Bırakın