Microsoft, Bloggerları ‘Yanlışlıkla’ Şikayet Etti

Microsoft, Bloggerları ‘Yanlışlıkla’ Şikayet EttiMicrosoft, Bloggerları ‘Yanlışlıkla’ Şikayet Etti
Microsoft

Birkaç hafta önce Microsoft, Youtube‘un video bloggerlarını telif ihlali nedeniyle şikayet etti. Aslında hepimiz alakalı haberleri bu şekilde okuduk ama gerçek sonradan ortaya çıktı.

Microsoft, Windows hizmetiyle alakalı Youtube’da yer meydan videoların altındaki bulunan bazı yorumlarından şikayetçi olmuştu. Bu yorumlarda Windows hizmetine ilişkin kanuni olmayan seri numaraları paylaşılmıştı. Youtube, Microsoft’un bu şikayetini yanlış anlayınca Windows’a ilişkin çoğu videoyu sildi. Aralarında Bruce Naylor ve Chris Pirillo gibi tanınmış bloggerında videoları bulunuyordu. En başında bu hali herkes Microsoft’un gerçekleştirdiği büyük çaplı bir içerik silme operasyonu olduğunu düşünüyordu. Kısa vakitte video bloggerlar içeriklerinin silinmesine tepki göstererek sosyal medya da #MicroStopped etiketini oluşturarak, düş kırıklığı yaşadıklarını belirtmeye başlamışlardı.

Gerçek bugün ortaya çıktı. Microsoft, hali formel bir açıklamayla duyurdu. Bazı videoların altında bulunan kanuni olmayan anahtar numaralarının paylaşıldığı yorumların kaldırılmasını istediklerini ama Youtube’un bu yorumlar yerine Microsoft’la alakalı olan tüm videoları silmeyi yeğleme ettiklerini dolaylı bir şekilde belirttiler. Hatta, Microsoft çalışanı Scott Hanselman‘ın Windows 8.1’i anlattığı videosu bile silinmişti.

Microsoft bu halin yaşanmasından üzüntü duyduğunu belirterek, formel açıklamasıyla beraber Youtube’u ideal gösterdi. Youtube ise henüz bir açıklama yapmadı.


loading...

Yorumunuzu Bırakın