Mesele daha fazla para kazanmakla ilgili değil

Birikim ve yatırımlar için önemli olan daha fazla nakit kazanmak değil. Ünlü finans danışmanı ve muharrir Patrice C. Washington'un dediği gibi asıl mesele nakit yönetimi.

Mesele daha fazla para kazanmakla ilgili değilMesele daha fazla para kazanmakla ilgili değil
Patrice C. Washington - Finans danışmanı ve kitap muharrirı.

akçanızı yönetmeye başlamak, daha fazla birikim yapmak ya da yatırım yapmaya başlamak için milyoner olmayı bekliyor olabilirsiniz. ama tüm bunları yapmaya başlamak için milyoner olmayı beklemek çok büyük bir yanılgı

akça biriktirmek ve yatırım yapmaya başlamak için nakit ya ihtiyacımız var kâfi gelir elde etmiyor olmamız nakit biriktiremiyor olmamıza geçerli bir neden olabilir. ING Bank’ın geçen yılın başlarında yaptığı Tasarruf Eğilimleri Araştırması sonuçlarına göre birikim yapamıyor olmamızın en esas sebebi ‘yetersiz gelir’ faktörü olarak karşımıza çıkıyor.

kâfi gelire sahip değilsek hâlihazırda birikim ve doğal olarak yatırım yapmaya başlamamız mümkün olamaz. Çünkü nakit mız olacak ki yatırım yapabilelim.

İşte tam bu noktada ABD’de de sabah programlarının ünlü kişisel finans danışmanı ve kitap muharrirı Patrice C. Washington bir röportajında şunu söylüyor: “100 doları nasıl yönetiyorsanız, 100.000 doları da muhesasen öyle yönetirsiniz.”

Patrice C. Washington şu sözlerle devam ediyor: “Aynı tutum, hâl ve aynı alışkanlıklarınız ile siz aynı kişisiniz. Bu, daha fazla nakit kazanmak alakalı değil. Bu, sahip olduğunuz var nakit yı daha disiplinli kullanmakla alakalı…”

Şu anda cebimizdeki nakit ya nasıl davranıyorsak muhesasen 100 bin dolar ya da daha fazla nakit mız olsa da servetimize aynı şekilde davranacağız. yani cebimizde 100 dolar ya da 100 bin doların olmasının hiçbir önemi yok. Biz cebimizdeki var nakit yı bugün yönetemiyorsak, tasarruf ve birikim yapamıyorsak yarın da değişen hiçbir şey olmayacak.

Belli başlı tasarruf yollarını uygulayıp daha dikkatli harcamalar yapmamız ve birikim için gelirimiz her ne olursa olsun bir miktar düzenli olarak gelirimizden artırmanız gerekiyor.

Yarını değil, bugünü düşünün. Cebinizdeki nakit yı yönetmeye bugün başlayın. Bütçe planı yapmak iyi bir başlangıç olabilir. Detaylar burada. Alternatif bir başlangıç için bütçenizi mısra getirecek dört önemli kavrama da göz atabilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın