MasterCard, Yapaylıkla Suçlanıyor

MasterCard, Yapaylıkla SuçlanıyorMasterCard, Yapaylıkla Suçlanıyor
MasterCard

Dünyanın önde gelen kredi kartı ödeme sistemi şirketlerinden MasterCard, Avrupa Komisyonu tarafından ödemeler konusundaki masrafları suni olarak arttırdığı gerekçesiyle suçlanıyor.

2013 yılında bu mevzuda açılan davanın yankıları sürmeye devam ederken, Rekabetten sorumlu Üye Margrethe Vestager tarafından yapılan açıklama sonrası MasterCard gene gündeme geldi.

Konuyla alakalı konuşan Margrethe Vestager, “Birçok tüketici her gün ödemelerini kartlarla yapmaya devam ediyor. Şu anda Mastercard’ın kartlı ödemelerle alakalı masrafları suni bir şekilde arttırdığından şüpheleniyoruz. MasterCard’ın ödeme masraflarını suni bir şekilde arttırması, Avrupa Birliği topluluğundaki tüketicileri ve perakendecilere zarar verebilecek önemli bir durum” açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği, bakalar arası takas komisyonun dengesizliği nedeniyle MasterCard’ı suçluyor. MasterCard sahibi tüketici, harcama yaptığında belirli bir yüzde oranında bankası aracılığıyla komisyon ödüyor. Bu komisyonun oranı ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, Hollanda’da MasterCard kullanarak harcama yapan bir tüketici belirli oranda komisyon ödüyor, bu harcamayı Kanada’da yapması durumunda da ödüyor lakin MasterCard’ın şartları gereği komisyon oranı düşük başka bir ülkeden yapılan alışverişte perakendeciler bu düşük komisyondan yararlanamıyor. Sistem ödeme dengesizliğini ortaya çıkarıyor.

Dava sonucu MasterCard’ın aleyhine olursa, şirket tüm dünyadan elde ettiği gelirin yüzde 10’una kadar ceza ödemek vaziyette kalabilir. Geçen yıl şirketin 10 milyar dolar gelir elde ettiğini göz önünde bulundurursak bu da MasterCard’ın 1 milyon dolar ceza ödemesi gerekeceği anlamına geliyor.

Rekabetten sorumlu Üye Margrethe Vestager, küresel çapta meşhur tekel soruşturmalarıyla tanınıyor. Avrupa Komisyo’nun Google, Amazon, Starbucks ve Apple gibi küresel şirketlere ilişkin soruşturmaları yeniden masaya koyacağı belirtiliyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın