MasterCard ve Visa Kartları Arasındaki Fark Nedir?

Amacınız ödeme yapmak ve ATM kullanmak ise Visa yahut MasterCard arasında ayrım yoktur. ama 2 ayrımlı şirketin müşterilerine özel kampanya ve çeşitli programları bulunur. Hangisini almanız gerektiği hakkında yardıma ihtiyacınız varsa bu yazıdan f2r alabilirsiniz.

MasterCard ve Visa Kartları Arasındaki Fark Nedir?MasterCard ve Visa Kartları Arasındaki Fark Nedir?
MasterCard Visa Arasındaki Farklar.

MasterCard ve Visa, kredi ihtiyarı yahut banka ihtiyarı ile ödeme yapmamıza olanak sağlayan finansal kuruluşlardır.

Türkiye’de daha yaygın olması özgüebiyle çoğunlukla MasterCard yahut Visa’nın adını duyuyor, sembollerini görüyoruz lakin bu ödeme kuruluşlarının yanı sıra ülkemizde de ödeme yapmamızı sağlayan Diners Club, Discover ve American Express gibi diğer benzeri kuruluşlar da vardır. Her birinin ayrımları da bulunmaktadır.

Peki ama Visa ve MasterCard arasındaki ayrımlar neler, bu bizim için ne anlatım ediyor ve aralarındaki ayrım bizim için önemli mi?

Visa ve MasterCard ayrımlı kuruluşlardır ve tüm dünyada var pazarın yaklaşık yüzde 70’ini ellerinde bulundururlar. Hem Visa’nın hem de MasterCard’ın geçmediği ATM yahut üye işyeri yok denecek kadar azdır. Her 2 finansal kuruluşa ilişkin banka yahut kredi ihtiyarını dünya genelinde 2 milyondan fazla ATM’de, 200 milyondan fazla üye işyerinde kullanmak mümkündür.

Dünya genelinde ihtiyarlı ödeme sistemi pazarının büyük çoğunluğunu elinde tutan Visa ve MasterCard’ın her vakit müsabaka halinde olması yüzünden satıcılarda yahut ATM’lerde birinin kabul edildiği yerde diğerinin kabul edilmediğini görmek oldukça zordur.

teknolojinin gelişmesi yüzünden ihtiyarlı ödeme sistemi yerini mobil ödeme yahut NFC standardına bırakıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi ödeme için ihtiyar kullanım şartının olmadığı bu yeni teknolojide 2 kuruluş da müsabakai elden bırakmıyor.

Toparlayacak olursam, kredi ihtiyarı yahut banka ihtiyarı yoluyla yalnızca ATM’leri kullanmak ve işyerlerinde ödeme yapmak gibi bir amacınız varsa 2 finans kuruluşuna ilişkin ihtiyarlardan herhangi birini yeğleme edebilirsiniz. Amaç ödeme yapmak ve ATM kullanmak ise aralarında marka sembolleri dışında herhangi bir ayrım yoktur.

Visa ve MasterCard ayrımları ne vakit önemli olur?

tek ayrım ihtiyarların ve üye işyerlerinin üzerinde yer meydan Visa ve MasterCard sembolleri gibi görünüyor olsa da 2 ayrımlı kuruluşun aralarında büyük bir müsabaka söz konusudur.

Hem Visa’sın hem de MasterCard’ın müşterilerine özel bazı programları ve çeşitli kampanyaları bulunur. Örneğin, Visa’nın şu anda güncel olan ve bir alışveriş sitesinde yapılan harcama tutarına yönelik indirim kampanyası mevcut Aynı şekilde MasterCard’ın da bir ulaşım firmasına ilişkin güncel kampanyası yer alıyor İki finansal kuruluş da bu kampanyalarını bankalardan bağımsız olarak yürütüyor. yani yapılan kampanyalar ihtiyarınızı aldığınız bankayla değil, alakalı ödeme sistemi kuruluşu tarafından yapılıyor.

Söz gelimi, MasterCard kampanyalarından yararlanabilmek için bir MasterCard logolu ihtiyara, Visa kampanyalarından yararlanabilmek içinse Visa logolu bir ihtiyara ihtiyacınız mevcut Bankanızın adı bu noktada önemli değil. Visa yahut MasterCard her vakit güncel kampanyalar düzenliyor. Güncel kampanyalarla alakalı kuruluşların internet sitelerine göz atabilirsiniz.

Söylediğim gibi her birinin kendisine özgü program ve ayrıcalıkları yer alıyor Eğer bu kampanyalar ve daha da önemlisi 2 ödeme kuruluşundan herhangi birinin program yahut ayrıcalıklarından yararlanmak istiyorsanız, o vakit aralarındaki bu ayrım sizin için önemli olabilir.

MasterCard mı, Visa mı; hangisini yeğleme etmeliyim?

MasterCard yahut Visa’nın ayrıcalıklarından yararlanmak istiyorsanız bu ayrımların önemli olabileceğini söylemiştim. İki ihtiyar arasında karar vermenizi kolaylaştırmak için aşağıdaki üç başlığı inceleyebilirsiniz.

Kabul. Ülkemizde tüm ATM ve satıcılarda Visa ve MasterCard kullanmanız mümkün olabiliyor. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki ödemelerimi sürekli ihtiyar kullanarak yapıyorum ve ülkemizde ihtiyar ödemesi kabul eden herhangi bir satıcının MasterCard yahut Visa kabul etmiyoruz dediğini ne duydum ne de gördüm. Aynı şekilde ülke çapında tüm ATM’lerde de 2 kuruluşa ilişkin ihtiyarları kullanabiliyorsunuz. ama dünya çapında sıklıkla yolculuk ediyorsanız, 2 kuruluşun kabul görme sayılarıyla ilgilenebilirsiniz. Şu anda MasterCard’ın dünya genelinde yaklaşık 30 milyon satıcı, Visa’nın ise 28 milyon satıcı tarafından kabul edildiği belirtiliyor.

Avantajları. İkisi de birbirinden güzel avantajlar sunuyor ve kampanyalar düzenliyor. Aralarında herhangi birinin avantajı olmadığını yahut dikkat çekmeyen bir kampanya düzenlemediğini söylemek oldukça güç

Ayrıcalıklı programlar. Visa, Visa Platinum adını verdiği ürünüyle yolculuk teklifleri, şık restoranlarda özel indirim ve sürprizler gibi özel hizmetler sunarken; MasterCard da Platinum MasterCard® ve World Elite MasterCard® ürünleriyle concierge hizmetleri yahut yolculuklerinizde özel hizmetler sunuyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı aralarında yeğleme yaparken; avantajları ve programlarını detaylıca inceleyebilir, kendinize en uygun ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ihtiyarı seçebilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın