İlk defa iş kuracak gençlere vergi muafiyeti yasalaştı

İlk kere iş kuracak yeni girişimciler için sağlanan vergi muafiyeti yasalaştı. Bu göre genç girişimciler 3 vergi dönemi boyunca vergiden muaf tutulacak.

İlk defa iş kuracak gençlere vergi muafiyeti yasalaştıİlk defa iş kuracak gençlere vergi muafiyeti yasalaştı
2016 müjdesi, genç girişimcilere vergi muafiyeti.

29 yaş altında ilk kere iş kuracak genç girişimciler için vergi muafiyeti TBMM umumi Kurulu’nda kabul edildi.

Yasalaşan vergi muafiyetine göre ilk defa iş kuracak 29 yaş altı genç girişimcilere 3 vergi dönemi boyunca muafiyet sağlanacak.

Geçtiğimiz aylarda girişimcilere verilen hibe desteği şartlarının iyileştirilmesi sonrası TBMM umumi Kurulu’nda kabul edilen vergi muafiyet yasası da kendi işini kurmak isteyen pek çok girişimci için büyük kolaylık sağlayacak.

Gelir vergisi muafiyeti teşvikinden yararlanmak isteyen genç girişimcilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar da mevcut

Gelir Vergisi Muafiyet Şartları

Gelir vergisi muafiyeti için girişimcilerin 29 yaşını doldurmamış olması gerekecek.

Muafiyetten 29 yaşından küçük ve ticari, tarımsal yahut mesleki faaliyetlerine göre ilk defa gelir mükellefi olanlar yararlanabilecek.

Gelir vergisi muafiyeti 3 vergi dönemi boyunca başka bir deyişle 3 yıl süreyle geçerli olacak. Süre girişimcilerin işe başladıkları ilk takvim yılından itibaren geçerli olmaya başlayacak.

Gelir vergisi muafiyeti girişimcilerin elde ettikleri yıllık kazancın 75 bin liralık kısmına uygulanacak, yıllık 75 bin liradan fazla gelir elde eden girişimciler muafiyetten yararlanamayacak.

Vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen girişimcinin kendi işinde çalışıyor olması gerekecek.

Girişimci işletme devri yoluyla işini kuracaksa, çağ alacağı işletmenin üçüncü dereceye kadar yakın bir tanıdığından devralmamış olması şartı aranacak.

Diğer bir önemli şartta girişimcilerin 3 vergi dönemi boyunca yararlanacağı muafiyet süresince düzmece doküman düzenlememiş olması gerekecek.


loading...

Yorumunuzu Bırakın