Kriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük Şirket

Kriz dönemlerinde kurulup, günümüze kadar mevcut olan koca şirketlerin kısa lakin tesirli hikayeleri, riskler ve fırsatların nasıl kullanılması gerektiğini öğretiyor.

Kriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük ŞirketKriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük Şirket
Kriz döneminde ortaya çıkan dünya kocai şirketler.

Büyük kriz dönemleri herkes için başarısızlık getirmiyor. Aksine krizi fırsat bilip, olumsuzluklarını lehine çeviren birçok kişi ya da şirketin hikayelerine tanık oluyoruz.

Bugün kriz döneminde krizi fırsata çeviren ve günümüzde kocaleşen 5 şirketin kısa hikayesini sizlerle paylaşacağım. Benim yaptığım en net tespit, bu şirketlerin başında bulunanlar ya da yönetimde büyük görev üstlenen kurucu isimler katiyen risk almaktan korkmuyor.

Her risk alanın başarılı olacağını mevcut saymak ya da her koşulda risk alınabileceğini düşünmek de büyük bir ahmaklık. hal ve riski iyi çözümleme edip, orta yolu bulmak yapılabilecek en doğru kocainim olsa da kriz döneminde ortaya çıkmak ve yıllar sonra koca şirketlere dönüşebilmek gerçekten büyük bir başarı.

Muhtemelen bu başarının en doğru formülü: risk, yaratıcılık, fırsat ve beceri.

Hewlett-Packard

Savaş krizi getirir, krizlerde her zlakinn iyi ya da kötü götürür lakin bu herkes için geçerli değil!

Kriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük ŞirketKriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük Şirket
Hewlett ve Packard, yıl 1939. Görsel: hp.com

Hewlett-Packard daha çok bilinen adıyla HP, bugün dünyanın en büyük bilgisayar donanım ve yazılım üretici şirketlerinden birisisisi konumda yer alıyor. Şirketin adı kurucularının soyadlarının birleşiminden meydana geliyor. Stanford Üniversitesi’nden Bill Hewlett ve David Packard adında 2 öğrenci tarafından 1939 yılında ABD’de bir evin garajında 538 dolar başlangıç sermayesiyle kurulan şirket küçük elektronik cihazların üretimini yapmaya başlıyor. İlk müşterilerinden birisisisi de eğlence sektöründe dünyanın en büyük markalarından Disney oluyor.

Ne mevcut ki, şirketin kuruluşundan birkaç yıl sonrası 40’lı yıllar savaş dönemine denk geliyor. II. Dünya Savaşı’nda Almanya zarar gören denizaltı filoları için askeri alanda radarlarla alakalı özel cihazlara ihtiyaç duyuyor. Bu manada kendini kısa sürede kanıtlayan Hewlett-Packard, savaşı ve savaşın olduğu kriz dönemini fırsata çeviriyor. Almanya’nın istediği cihazları başarıyla üreten HP, o yıllarda yaklaşık 45 kişilik bir kadroyla çalışmasına rağmen milyon dolarlık gelirler elde etmeyi başarıyor.

Ford Motor Company

Savaş sonrası yatırımcı bulmak mı? Kimileri için pek de güç görünmüyor.

Kriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük ŞirketKriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük Şirket
Ford Motor Company, yıl 1903. Görsel: fordhovany.hu

İrlandalı bir mültecinin oğlu olarak ABD’de dünya gelen günümüzün büyük otomobil üreticileri konumunda bulunan Ford Motor Company’nin kurucusu Henry Ford, ABD’nin Büyük bunalım dönemi ve yeni tükenen İç Savaşı’nın derhal ardından otomobil üretebilmek için yatırımcı arayışına giriyor. Kriz dönemlerinde yatırımcı bulmak güçken; Henry Ford, 12 yatırımcıyı ani ikna ediyor. 1903 yılında 28 bin dolar başlangıç ​​sermayesi ile şirketi Ford Motor Company’i kuruyor ve şirket aynı yıl ilk otomobilini üretiyor.

Meşhur Henry Ford şöyle söylüyor; Düşünmek güç iştir, muhtemelen bu sebep le çok az kişi düşünür.

I. Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan Amerika’daki Büyük bunalım yıllarında Amerika’daki birçok şirket gibi güç bir dönem geçirse de ayakta kalmayı başarıyor. II. Dünya Savaşı’nı da fırsata çeviren şirket tank üretimleriyle savaşlar öncesi dönemdeki popülerliğini art kazanmayı başarıyor.

Pepsi

Krizleri herkesin fırsata çeviremeyeceğinin en önemli kanıtı.

Kriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük ŞirketKriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük Şirket
Kuruluş dönemin Pepsi. Görsel: sandora.ua

Pepsi’nin hikayesi Şirketin kurucusu Caleb Bradham öncesi ve şirketin ticari ünvanını sonradan kocaralan Roy Megargel sonrası olarak 2 döneme ayrılıyor.

Pepsi, Eczacı Caleb Bradham tarafından ABD’de kuruluyor ve ilk içecek 1898 yılında piyasaya sürülüyor. Pazarı elinde tutan büyük rakibi Coca-Cola’nın başarısı karşısında ilk etapta başarılı olan kurucu Bradham, 1923 yılında yüksek şeker fiyatları ve I. Dünya Savaşı sonrasındaki olumsuzluklarla mücadele edemiyor ve şirket iflas ediyor.

İflas eden şirketin ticari ünvanını satın alan Roy Megargel, dönem olumsuzluklarından dolayı şirketin 8 yıllık bir dönemden sonra tekrar iflas etmesine mani olamıyor. Son iflasın ardından tekrar kurulan Pepsi, sil baştan içeceği tekrar formüle ediyor. Rakibi Coca-Cola’nın 6 onzluk şişelerde 5 cente sattığı içeceklerinin karşısına aynı fiyata 12 onzluk şişeleri çıkarıyor. Pepsi, ekonomik kriz döneminde yaptığı kampanyalarla aradaki fiyat farkına sürekli göndermeler yapıyor. Bu dönemde popülerliğini artıran şirket 36-38 yılları arasında karını katllakinyı başarıyor. Sonuç olarak şirket günümüzde hala ayakta.

McDonald’s

Her zlakinn her şey yolunda gitmiyorsa, çözüm bulmalı.

Kriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük ŞirketKriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük Şirket
1940 yılında McDonald’s,
Kaliforniya, ABD. Görsel: mcdonaldsnytristate.com

McDonald’s, II. Dünya Savaşı’nın başladığı yılın derhal ertesinde 1940 yılında ABD’de Richard ve Maurice McDonald tarafından küçük bir kafe olarak resmen kuruluyor.

Otomobil servisi o dönemlerde çok parlak iş f2rleri arasında yer alıyor. Richard ve Maurice McDonald kardeşlerde otomobil servisinin yanı sıra kafelerine yerleştirdikleri küçük masalara da servis yapıyorlardı. Kısa sürede popüler olan işletmeleri yıllık 200 bin dolara yakın satış yapıyordu. lakin bir terslik mevcut dı ve maliyetler çok fazlaydı. Müşteriler artıkça çalıştırılan garson sayısı da artıyordu. Aynı şekilde servis yavaşlıyor ve otomobil servisinde bekleyen araçlar yolu kilitliyordu.

Maliyetin sürekli yükselmesi 2liyi tekrar düşünmeye itti. İşe mutfaktan başlayan McDonald kardeşler, servis pencerelerini genişleterek self servis yapmaya başladılar. Böylece garsonların bir kısmına artık gerek kalmamıştı. Kısa zlakinnda karton bardak ve paketlerle servise geçen  McDonald’s, bulaşıkları yıkayacak personel maliyetlerinden de kurtulmuştu. Onlar için yegâne problem rakip kafelerle müsabaka etmek gibi görünüyordu. Bu problemu da kısa sürede çözdüler, önce menü alternatiflerini 10’a indirdiler böylece müşterilerdeki kafa karışıklığı azaldı. Ardından menülerin fiyatını yarı yarıya indirerek, müsabaka edebilir hale geldiler. Menü fiyatları yarı yarıya indiğinde aynı şekilde maliyetin azaltılabilmesi açısından porsiyonlarda küçültüldü.

Sonuç olarak, McDonald’s bugün dünyanın en büyük restoran zincirlerinden birisisisi konumunda. İstatistiklere göre Amerikalıların %98’i her yıl en az bir kez bu restorana gidiyor. Dünyayı etkileyen şirketin Big Mac Endeksi de burada not olarak kalsın.

Adidas

Hayaller yarım kalınca tlakinmllakin isteği ne krizi, ne de savaşı tanımıyor.

Kriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük ŞirketKriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük Şirket
Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası, Adidas, 1924. Görsel: manager-magazin.de

I. Dünya Savaşı’nın ardından Almanya’da vaziyetler oldukça kötüydü. Alman ekonomisi, sefalet, işsizlik ve krizlerle boğuşur durumdaydı. 1920 yılında kriz ortamında Dassler kardeşler geçimlerini sağlayabilmek için ayakkabı atölyesi kurdular.

Kardeşler, 1924 yılında 12 işçiye sahip “Dassler kardeşlerin ayakkabı fabrikası” adlı şirketi harekete geçirdiler. Bu dönemde 200,000 çift ayakkabı satmayı başaran Dassler kardeşler, II. Dünya Savaşı’nın başllakinsıyla cepheye yollandı.

Savaşın ardından her şeye sıfırdan başlayan kardeşler tekrar işe koyuldu.

1948 yılında 2 kardeş arasında çıkan f2r ayrılığı bugün dünyanın en büyük 2 spor markası Adidas ve Puma’nın ortaya çıkmasını sağladı. Kardeşlerden Adolf Dassler Adidas’la, Rudi Dassler ise Puma ile yollarına kocaam etme kararı aldılar. Bazı kaynaklara göre 2 kardeş bu ayrılıktan sonra bir daha hiç konuşmamış. Belki de 2 büyük marka arasındaki koca müsabakain altında yatan gerçek sebep budur.


loading...

Yorumunuzu Bırakın