Kredi Puanınızı Düzeltmeniz için 4 Tavsiye

Kredi puanınızı etkileyen bileşenlere riayet edin ve düşük kredi puanınızı hızla düzeltmeye başlayın.

Kredi Puanınızı Düzeltmeniz için 4 TavsiyeKredi Puanınızı Düzeltmeniz için 4 Tavsiye
Kredi puanını düzeltmek için dört tavsiye.

Kredi puanınızın nasıl allak bullak olduğunu düşünün. Muhtemelen sebeplerini biliyorsunuz; gecikmeye düşen borçlar, düzensiz ödemeler ve diğerleri… Ortada olan menfi tüm sonuçlara asıl nedeni siz yarattınız, kredi puanınızı yüksek tutmak, söz gelimi düzenli ödemeler yapmak ve puanınızı menfi etkileyen faktörlere dikkat etmek sizin elinizdeydi.

Çok geç değil, hatta hiç değil.

Yapılan finansal hatalar sonucunda kredi puanınız menfi sinyaller verse de güzel haber şu ki, kredi puanınızı düzeltebilirsiniz. Bunun için her vakit fırsat mevcut

Kredi puanınızı hızla düzeltmek için şu dört tavsiyeye göz atın:

1. Kredi puanınızı öğrenin. İki ya da üç ay gibi yakın bir vakit da kredi puanınızı öğrendiyseniz, yeniden öğrenmenize gerek yoktur. fakat daha uzun bir süredir kredi puanınızı öğrenmediyseniz, güncel puanınızı öğrenmekle başlayın. Kredi puanınızı öğrenirken risk raporunuzu da almayı ihmal etmeyin, buna ihtiyacınız olacak.

iki Risk raporunuzu inceleyin. Kredi puanınızı ve risk raporunuzu aldığınızda güncel finansal durumunuza ilişkin bir çok veriyle karşılaşacaksınız. Risk raporunuzda; kaç finansal kuruluşla çalıştığınız, finansal kuruluşlardaki yekûn kredi limitiniz, ödeme tarihçenizdeki menfi vaziyetler borç/limit kullanım oranı gibi verilerinizin tümünü dikkatle inceleyin.

3. Finansal verilerinizi çözümleme edin. Kredi puanınızı etkileyen en büyük faktör ödeme alışkanlıklarıdır. Finansal kuruluşlara ödemelerinizin düzenli yapılması halinde kredi puanınız müspet performans gösterir. Sizinde risk raporunuzda yer meydan ödeme düzenine ilişkin şu örneği inceleyelim:

Kredi Puanınızı Düzeltmeniz için 4 TavsiyeKredi Puanınızı Düzeltmeniz için 4 Tavsiye
Kredi puanı geçmiş ödemeler.

Örnekte yer meydan bilgilere göre bu ödeme düzenine sahip olan bir tüketicinin, Aralık 2014 – Ocak 2015 tarihlerinde üst üste ödemelerini geciktirmiş olduğu görünüyor. Böyle bir vaziyette bu tüketicinin aynı ayları takip eden kısıtlı vakit diliminde kredi puanının menfi performans izlediğinizi söyleyebiliriz. Sonraki aylarda tüketicinin uzun bir süre ödemelerini düzenli bir şekilde yaptığı görülüyor, ödemelerin düzenli olması da tüketicinin kredi performansını müspet manada etkiliyor.

Bir başka örnekle devam edelim:

Kredi Puanınızı Düzeltmeniz için 4 TavsiyeKredi Puanınızı Düzeltmeniz için 4 Tavsiye
Kredi puanı borç limit oranı.

Risk raporundan mevcut borç ve limit kullanımı incelenen tüketicinin müspet performansı olduğu görülüyor. Çünkü mevcut borç ve limit oranı kredi puanını etkiliyor. Düşük limit oranı kullanımı sonucunda düşen borçluluk kredi puanlarını müspet etkiliyor. Bu bağlamda görselde verileri yer meydan tüketicinin limit – borç oranının kredi puanına müspet yansıdığını söylenebilir.

Siz de risk raporunuz üzerinde eş çözümlemeleri yapın. Kredi puanınızın düşük olmasının sebeplerini risk raporunuz da arayın, çünkü tümü raporunuzda mevcut olacaktır.

dört Kredi puanınızı düzeltmeye başlayın. Ne kadar çabuk faaliyete geçerseniz, kredi puanınız o kadar hızlı düzelir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından açıklanan kredi puanının oluşmasını sağlayan ve kredi puanınızı düzeltmek için dikkat etmeniz gereken bileşenler şu şekildedir:

Kredi Puanınızı Düzeltmeniz için 4 TavsiyeKredi Puanınızı Düzeltmeniz için 4 Tavsiye
Kredi puanı bileşenleri.

Kredi puanınızın hesaplamasında kullanılan en önemli faktör finansal kuruluşlara ilişkin borçlarınızın ödeme düzenidir. Sonraki önemli faktörse mevcut hesaplarınız ve borçluluk durumunuzdur. Bu nedenle istikrarlı bir şekilde ödemelerinizi düzene koyduğunuzda, borçluluk durumunuzu ve kredi kullanım yoğunluğunuzu azaltmaya başladığınızda en geç 7-8 ay içinde kredi puanınızda gözle görülür bir artış olduğunu, kredi puanınızın düzeldiğini ayrım edeceksiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın