Kredi Notu İtibarınızı Yönetin! Nasıl Mı?

Kredi Notu İtibarınızı Yönetin! Nasıl Mı?Kredi Notu İtibarınızı Yönetin! Nasıl Mı?
Kredi Notu İtibarı

Artık bir kişi bile kredi notunun önemsiz olduğunu inkar etmeye cür’et edemez. Kredi notu; saygınlık saygı, statü aklınıza bu ve benzeri her ne gelirse ortaya koyan bir kavram oldu.

Bankalardan kredi kartı, ihtiyaç kredisi, kredili mevduat hesabı ya da akılınıza gelebilecek tüm kredi ürünlerini kullanmaya kalktığınızda sizin kim olduğunuzla, ne kadar zeki olduğunuzla, ne iş yaptığınızla vs. ilgilenmeyecekler ve doğrudan kredi notunuza bakacaklar.

Kredi notu, ülke vasatisının üzerinde olan birçok tüketici düşük nema oranlarıyla kolaylıkla kredi ürünleri kullanabilirken, vasati altında kalan tüketiciler kredi ürünleri kullanamamakla beraber finansal saygınlığı da kaybediyorlar. Kısacası, bankalar diyor ki: kredi notunu söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim…

Bu yazıda kredi notunuzun saygınlıkını nasıl koruyabileceğinizi ve nasıl stabil bir şekilde tutabileceğinizi anlatmak istiyorum. Ülkemizde kredi notları Findeks adı verilen kuruluştan öğreniliyor. Bu kuruluş, kredi notu hesaplamasını nasıl yaptığını net olarak belirtmese de birkaç faktörün kredi notlarını etkilediğini paylaşıyor. Bende bu faktörler üzerinden saygınlık yönetimini nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Borçlarınızı Zamanında Ödeyin!

Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları kredi notunu en çok etkileyen faktörlerin arasında başı çekiyor. Findeks’e göre not hesaplamalarında ödeme alışkanlıkları %30 oranında diğer faktörler arasındaki en büyük etkiye sahip. Bu sebeple bireysel kredi ya da kredi kartı ödemelerinizi vakit ında yapmanız gerekiyor.

Eğer birden fazla kredi kartı/bireysel kredi kullanıyorsanız ve ödemelerde zorlanıyorsanız, hesap kesim tarihlerini değiştirerek kendinize vakit yaratabilir ve ödemelerinizi daha vakit a yaygın bir şekilde yapabilirsiniz. Hesap kesim tarihi değişiminden kastım, bunun sürekli olarak yapılması değil. Örneğin, A bankasındaki kredi kartı ödemelerinizi ayın 15’inde, B bankasındaki bireysel kredi ödemelerini ayın 30’unda yapabilirsiniz. Böylece elinizden çok fazla akça çıkmamış olur ve finansal manada sıkışmamış olursunuz.

Kredi Kartınızın Tüm Limitini Kullanmak Zorunda Değilsiniz

Mevcutta bulunan hesaplar ve borçlar kredi notunuzu %25 oranında etkiliyor. Bankalar gelir halunuza göre size kredi kartı limiti veriyorlar. Kredi kartınızın tüm limitini dönem içinde kullanmazsanız, var borç halunuz düşük görüneceğinden bu hal kredi notunuzu müspet etkiliyor. Bu sebeple, bankalar size yüksek limitler tahsis etseler de tüm limitinizi kullanmamaya özen gösterin.

“Bir kere Daha Başvurayım Ne Olacak?” Demeyin

Bireysel kredi ve kredi kartı başvurularınıza menfi yanıt geliyorsa yeniden başvuru yapmayın. Yaptığınız her başvuru “kredi arayışı” faktörü altında kredi notunuzu %20 olarak etkiliyor. Sürekli başvuru ve kredi arayışıysa kredi notunuzu menfi etkiliyor.

Kredi Kullanım Yoğunluğu 

Daha önce hiç kredi ürünleri kullanmamış olan bir tüketiciye göre kredi ürünü kullanmış olan başka bir tüketicinin kredi notunun daha yüksek olması bilinen gerçekler arasında yer alıyor. Çünkü, kredi ürünlerini kullanmanız ve yukarıdaki faktörlere dikkat etmeniz halunda kredi notunuz size müspet referans olarak art dönüş sağlıyor. yeniden de yoğun şekilde kredi kullanımı %15 oranında notunuzu müspet ya da menfi etkileyebiliyor.

Bu yazıda sizlere kredi notunuzun saygınlıkını kontrol altına alabileceğiniz, Findeks’in not hesaplama faktörlerinden bahsetmeye çalıştım. Kredi notunuz düşükse faydası olacağını düşündüğüm Findeks Kredi Notu Artırma ya da Yükseltme Yöntemleri adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.


loading...

Yorumunuzu Bırakın